Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Преработка на ГПС тракер за охрана на кошери?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
DINI
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 22:02    Заглавие: Преработка на ГПС тракер за охрана на кошери? Отговорете с цитат

Здравейте. Wink
Налага ми се да охранявам пчелните си кошери от набези на "доброжелатели".
Реших да го осъществя чрез ГПС тракер, но срещам редица трудности и по тази причина реших да пиша тук за помощ.
Оказва се, че гпс тракерите, които се продават са в постоянна връзка със сателит, което пречи от една страна на пчелните семейства, а от друга увеличава консумацията на приемника и трябва да се ходи често до пчелина, за да се сменят батериите.
За мен са необходими няколко неща:
1. При местене и/или механическо въздействие гпс тракера да се активира и да ми праща смс;
2. При повдигане на капака на кошера, тракера да се активира и също да ми праща смс;
3. Захранването на системата при не активен гпс да издържа цикъл от поне 20 дни;
4. Когато прозвъня на тракера, той да се активира и след намиране и осъществяване на ГПС връзка да ми изпраща смс с координатите.

Закупих един такъв модел тракер: http://spy.bg/gps-trakeri/715/
С опциите, които предлагаше той мислех, че ще имам решение на голяма част от желанията ми. Оказа се обаче, че при поставяне на малка акумулаторна батерия на 12 волта + вградената в него батерия тракера издържа максимум 24 часа, като през всичкото това време тракера е със активен ГПС. Модула за вибрация така и не можах да го накарам да работи. Явно този модел, е неподходящ за моите нужди или се нуждае от специализирани преработки, които да го накарат да работи по начин, който на мен ми е нужен.
Според мен, трябва да закупя някакъв опростен тракер, който да има опция за гео решетка, от която ако излезе, да започне следене и изпращане на смс-и с координати, както и СОС бутон. След това да се изработи и постави някаква платка с датчик за вибрация (шок датчик) и рид ампулата в капака, която, чак след механично въздействие, удар, преместване или повдигане на капака да пуска тракера.
Така ако предположим, че имаме набези върху кошера, шока или отварянето на капака ще активира тракера. От платката ще се задейства и сос паник бутона, който ще ме уведоми, че някой пипа кошера. Ако кошера бъде откраднат и започне неговото преместваме, гео решетката ще активира следенето чрез смс-и.
Проблема идва от това, че нямам технически познания и възможности да изработя такава платка, която да спомага за всичките тези неща, както и да следи за напрежението в батериите и ако то падне драстично, то отново да активира гпс-а и чрез сос бутона да ми изпраща смс.
Ще се радвам за споделяне на всякаква помощ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 22:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Вържи му слънчев панел да го зарежда Smile
900 MHz GSM излъчване не им ли пречи на пчелите? Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 23:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Е ами да му сложи соларни панели и да каже къде е пчелина.... За да отида да прибера панелите. Very Happy
Върнете се в началото
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 10:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Пчелин!
Това предполага известно количество кошери.. 100, 200 или повече.
Същото количество магнитни и шокови/вибрационни датчици. Всичко това свързано с кабел и захранено.
Магнитните датчици няма да ги броим като консуматори но при шоковите датчици ситуацията не е такава.

В момента се занимавам с такъв проект и съм стигнал до някакво решение на задачката но без тракер.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 11:24    Заглавие: Отговорете с цитат

За да изкара 20 дни без зареждане такава система трябва да се храни с въздух! Магнитни контакти ,шокове и GPS тракери на всеки кошер-това си е безумие! Или трябва да са безжични,или.....И за тях захранване отделно! Решението,което е приемливо са инфрачервени бариери,ограждащи пчелина и съответната централа,към която се свързват. GSM оповестяващ модул в случай на задействие и бърза реакция. Все пак кошерите не са каса бира я хвърлиш в багажника и да се ометеш за две минути. И пак остава въпросът със захранването. Автомобилен акумулатор и слънчев панел могат да свършат работа. И последно трябва да се има пред вид че абсолютна сигурност няма как да се постигне. Ако електронната охрана се комбинира с няколко вълчи капана на подходящите места- още по-добре. С предупредителни табели разбира се, защото в случай на строшени крака,особено ако са цигански законът е много строг..... Много е трудно да се опази врата в полето!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
DINI
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 11:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Става дума за 20 броя кошери. Те са наредени на обща платформа, която при опит за изваждане на кошер от мястото му, неминуемо ще се разклати. Отделно, ако се извози цялата платформа гпс-а ще намери новото и местонахождение. За това със внедряването на шок датчик и гпс тракер в един от тях, то смятам, ще е напълно достатъчно за охрана на всичките 20 броя.
С този датчик - http://vikiwat.com/shok-senzor-sw-18015p.html (предполагам, че е НО и след разклащане затваря веригата) и с рид ампулата, която вече съм внедрил в капака на кошера прекарани през едно реле мисля, че ще се получат нещата. Така системата ще бъде в спящ режим както за ГПС така и за ГСМ сигнали. Консумацията ще е 0. Проблема идва от това, как ще се пуска системата в действие, в смисъл как ще я активирам. Би трябвало още някакви компоненти, които да забавят стартирането на системата, за да имам време да затворя капаците и да се отдръпна от платформата. Ще трябва също и след активиране на релето, което ще подаде вече непрекъснато напрежение към ГПС-а да се постави и още една, която ще изчака определено време ГПС-а да зареди и ще активира бутона сос за около 3-4 секунди, с което ще ме информира, че системата вече работи и има някакви набези. Въпроса е как да осъществя тези две неща?

Да, обикновено най-евтините гпс-и за проследяване на хора и животни работят с автономно захранване в стенд бай до 7 дни. Батериите са от ГСМ. В този ред на мисли не е проблем да издържи и 20 дни с няколко допълнителни батерии и то без въздух, слънце или вятър...
Инфрачервени бариери не става, защото пчелина е на полето. Представете си една ливада или слънчогледена нива, в която е сложена платформа с 20 кошера и около нея инфрачервените бариери, които след всяко преминало животно или размахване на треви ще се активира... Отделно на една такава нива, захранването на една такава система е отново невъзможно.
За вълчите капани идеята е добра, но това няма да ме извести. Този, който е хванат от такъв капан, ще се освободи и ще избяга. Като се оправи пак ще се върне и... От друга страна, цигани кошери не крадат. Обикновено набезите се извършват от други пчелари, за жалост българи.

Exclamation Arrow Не се отговаря с този бутон Exclamation
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 15:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Taка обяснено звучи другояче. Обаче шок-сензорите на разклащане реагират много трудно. Те са предназначени да реагират на удар,отделно от това зоните,които са по-далеч от тях стават значително по-нискочувствителни. За там могат да се ползват тилт сензори,ама дали все още се внасят-не знам! Колкото до бариерите-там изобщо хич не стоят така нещата с животните и тревите. Ама хич! Освен двулъчеви,има и четири,шест,осем лъчеви,които могат да се настроят да сработват на алармен сигнал при едновременно задействие на няколко от лъчите. Така че от тази гледна точка притеснения не трябва да има.
Още повече пък,че ако се краде,това ще са кошери и няма как да се пълзи или подскача с кошера в ръце Wink
Сензора,който си купил е за вибрации,а не за разклащане. Отделно от това се съмнявам,че е за директна употреба! Според мен това е чувствителен елемент за вграждане в съответната електронна схема. Колко му е да бъркам обаче....
Включването спокойно можеш да го осъществиш с един дистанционен модул. Има такива, блокирането на системата ти ще става с нормалноотворения контакт на релето. Т.е. като отидеш на обекта щракваш релето с ДУ и за да не харчи ток, можеш да дублираш релето с обикновен ключ. Така след включване на ключа изключваш релето за да не ти харчи ток. Като си отиваш повтаряш операцията-щракваш релето,изключваш ключа и като се отдалечиш отново изключваш релето за да остане системата в режим на охрана. Ако за известяване се ползва GSM модул,той си има вход за алармена ситуация,така че сигналите от шока и останалите датчици-каквито и да са могат да се обединят и да действат дайлъра. Според мен първо трябва да се види какви ще са датчиците,колко ще са и колко ще консумират. След това се преценява колко още ще консумират останалите устройства,решава се въпроса с енергията и се обмисля алгоритъмът на работа. Това нещо с дистанционните модули сме го правили със сина ми в Барселона на три обекта на наш приятел,които се охраняват с ИЧ бариери. Никакви проблеми досега,но там има ток и захранването не е било под въпрос!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 21:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Платформа?!

С бариери или по друг начин може да се охранява и достъпа до самата платформа. Не е проблем да се охраняват капаците на кошерите и местоположението им върху платформата. Трябва и преместването на платформата да генерира известяване.

Соларен панел захранващ някаква алармена система и компонентите й е решението според мене.

Предполагам е ясно, че само ще се получи информация за интервенцията и евентуално някакво местоположение. Евентуално!
gmg_service
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 22:16    Заглавие: Ре Отговорете с цитат

Преди около 5-6 години имах точно такава задачка но за 30 кошера.
Направих го с дистанционен модул с 30 бр. дистанционни и един GSM дайлер.
Монтирах по едно дистанционно под всеки кошер така ,че като се повдигне само тогава да излъчва до приемника.Приемника активира GSM дайлера а той групата с бухалките.
Цялата консумация на системата в режим на st.by излвзе 17 mA.
Върнете се в началото
DINI
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 30, 2014 22:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема почти е разрешен. Измислих системата по значително по-прост начин и без никаква консумация в режим на изчакване. Остава въпроса за ефективен шок датчик Ето и схема:

http://vajnotii.hit.bg/shema.png

К1 е нормално затворена рид ампула, която аз ще отварям с поставяне на магнит в определена зона, която се предполага, че ще знам само аз. Така ще деактивирам и активирам системата, за да мога да работа по кошера.
К2 е нормално затворената рид ампула, която вече съм поставил. При затваряне на капака на кошера, в който са устройствата, рид ампулата се отваря от магнита в долния корпус. Следователно ако "доброжелателя" се опита да отвори капака, за да игнорира устройствата, рид контакта се затваря и релето П, активира ГПС-а, който ми сигнализира. Същото се случва и със шок датчика.
Въпроса сега е да набавя подходящия шок датчик. При автомобилните аларми шок датчика реагира не само на удар, но и на разклащане, но се захранват и с + и -, което предполага да имат и някаква консумация. Днес едно приятелче ми каза, че има шок датчик, който е с пластина, блуждаеща между два контакта. Когато датчика се разклати или има удар, пластината прави блуждаещи движения между контактите, където чрез докосването им осъществява връзка. Според мен това е най-елементарния и надежден начин за системата. Тилт сензора няма как да върши работа, защото, доколкото аз знам, той се активира при накланяне в определени граници, а не при удар или разклащане.
Върнете се в началото
Потърси "Преработка на ГПС тракер за охрана на кошери?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Преработка на ГПС тракер за охрана на кошери?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети