Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ergon
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 17:07    Заглавие: Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP Отговорете с цитат

Телевизора си работи , но в момента в който има сигнал на антенния вход и при по-ярка картина свива хоризонтала и се включва защитата на захранването. Захранващото напрежение на ХО си е в норма - 123V. Крайния транзистор започва да грее доста при по-ярка картина.
Проверил съм елементите около ключовия транзистор - поне на мерене са си ОК. Пробвах да заменя и ключовия - положението си остава същото.
Съмнявам се за ТХО или най-лошото - за кинескоп.
Има ли някой идея от какво може да прави тези номера?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tokio
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 18:14    Заглавие: Re: Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP Отговорете с цитат

Ergon написа:
Телевизора си работи , но в момента в който има сигнал на антенния вход и при по-ярка картина свива хоризонтала и се включва защитата на захранването. Захранващото напрежение на ХО си е в норма - 123V. Крайния транзистор започва да грее доста при по-ярка картина.
Проверил съм елементите около ключовия транзистор - поне на мерене са си ОК. Пробвах да заменя и ключовия - положението си остава същото.
Съмнявам се за ТХО или най-лошото - за кинескоп.
Има ли някой идея от какво може да прави тези номера?

Моето мнение е, че това е от кинескопа. При по-ярка картина консумира повече ток и защитата се задейства. Имал съм няколко такива случая.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubomirblg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 19:16    Заглавие: Отговорете с цитат

пробвай да си намалиш контаста от тример потенциометъра на палтката (SUBCONTRAST) и виж да ли ще изключва пак
имал съм подобни случаи и не ми е работила схемата за ограничение тока на лъча
успех
Върнете се в началото
kaloyan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 22:12    Заглавие: Отговорете с цитат

виж тока на лъча как е.от там също може да ти прави номера.
Върнете се в началото
tonovd
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Кричим

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 22:45    Заглавие: Panasonic Отговорете с цитат

Кинескоп! Имах лично мой 21S1 на който при при по ярка картина кинескопа Philips позеленяваше в петно, а след време шасито създаваше куп проблеми. Смених го с добър втора употреба и клиента, който го купи ми благодареше дълго време за добрата машина. При споделяне на случая с други колеги, стигнах до извода , че цялата серия S1 е сподобен дефект, появяващ се в различно време от експлоатацията на TV то!
Върнете се в началото
plm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: varna

МнениеПуснато на: Съб Авг 20, 2005 1:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Като че трудно може да се изключи напълно едното или другото,
"утечката" вътре в кинескопа (примерно частично нарушен вакуум) , би следвало да дава и други ефекти.,
Повредата в ОТЛ би причинила намагнитване на маската.
Също едва ли може категорично да се изключи причината да е в/около ХО (TXO, високоволтовата част, кабела, лалето ,.....)
Добре би било да се измери тока на лъча или поне общата консумацията през извABL, както и тази на ХО. Аз бих проверил и за пулсации по +шините
Върнете се в началото
Ergon
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Авг 27, 2005 23:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Клиента с телевизора ме уведоми че отива на море та затова го хвърлих на заден план.
Четох някъде да презапиша 24С02 - оказа се че нещо е прецакана и не може да се презапише. Поставих друга - проблема си остава.
Забелязах че STR в захранването загрява силно, а когато изключи почти неможе да се пипне. Утре ще проверя каква е консумацията по ток на 123 волта.
Другото което забелязах е че най-светлите елементи в картината излизат като със сияние - доста ярко и при по-светла картина започва да се чува леко свистене от ТХО.
Изглежда Зевс е посещавал този телевизор - случайно забелязах като утечка по лака на платката от шината на мрежовото 220В захранване към единия кондензатор който между двете маси 1000пф/400в С817 - премахнах утечката и смених кондензатора.
Възможно ли е STR нещо да се е прецакал - от къде в Пловдив мога да купя съвестен такъв?
Върнете се в началото
grishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 28, 2005 6:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди STR-а смени мрежовия кондензатор.
Върнете се в началото
Ergon
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 29, 2005 9:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Наистина електролита който филтрира мрежовото беше малко със занижена стойност но проблема си остана - изключвам захранването като проблемно защото :
1. Закачих волтметър на +123В
2. Прекъснах 123В и закачих амперметър
При тръгване показанията на амперметъра са около 0,25А като постепенно се повишиха със загряването на катодите на кинескопа до около 0,4 , но при по светли картини отива на около 0,5 до 0,55А а някой път до около 0,8А при което захранването изключва - през цялото време до изключването захранването е стабилно.
По мой сметки 0.8Ах123В са си 100 Вата
Като променях SCREEN забелязах че се изменя и то доста вертикалния размер - намаля напрежението на ВО при увеличаване на SCREEN - според мен се повишава консумацията на кинескопа над максимума за който е изчислено ТХО и минава в режим на претоварване,намаля енергията в магнитопровода, а от там и напреженията които излизат от ТХО - все повече ме съмнявам за КИНЕСКОП, колкото и да не ми се искаше.
Някой ако има предположения ще съм му благодарен!
Върнете се в началото
vas
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Авг 29, 2005 11:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Tи сам писа-ТХО или кинескоп.Ако имаш възможност пробвай с друг кинескоп.
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети