Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Удвоител на напрежение
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
freeenergy
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Vidin

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 5:55    Заглавие: Удвоител на напрежение Отговорете с цитат

Здравейте, опитвам се да направя инвертор за захранване на лампов слушалков усилвател (електростатични слушалки), който работи на напрежение от две клетки 18650 последователно, стабилизирани на 6.3 волта (колкото е и отоплението на лампата). Използвам ТХО от Юност, MOS транзистор на първичната, който се модулира от 555... стандартна схема, нищо особено. Искам да сложа удвоителя на напрежение на вторичната, така че да постигна 500 - 600 волта за анодното на лампата. Обаче! Стана нещо странно...

...Искам да използвам тази схема : http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=54660 , обаче вместо на двата кондензатора да получавам еднакво напрежение, на единия получавам много по-ниско от колкото на другия... С всякакви диоди опитах (еднакви, разбира се), с два чифта кондензатори... не става! Не мога да намеря логиката защо става такова нещо, така като гледам схемата трябва да се получи еднакво напрежение на кондензаторите... Някой може ли да ми разясни?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 6:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Вземаш един осцилоскоп и той най-добре ще ти разясни. И защо трябва да е ТХО. То си вади параметрите според индуктивноста и хармоничната на която работи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
AA
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 8:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Какъв е коефициента на запълване на импулсите от 555 ?
Върнете се в началото
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 9:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Използвам ТХО от Юност, MOS транзистор на първичната, който се модулира от 555... стандартна схема, нищо особено

Явно използваш схема на обратен стабилизатор а в изхода протича ток и при отворен и затворен ключ ,което е недопустимо ,удвоителя можеш да го захраниш с прав преобразувател.
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 9:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Защото нямаш симетрично спрямо маса напрежение на вторичната. Вероятно имаш един голям положителен импулс и малък отрицателен (или обратното). Както вече писаха, един осцилоскоп ще покаже нагледно положението.
Върнете се в началото
pansim
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Sandanski

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 9:25    Заглавие: Отговорете с цитат

За да работи коректно този удвоител, ти трябва двутактен преобразувател, т.е. нямаш еднакви импулси от сегашния в + и -
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
freeenergy
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 15:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво е обратен стабилизатор? В смисъл да вземам сигнал от изхода на схемата и да го вкарам на входа за да стабилизира с обратна връзка напрежението? Не съм направил такова нещо, изхода няма общи връзки с входа.

Не знам какъв е коефициента на запълване, схемата на ШИМ-а е супер елементарна, 4 и 8 на ИС555 на плюса, 1 на минуса, 6 и 2 свързани заедно и към тях свързан кондензатор 10 nf към маса, и резистор 33 кило ома към извод 3... И вече от извод 3 през резистор 1 кило ом свързва на гейта на 2SK1769, сорса му е на минус, а дрейна на първичната на ТХО-то, а другия край на първичната е на плюс. Нямам осцилоскоп да проверя изхода, може да се изчисли ама не се бях сетил че може това да е проблема... На мен ми е ясно че положителната и отрицателната полувълна на изхода нямат еднаква амплитуда, но не знам защо става така... Електрониката просто накъсва постоянното напрежение на първичната на ТХО-то, по моята логика би трябвало така да се индуктира променливо напрежение с еднакви по амплитуда положителна и отрицателна полувълна : (

Иначе ползвам ТХО защото искам да работи на често близка до тая за която е проектирано, 25 килохерца, защото не искам нискочестотен брум в слушалките. Като схемата тръгне бях решил да сменя кондензатора определящ честотата на 555 че да е надзвукова. Пък и не ми се навиват трансформатори, исках много просто устройство. Не ми се търсят или навиват каквито и да са трансформатори, за мое щастие схемата на усилвателя не се нуждае от изходни трансформатори защото електростатичните слушалки могат да се свържат директно към анодите на лампите : ))

Значи да разбирам, че заради това че коефициента на запълване не е правилен, на вторичната на ТХО-то не получавам еднаква амплитуда на двете полувълни ли?
Върнете се в началото
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 16:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Какво е обратен стабилизатор? В смисъл
в този смисъл :
http://www.referati.org/kliuchovi-impulsni-stabilizatori-na-naprejenie/43817/ref/p3

Цитат:
Значи да разбирам, че заради това че коефициента на запълване не е правилен, на вторичната на ТХО-то не получавам еднаква амплитуда на двете полувълни ли?

Не
Цитат:
Иначе ползвам ТХО защото
- има много схеми ,които без умножителя от линка ,който си дал могат да повишат напрежението до това което искаш.

https://www.google.bg/search?q=flyback+converter&client=firefox-a&hs=dyV&rls=org.mozilla:bg:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=m0l-UuTeE4zGswb7_YFQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1440&bih=781
И се запознай с техника на безопасност .
Върнете се в началото
freeenergy
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 17:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Публикацията за ключовия стабилизатор е с много формули и точно в момента не мога да си отбера основното, можеш ли да ми разясниш с две изречения основното, ако не те притеснявам много? Иначе с разни специализирани схеми за преобразуватели сега не ми се занимава, пък и на някой от схемите дето видях в линка се използва вариации на моята схема с 555. Техниката за безопастност ми е известна, но благодаря че отново ми го напомни, макар че тук опасното е разсеяността.

Всъщност, в експериментите ми използвах само един елемент 18650, понеже при два доста грее транзистора. И получавах след изправяне с един диод и един кондензатор 180 волта постоянно напрежение на изхода. Сега ми хрумна да използвам по-мощен транзистор, и по-високоволтов кондензатор, и да си захраня схемката на 6.3 волта стабилизирани с LM317, ако ми изкара 400 - 500 волта ще тръгне усилвателя и без умножители. Обаче ме чопли отвътре че не мога да разбера защо при така направената схема положителната и отрицателната вълна нямат еднаква стойност, аз си мислех че като се накъса постоянен ток на първичната, се получават две еднакви полувълни, може би ако прочета материал на по-достъпен език без много формули, ще мога да го разбера...
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 09, 2013 18:17    Заглавие: Отговорете с цитат

1. За да получиш двуполярен ток във вторичната, трябва в първичната токът също да тече в 2 посоки. С твоя един транзистор токът тече само в едната посока. Затова ти написаха че ти трябва двутактен преобразовател.
Ако е еднотактен, виж как е направен умножителят на телевизора.

2. Не знам какъв аноден ток се опитваш да постигнеш, но ТХО е изчислявано за единици милиампери. При по-голямо натоварване, според мен напрежението ще падне драстично. И още повече - като използваш умножител.

3. С комбинацията лампи и импулсно захранване никога няма да постигнеш добър звук и лампите в случая са излишни. По-добре ще ти звучи някой добър интегрален усилвател.
Върнете се в началото
Потърси "Удвоител на напрежение" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Удвоител на напрежение" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети