Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Моля Ви помогнете - неприятен проблем с намагнетизиране...
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
liubitel
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 15:22    Заглавие: Моля Ви помогнете - неприятен проблем с намагнетизиране... Отговорете с цитат

Здравейте всички,

Много бих се радвал, ако имате идея какво да направя, за да премахна лилавото петно, което оставя моя AV-ресивър върху екрана на телевизора. Ресивърът е Ямаха RV-757, а ТВ-то - Филипс 29РТ8505. Ресивърът е вграден в кухина под плота на телевизора, т.е. разделя ги само 2см плоскост и са на разстояние около 10 см едно под друго. И при включен ресивър, и при изключен - все си е тая - петно. Махна ли го надалече - всичко е ОК.

Какво да направя, за да премахна взаимното влияние? Облепване с някаква материя на плотовете - фолио или нещо? Готов съм да опитам всичко, само да не се наложи разместване - няма как просто да стане... Sad

Включил съм всичко в уж маркови и скъпи разклонители с филтри и защита, та мисля, че токовете би трябвало да са добре.

Моля Ви дайте акъл, че така не се гледа просто... Sad

Благодаря сърдечно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Shemet@
Гост

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 15:45    Заглавие: Re: Моля Ви помогнете - неприятен проблем с намагнетизиране. Отговорете с цитат

liubitel написа:
Здравейте всички,

Много бих се радвал, ако имате идея какво да направя, за да премахна лилавото петно, което оставя моя AV-ресивър върху екрана на телевизора. Ресивърът е Ямаха RV-757, а ТВ-то - Филипс 29РТ8505. Ресивърът е вграден в кухина под плота на телевизора, т.е. разделя ги само 2см плоскост и са на разстояние около 10 см едно под друго. И при включен ресивър, и при изключен - все си е тая - петно. Махна ли го надалече - всичко е ОК.

Какво да направя, за да премахна взаимното влияние? Облепване с някаква материя на плотовете - фолио или нещо? Готов съм да опитам всичко, само да не се наложи разместване - няма как просто да стане... Sad

Включил съм всичко в уж маркови и скъпи разклонители с филтри и защита, та мисля, че токовете би трябвало да са добре.

Моля Ви дайте акъл, че така не се гледа просто... Sad

Благодаря сърдечно.

Маи нямаш голям избор , но пробваи с някаква декоративна алуминиева плоскост да я сложиш между приемника и Телевизора , иначе наи добрия вариант е да я преместиш на поне 30 см от телевизора Confused
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 16:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво ще рече изключен-с издърпан щепсел или стендбай. Ако е магнитно поле -алуминия няма да помогне пробвай със стомана ,пермалой ,въобще магнитни екрани. Изобщо пробване му е майката!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
liubitel
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за бързите отговори. Изключен ресивър означава на стендбай - просто няма как всеки път да дърпам щепсела от контакта. Та и тогава си го има петното на ТВто, даже е по-голямо. Когато работи ресивъра, петното е по-малко.

Ами ще пробвам с лист стомана примерно, залепен със силикон на плота над ресивъра, хем няма да се вижда.

Моля ви ако някой знае къде мога да намеря листове с подходящи антимагнитни сплави /напр. това "пермалой" не го знам какво е/, да помага. Никога не съм ползвал такива "магнитни екрани" и не знам къде да ги търся. Цената е без значение.
Върнете се в началото
Shemet@
Гост

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 19:34    Заглавие: Да ама не!!! Дрън Дрън Отговорете с цитат

liubitel написа:
Благодаря за бързите отговори. Изключен ресивър означава на стендбай - просто няма как всеки път да дърпам щепсела от контакта. Та и тогава си го има петното на ТВто, даже е по-голямо. Когато работи ресивъра, петното е по-малко.

Ами ще пробвам с лист стомана примерно, залепен със силикон на плота над ресивъра, хем няма да се вижда.

Моля ви ако някой знае къде мога да намеря листове с подходящи антимагнитни сплави /напр. това "пермалой" не го знам какво е/, да помага. Никога не съм ползвал такива "магнитни екрани" и не знам къде да ги търся. Цената е без значение.

С лист стомана забрави и изобщо със всякакви магнитно проводими материали.
Алуминии и мед и повечето цветни метали (без сплавите) са абсолютно магнитно непроводим, затова ти казах за него 1мм от такава алуминиева плоскост е напълно достатъчно .
Или за твое успокоение виж как е направен високоговорителя които е на 2 см встрани от кинескопа и не прави такива намагнитвания (цветни петна), а вътре има доста по силен магнит от този траф Exclamation
Другия вариант е да затвориш магнитното поле което се излъчва навън от трансформатора както е направен високоговорителя. Ако си мераклия и ти се занимава направи си опаковка от желязна ламарина на целия траф и го вкараи вътре в нея и с 4 дупки от където да ти излизат кабелите за напреженията .
Ако те мързи и имаш време пообиколи и може да потърсиш такъв заводски направен траф с метална кутиика с подходящи напрежения по магазините за електронни части Exclamation
Върнете се в началото
maker_1
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 19:59    Заглавие: Отговорете с цитат

направи му кутийка от запоени печатни платки може да има ефект.
Върнете се в началото
koko___
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Авг 18, 2005 20:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Прикрепи към плота над ресиивъра един лист стъклотекстолит би трябвало да станве, а стъклотекстолит можеш да намериш примрно в някои магазин за резервнои части (резистори, кондензатори и др .). докато не пробваш няма да разбереш дали ще стане.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 6:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Момчета ,вземете и прочетете малко литература за магнитно екраниране и стига сте ръсили бисери като на кандидатстудентски изпит.Повтарям никой немагнитен материал било то алуминий или мед може да екранира магнитно поле.За справка Хенри От -"Борба със смущенията в електронните апаратури".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
madjurov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 7:01    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Момчета ,вземете и прочетете малко литература за магнитно екраниране и стига сте ръсили бисери като на кандидатстудентски изпит.Повтарям никой немагнитен материал било то алуминий или мед може да екранира магнитно поле.За справка Хенри От -"Борба със смущенията в електронните апаратури".

Чудех се какво и как да го напиша, обаче ти го синтезира в три реда! Браво!
liubitel
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Авг 19, 2005 8:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи...

Колонките са далече и не оказват влияние - пробвал съм.
Ресивърът е с гаранционен стикер - не мога да го отварям, за да пипам вътре и да сложа кожух на трафа. А и ме е страх да не окъся нещо.

Последно - с какъв материал е удачно да пробвам? ELP, madjurov - според вас кое е подходящо, че тъкмо се бях засилил да купувам алуминиево фолио и прочетох постовете ви, че няма да стане? Да речем първо да пробвам със стоманен лист /нещо от рода на т.нар."алпака" ще е предполагам/, а това "пермалой" какво е и къде да то търся, въобще какви други магнитни екрани има и доколко са достъпни на нашия пазар?
Върнете се в началото
Потърси "Моля Ви помогнете - неприятен проблем с намагнетизиране..." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Моля Ви помогнете - неприятен проблем с намагнетизиране..." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети