Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Помощ за LM3914

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
fenderBG
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 13:02    Заглавие: Помощ за LM3914 Отговорете с цитат

Здравейте, нов съм във форума и като цяло в елктрониката. Наистина да предопредя, че съм доста бос в електрониката наименования на дадени елементи и т.н.

Обичам да научавам нови и нови неща, да експерементирам и да се опитвам да правя всичко сам. Рядко гледам да купя наготово дадено нещо.

Реших да си направя така наречения светлодиоден музикален индикатор (vu led meter) . Изрових в интернет схема за интеграла LM3915. Ислед упорито търсене из София неможах да го намеря и се спрях на LM3914.Съответно потърсих схема за него, намерих и закупих всички необходиме елементи и материали.
Грабнах поялника и започнах... Но неми беше никак лесно, защото до сега единствено бях сменял издут кондензатор на платка Sad. Но както и да е, гледане по схемата запояване по платката няколко часа.

И реших, че съм готов. Вързах захранването вързах и изводите от една колона за музика и нищо...
Започнах да въртя тримера и щом го намалих максимално 8 от 10 диода светнаха , но постоянно без да има мигане по ритъма на музиката, просто си светеха сеедно съм им подал 2v на всички.
Странното, е че светлодиодите от 1 до 6 светят 7 и 8 не и 9-10 светят.

Та въпросът ми е какво може да съм объркал, да неискат да светят по този начин за VU meter. Дали е възможно да съм обърнал даден елемент да несъм го запоил където му е мястото ..... Ще съм благодарен на всякаква помощ. Просто съм нов и искам да си го направя но неще несе получи, каква може да е причината ?

Това е схемата по която съм го правил.
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2010/11/VU-meter-10-pieces-using-ic-LM3914.jpg

Това е нещото което съм направил аз .
http://store.picbg.net/pubpic/77/9C/8307e29ed4f9779c.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/A7/13/e824eea516bca713.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/EC/E7/b1df57e666b6ece7.jpg
Благодаря Ви предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Funtast
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 14:40    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз съм нов във форума, а с електрониката на средно ниво като цяло, това което си сбъркал е, че не трябва да се свързва към тонколоната, а към входа на усилвателя... ...предполагам че може интегралната схема да ти е изгоряла.
ПП: Ако се захванеш отново ти предлагам да пробваш на breadboard(link-> http://www.youtube.com/watch?v=zCX3Hr4ZsDg ), тя е за начинаещи, не изисква запояване
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fenderBG
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 15:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Е да ама ако е изгоряла интегралката няма ли да не светат изобщо ?
Имам още една такава интегралка, мога да я смена. И имам една уредба където изводите за колоните са де щипки и мога към тях да свържа схемичката ????
Върнете се в началото
Funtast
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 18:11    Заглавие: Отговорете с цитат

fenderBG написа:
Е да ама ако е изгоряла интегралката няма ли да не светат изобщо ?
Не е задължително, при различните интегралки, различни проявления на повредите... ...също може да не си запоил както трябва елементите, затова ти предложих да пробваш на breadboard, потърси информация за нея в интернет, аз не съм я пробвал, но е доста известна и с добра репутация

fenderBG написа:
И имам една уредба където изводите за колоните са де щипки и мога към тях да свържа схемичката ????
- ти пак не разбра, к'во не ти е ясно от това: не се свързва към изхода на усилвателя(колоните), а към входа на усилвателя(малосигналната част)

ПП: тая работа не е за теб, вземи си сглобен кит - http://www.hobbykit.eu/hobbyb/h1520.html И СЕ СВЪРЗВА КЪМ ВХОДА, НЕ КЪМ ИЗХОДА
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 20:43    Заглавие: Отговорете с цитат

То ако ставаше всичко толкова лесно, нямаше да се учи електроника по няколко години във ВУЗ.
Докато не разбереш КАК работи дадена схема и ЗАЩО е сложен всеки елемент в нея пускането ѝ е плод на случайността...
Върнете се в началото
fenderBG
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 21:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Ви за бързите отговори. Явно наистина не е толкова елементарно колкото изглежда . И немисля да си купя готов кит !!! Това нещо неми трябва за нещо определено, а просто да пробвам нещо ново. Няма смисъл да си копувам защото няма да ми е интересно Smile Благодаря Ви отново за отговорите.

Ще направя още един поит с другата ми интегралка, пък каквото ще да става. Ако не оставам засега схемите и се залавям с четенето на книжки Smile

п.с: Целта ми не е да науча всичко перфектно а просто някакво занимани през свободното време
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 21:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Целта ти е перфектна,дано да удържиш на намреренията си! 1-2 изгорени интегрални схеми понякога могат да бъдат началото на един добре постлан с успехи път! Весели празници!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
ko-pach
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Чепеларе

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 21:34    Заглавие: Re: Помощ за LM3914 Отговорете с цитат

fenderBG написа:
Вързах захранването вързах и изводите от една колона за музика и нищо...

То хубаво ги връзвате към колоните, ама слагайте поне един 47-100кΩ резистор преди това Wink
fenderBG
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Май 03, 2013 21:41    Заглавие: Re: Помощ за LM3914 Отговорете с цитат

ko-pach написа:

То хубаво ги връзвате към колоните, ама слагайте ...

Имам разистор 100к ако сложа преди входа към схемата и го вържа към изхода на усилватела ще се намали риска от изгаряна на интегралката ли ? Ако е така ще го пробвам. Благодаря
Върнете се в началото
emilm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница

МнениеПуснато на: Съб Май 04, 2013 7:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко помощ и от мен,най-вероятно нищо не си изгорял,а си объркал нещо.Направи си хубаво разположение на елементите(възможно най-близо до инт. схема),така че да ползваш писти с минимална дължина.Ползвай гол проводник предварително калайдисан,който да свързва отделните квадратчета на платката,без да хвърчи във въздуха.И най-важното -повече старание,и схемата да се изпълни така че с един поглед да можеш да провериш верноста и без да се затрудняваш
Потърси "Помощ за LM3914" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Помощ за LM3914" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети