Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с печка Webasto

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sparow
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Pleven

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 11:56    Заглавие: Проблем с печка Webasto Отговорете с цитат

Здравейте, Колеги. Имам следния проблем с една печка, а сигурно и много от Вас сблъсквали се с тези печки са стигали до тук. Та на въпроса, става дума за отоплителна дизелова печка за автомобил или камион на марката Webasto (Eberspracher). Преди време си купих тази печка за смешни пари с ясната представа, че има някакъв проблем, така се и указа. Тогава се свързах с един уж майстор на печки от Асеновград, който успя нагло да ми изкопчи 100лв. като ми върна печката – по негови думи нова, уви това не беше така, след множество перипетии и проби и нощи прекарани в нета, успях да разбера как работи тази печка, и какъв всъшност е проблема- изгорял процесор. В момента печката механически съм я подобрил в много аспекти, ръчно мога да я стартирам, но автоматично не- заради процесора и проблема в него.
За целта реших, че ако намеря човек, който умее да програмира контролери от типа на PIK би могло да се получи някакво елементарно управление, разбира се няма да е като на вебастото с множество тестове и защити, но това не ми е нужно като цяло. Обяснявам с думи просто какво трябва да може да направи този процесор, и което в момента аз правя на етапи. Първо се подава напрежение към турбината осигуряваща въздух в горивната камера, тя от своя страна е на твърдо свързана с помпичката за гориво, като се подава и гориво( нафта) след като е включена турбината, също така има 2 свещи- едната е запалителна, другата е сензор, който управлява самата печка по температурни данни. На запалителната свещ се подават кратки импулси също 12в. И единственото допълнително нещо, което ми се иска да го има е контрол чрез терморегулатор, защото иначе ще трябва да се будя през 20минути, тъй като в кабината ще става баня, но това не е толкова лошо, по лошото е че печката спокойно може да загрее антифриза над 130* при което гарнитури и глава на двигателя ще отидат в кофата. Мислил съм и за ново управление, но масово виждам печки с един и същ проблем, иначе здрави, но отиват в кофата... Принципно заводския комп е много усложнен, тъй като има много защити- при пад под 10.8V. гаси печката, сензори за пламък и т.н. и като цяло самите печки са много капризни точно заради тази електроника, която е забита на самата печка с минимална херметичност, и ако се намира някъде в дъното на автомобила, където е изложена на вода, кал и сол всичко рано или късно си проличава. Има още един тип печки, които пак поради електроника са неприложими- от марки коли- примерно ауди,бмв, мерцедес,фв и т.н. там печката почти няма електроника, а всичко е в компа на колата и най- вече парно/климатроника й, по този начин тези печки не стават на нищо друго освен този автомобил, от който е свалена...
Надявам се че съм обяснил достатъчно ясно. Ако има човек, който се наема да направи това срещу заплащане разбира се, нека ми пише на лично съобщение или презвъни на 0896591440 .
Лек и успешен ден!
sathv
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 13:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Tова с Pic го забрави. Няма кой да се занимава платки да прави, програми да пише и т.н. /освен ако не си приготвил една торба пари/. Проблема можеш да го решиш със готов контролер. Кеф ти на Сименс /скъпи/, кеф ти на Телемеханик... Колко струва нова печка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sparow
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 13:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами можеш ли да ми препоръчаш такъв контролер-модел, за да знам какво да гледам.И само с него ли се решава въпроса или има и още допълнителни неща.
Нова печка в България сигурно е над 1000лв. нямам представа, иначе в ибей се намират и за по малко, но употребявани и в съмнително състояние(без гаранция)
Carl_Cox
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 14:37    Заглавие: Отговорете с цитат

То пък на PLC-то все едно не трябва да се пишат програми и не струва една камара пари
Laughing
управлението на тази печка не се ли продава като резервна част
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 17:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти сам си писал защо е толкова сложно и скъпо. Не само, че не може без тези всички защити, ами с ТНТМ може жив да изгориш освен прецакването на антифриза. Внимавай много когато работиш с огън!
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 18:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Основно най-елементарните печки работят, така.
Първо правят елементарен тест на подгряващата свещ и вентилатора.
2- подгрява свеща определено време, и завърта вентилатора, с някакви по ниски обороти.
после помпата подава малък дебит нафта върху кичето, където вентилатора засмуква през него (кичето-аз така му викам) въздух, и създава мъгла от нафта, която попада в/у начервената свещ.
Запалването на нафтата се следи или от температурен датчик или от фото датчик. Има още един температурен датчик които следи изходящата температура, дали ще е на въздуха или на водата.
При изключване на системата се обдухва или превърта водата до охлаждане.
Ако искаш да се запалиш по време на движение, или да си изхвърлиш нафтата от резервоара , прави си опити ... колата и живота си е твой. Laughing По автоморгите има такива платки колкото щеш.
преди 10 години съм правил такива платки Shocked но се отказах, преди да стане някоя непоправима пакост.
Върнете се в началото
sparow
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Окт 31, 2013 20:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно това е принципа на работа. По принцип с тази печка замисъла е да работи докато се спи вътре в кабината на буса или камиона, а не докато съм в движение. Ако може кажи къде са тези морги с печки, че или аз не намирам, или цените са почти като за нови, което е меко казано смешно.
За нови платки- ами сигурно има, ама като знам какви са цените-примерно модул за дистанционно управление:1000лв.- как ти се струва и ме отказва, ако имах парите бих дал и купил чисто нова печка, въпреки че и там гаранция няма. А като цяло електрониката им е доста слаба и прецизна...
Имам нафтова печка от камион, където няма едно транзисторче камоли други елементи. Всичко е решено по елементарен начин. Управлява се от кабината с един 3 позиционен ключ и докато имахме камиона нощем се спеше на открехнат джам при -20 навън, инак ставаше баня. Недостатъка и е че е доста обемиста- 10 пъти колкото вебастото, и на 24V.
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Ное 11, 2013 2:29    Заглавие: Re: Проблем с печка Webasto Отговорете с цитат

sparow написа:
примерно ауди,бмв, мерцедес,фв и т.н. там печката почти няма електроника, а всичко е в компа на колата и най- вече парно/климатроника й, по този начин тези печки не стават на нищо друго освен този автомобил, от който е свалена...

Доста бъркаш колега. Почти всички са еднакви (с малки разлики - примерно захранващо напрежение, дизел бензин или вода-въздух) и се управляват от нейната си електроника. От колата се подава само сигнал за включване и изключване.

Да не говорим че са настроени да регулират 60 градуса, така че няма как да вдигнеш 130С. От години ги ремонтирам.

Ако не е влизала вода по платката... не съм виждал изгорял процесор. По скоро е възможно да блокира при евентуално прегряване от спряла водна помпа. За това си има специален тестер за диагностика и разблокиране. Това е направено с цел непременно да посетиш сервиза за да не стане някой сакатлък.

Не знам защо си мислиш че производителя не е помислил за всичко?
Потърси "Проблем с печка Webasto" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с печка Webasto" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети