Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Гори ми техниката вкъщи :(

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mindless
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 01, 2015 23:47    Заглавие: Гори ми техниката вкъщи :( Отговорете с цитат

Здравейте момци,

Преди да започна да описвам, първо да ви кажа, че съм абсолютен лаик в областта на електротехниката и от тоци разбирам колкото Сеп Блатер от футбол, така че имайте милост ако изтърся някоя мощна простотия, ама вече се хванах за главата и не знам какво да правя.

Случай 1 - Всичко започна преди около 4-5 месеца, когато приятелката ми си остана да работи от вкъщи един ден. Сутринта рано тръгна да си включва лаптопа в контакта и самия контакт гръмна, като изключи главния бушон на апартамента. След като вдигнах бушона, осъзнах, че все още няма ток.
Слязох долу до ГРТ-то (блока е чисто нов, построен е преди 4 години)и видях, че е паднал бушона за нашия апартамент долу. Цъкнах го и взе, че проработи всичко.
Случай 2 - Следващия удар беше пак една сутрин, ама ще ми е по-сложно да ви го опиша, така че малко търпение Rolling Eyes
По принцип, домашния ми компютър е включен в разклонител, който отива в контакта в стената. От друга страна, имам и AV receiver Pioneer VSX323, който е включен в тотално различен разклонител, който пък отива в тотално различен контакт. Компютъра е вързан към ресийвъра с hdmi кабел, който излиза от видеокартата и отива направо в един от in-oвете на ресийвъра.
Една сутрин си гладя аз ризка благо благо и се подготвям за тежкия работен ден, под звуците на Led Zeppelin, стримвайки директно от ютуб на компютъра и плейвайки на ресийвъра.
Тамън си изгладих ризката и изключвайки ютията от контакта, пак същия филм - гръмна контакта и падна бушона. Хубаво е да отбележим, че контакта в който бях включил ютията е тотално различен от контакта в Случай 1, но се получи пак същото, с тази разлика, че не ми се наложи да слизам долу до ГРТ-то този път, ами само вдигнах централния бушон на апартамента.
Тоя път, обаче, понесох още по-големи загуби, щото ми изгоря HDMI блока на ресийвъра и HDMI порта на видеокартата. Хубаво, че и двете бяха в гаранция.
Случай 3 - Сигурен съм, че вече започва да ви става забавно, ама има още. Поредната сутрин, жената става да прави кафенце преди работа и съответно цъка копчето на кафе-машината, която си е включена в контакта постоянно (тотално различен контакт от случай 1 и случай 2) и какво мислите се случва? Rolling Eyes
Абсолютно същия филм - гръмна контакта и съответно копчето на кафе машината вече не работи (самата кафе машина оцеля и работи - просто трябва да се включва и изключва в тока от щепсела. Хубаво, че и тя е в гаранция Laughing

И финално ви представям, случай 4, който ме докара до отчаяние и съответно до този форум.
След като ми се случи тая работа с ресийвъра и видеокартата описани в случай 2, закарах ресийвъра за гаранционен сервиз и съответно го оправиха и му подмениха hdmi блока. Видео картата също я оправиха. Абе изобщо чистак нов съм. Реших, че за да се предпазя от подобни бъдещи случаи, ще си сложа surge protectors и на компютъра и на ресийвъра. Речено, сторено - и на двата контакта вече има surge протектори, които ужким трябваше да ме предпазят от бъдещи мъки... До тази вечер, когато ми се наложи да изключа разклонителя на ресийвъра от копчето (към който е вързан и телевизора бтв). Щракнах аз разклонителя и съответно няма ток и в ресийвъра и в телевизора.
Компютъра през това време, обаче, си работи (не забравяйте - той е в тотално друг контакт, който е предпазен със surge protector). В момента, в който си свърших работата, включвам отново разклонителя на ресийвъра и.... Компютъра ми направи BSOD и се рестартира, след което осъзнах, че отново съм си изгорил HDMI блока на ресийвъра. Shocked

Та, въпроса ми е, какво по дяволите става в тоя апартамент и как и къде да търся проблема?
Възможно ли е проблема да идва от там, че компютъра и ресийвъра са в различни контакти, но има мост м/у тях чрез hdmi кабела, който излиза от компютъра и влиза в ресийвъра?

Благодаря ви много предварително!

Поздрави,
Стеф
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 8:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Без измерване на место- трудно може да ти се даде отговор. Към ресивъра има ли вързана антена и други устройства, телевизор, кабеларка , модели на устройствата и т.н.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 10:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Колегата вечер ти каза.
Измерване на всичко. Пълна проверка на новата ти инсталация. Тотално разлики в масата между устройствата. И оттам гори всичко.

Оправяте общ проводник между всички контакти, поне тези, в които е включена техниката. За предпочитане заземяване вместо зануляване. Галваничен разделител на кабелната.
Всичката техника в един разклонител. в който нищо друго. Никакви вентилатори, климатици, печки и подобни в него.

Пишеш населено място. И се обърни към квалифициран специалист, за предпочитане с опит в електрониката, а не просто електротиквеник.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 11:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Филипов ме е изпреварил, а именно PC/Лаптоп, усилвател, TВ и т.н. задължително в един разклонител!
Също така трябва да дойде човек който е наясно какво мери и да погледне да не би някой от контактите да е офазен както често се случва при ново строителство Evil or Very Mad
kolo
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 14:34    Заглавие: Гори ми техниката вкъщи :( Отговорете с цитат

И ако има възможност си премери заземлението на централното табло, откъдето ти идва напрежението.Ако водопровода ти е метален премери напрежението между нулата и водопровода, тука е заровено кучето!
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Юни 02, 2015 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление новите водопроводи, а и парното са пластмасови.
Обикновено нещата почват от неконтактуващи нули по магистралите и етажните табла. И непритегнати
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Юни 05, 2015 13:16    Заглавие: Отговорете с цитат

хм.. мен ми бяха показали на нов блок как била направена шината на нулата в едно табло в апартамента - просто бяха усукали всички проводници.
Върнете се в началото
mindless
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 08, 2015 21:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за съветите, пичове.

Към ресийвъра няма нищо друго освен компютъра и телевизора - само това е.

Ще видя как мога да вържа всичко в един разклонител, но през това време можете ли да препоръчате някой специалист за София, който да дойде и да погледне? Ще си платя колко трябва.

Поздрави,
Стеф
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tufata
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 16, 2015 16:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж си нулата към апартамента!
При хлабава така възможно да се занулява техниката по изкуствен начин от всичко останало токопроводимо.
другия вариант да имаш проблем с зануляването на контактите у вас. Тогава техниката се заземява през изкуствено направеното зануляване (във всички нови уреди от АВ техника е направено с два кондезатора м/у фазата и нулата до маса.
М/у тях се пада около 115 волта, който са налични от корпуса на ресивъра да кажем спрямо корпуса на компа. Това е така понеже компа е заземен понеже с 3 жилен кабел към мрежата, а ресивъра не. От там ако вкараш ХДМИ кабела в движение при захранени към мрежата уреди, е доста вероятно да изпраскаш него. Тага гори най-често всякакъв вид техника.
Върнете се в началото
Потърси "Гори ми техниката вкъщи :(" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Гори ми техниката вкъщи :(" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети