Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с лазер

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
SlowDead
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Мар 12, 2015 1:05    Заглавие: Проблем с лазер Отговорете с цитат

Здравейте колеги . Закупих си този лазер - http://www.banggood.com/Anti-Collision-Rear-end-Car-Laser-Safety-Fog-Taillight-Warning-Lights-p-959180.html монтирах го на колата ... ефекта е много добър на около 5-6 метра зад колата , но днес лазера светеше много слабо и едва се прожектира на земята в тъмна среда.. каква е причината тези лазери да спират да светят с нормалната си мощност.. преди време си бях закупил 20 броя малки лазерчета захранващи със 5 волта и след като свързах 3 от тях към импулсно за компютър на изхода му на 5-те волта лазерите светеха нормално и в един момент започнаха да светят много слабо също като този които ми е на колата. Нещо става с тези лазери ,но не ми е ясно тъй-като не съм се занимавал до сега с лазерни истории. Някои има ли идея.. из нета не успях да намеря информация по този въпрос...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Мар 12, 2015 10:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Оправи си заглавието.

Не знам и по какво сме "колеги".

Не знам накъде ще свети лазер в автомобил, но ако е в очите на другите водачи и предизвикаш ПТП - щангата ти е малко.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Мар 12, 2015 11:11    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз така съм прецаквал лазери. Захранвал съм лазерни показалки с токоизправител. След това реших да пробвам да отклоня лъча със силно магнитно поле. Сложих до лазера един трансформатор и не стана нищо. Почнах да го включвам изключвам и по едно време лазера почна да свети много слабо. Най-вероятно са много чувствителни към импулсни претоварвания. Трансформатора е индуцирал такива. Така съм развалил 2-3 броя. При теб може да дойдат и по захранването.
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 12, 2015 15:00    Заглавие: Re: Проблем с лазер Отговорете с цитат

SlowDead написа:
... бях закупил 20 броя малки лазерчета захранващи със 5 волта и след като свързах 3 от тях към импулсно за компютър на изхода му на 5-те волта лазерите светеха нормално и в един момент започнаха да светят много слабо ...

Въпросните "лазери" по същество са лазерни светодиоди. Има ли платка с драйвер, на която подаваш тези 5V или директно на елемента?
Масово фенерчетата-показалки разчитат на ограничаване на тока от вътрешното съпротивление на батерията и като им пуснеш източник с ниско вътрешно съпротивление диода се претоварва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Мар 14, 2015 8:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Полурловодниковите лазери (диодни) се повреждат при повишаване температурата на кристала. Процеса е лавинообразен. Лазерните диоди имат вграден температурен сензор, който се свърва към външна схема за управление. Тя трябва да изключи диода или да намали тока (респ. мощността) при определена температура. Естествено, диода не е вързан директно към източника, а през управляващ елемент. Схемата за управление трябва да действа почти мигновено. Доколко са изпълнени тези изисквания в устройство за под $20 - не мога да знам. Както е казал китаеца: "Това е устройство за продаване, не за ползване..."
Върнете се в началото
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Мар 14, 2015 17:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Specification:

Output Power: 100MW/300MW
Input Current: 80MA-200MA
Laser wavelength: 635nm±5nm
Light angle: 15 Degree
Life: 10000h
Working Temperature: -20-60°C
Забеляза ли втория ред от спецификацията, ако не можеш да осигуриш ток в тези граници лазера се поврежда. Видях има една малка кутийка по пътя на проводника, ако в нея няма стабилизаращ захранващ блок а само някакво съпротивление и може би електроника която да рисува чертата забрави. Какво можеш да направиш, продават се в ибей специални захранващи модулчета за лазер според мощноста на лазерния диод.
Ето примери за да се ориентираш.
Потърси "Проблем с лазер" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с лазер" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети