Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
автомобилен дебитомер (MAF) и потенциометър
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
opex
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 20:21    Заглавие: автомобилен дебитомер (MAF) и потенциометър Отговорете с цитат

Здравейте.
За по-незапознатите дебитомера с грубо казано "нажежаема жичка" при автомобилите се използва за измерване на количеството постъпил въздух в двигателя, охлаждайки 'я' преминавайки през него, при което компютъра на автомобила отчита разликата в изменението на 'върнатото' напрежение поради измененото съпротивление.

Най-общо казано подават се м-у 4,7 и 5 волта напрежение от едната страна, а от другата страна при загрят двигател и работа на място (например 850 об/мин.) връща около 0,7 до 0,9 волта, при различните двигатели е различно.
С подаване на газ и повишаване на оборотите съответно се повишава и върнатото напрежение, до приблизително стойностите на подаденото.

Чрез прекъсване на проводника връщащ напрежението към компютъра и свързване на потенциометър на това място с резистор към третия му извод и свързване към маса за опора може да се влияе изкуствено върху върнатото напрежение.
По този начин се 'обеднява' сместа и в разумни граници се постига сериозен спад в разхода на бензин. Ако се прекали може да се повреди двигателя от прегряване, като пояснение ако на някой му е интересно последствието.

Въпросът ми е:
с какви стойности е най-удачно да се подберат потенциометъра и резистора така, че например при 0,9в стандартно връщани към компютъра, след свързването им да има възможност да се понижи тази стойност с 0,2-0,3 т.е. до 0,6-0,7в.

Може и да не е, но аз допускам за възможно кривата на изменение да не е линейна. Т.е. при пълна газ и високи обороти вместо 4,6в стандартно връщани, да не връща 4,4 или 4,3 ами 4,2 или 4,1. За това ми е трудно да определя диапазона на потенциометъра и резистора.

Много благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AZ:)
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 20:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако върнатия сигнал за постъпващ въздух е променен в малки граници, кислородния сензор ще оправи сместа до зададените фабрични стойности.
Ако пък върнатото напрежение спадне прекалено много, ЕКУ ще отчете неработещс ензор за въздух и ще прескочи на аварийни горивни таблици, което въобще няма да доведе до икономия!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
opex
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 21:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Приятелю известни са ми тези неща Smile Но в реалността не се получава така.
Дори ще добавя още нещо, което би трябвало да работи в полза на твоите твърдения, но реално не Smile - колата на която ще се прави е Форд, чиито компютри за разлика от много други се самообучават постоянно с времето или адаптират на базата на определени стойности за даден период от време. Но това пак не води до това, за което говориш.
Ламбда сондата или по-дочно кислородния сензор отчита просто "бедна" и "богата" смес като преминава (ламбда_символ)=1 или съотношението гориво-въздух в сместа да е =1, но това е отношение, в което може да се играе в числител и знаменател за да се изравни. И няма заводски стойности, които трябва да "гони" Smile

Нека да не продължаваме да бистрим как работят в частност този двигател и управляващият го компютър и да сведем всичко обратно просто до зададения въпрос Smile Имам нужда от вашите познания по него, не да си говорим за коли.

п.с. ето пример за това, за което говоря: http://www.fuelsaver-mpg.com/simple-map-maf-enhancer Дадените стойности са примерни, за това се обръщам към този форум за помощ с дадени мои актуални изходни данни.
Върнете се в началото
bycec
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо не зададе високотехнологичният си въпрос във Фордажийския форум,където има доста хора занимаващи се с бензинови двигатели, сещам се за "DISC". Иначе смятам, че не мислиш в правилна посока.
Върнете се в началото
opex
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе колега, дойдох и зададох елементарен за вашата общност въпрос. С уважение.
Изискващ елементарен отговор.
Ето и модел на отговора:
"трябва ти ХХХХХ kOhm потенциометър, с примерно ХХХХ или ХХХХ или ХХХХ съпротивление за еди-каква си настройка (по-финна или по-груба) т.е. стъпка (напрежение) на оборот."
До тука един идва и ми обяснява как нищо нямало да стане, а ти ми оригиналничиш с някакви високотехнологични думички. Аз си го знам Disc.
Ще ми отговори ли някой за това, което просто попитах и даже си направих труда да опиша ситуацията, а можеше и да не я описвам? Или ще чакам да се изреждат един по един начетените да се правят на интересни, защото много разбират по електроника обаче егото е голямо, има чувство се недооцененост или има мания за величие и ей така от някакъв инат се правят на интересени и няма да отговорят. Модератори няма ли или да сигнализирам аз? Хайде по-сериозно малко!
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 22:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Орех, жичката в МАФа не генерира напрежение, а си променя съпротивлението. За до го измери ЕКУ-то има два варианта:
а) пуска еталонен ток (постоянен) и измерва напрежението
б) прави делител с еталонен резистор

За да получиш отговор за потенциометъра, трябва да измериш какъв е принципа и колко е тока или съпротивлението.

Свържи мултицет последователно във веригата и измервай тока при различни режими на МАФа - различно напрежение. Ако токът не се променя си на вариант 1. Сподели колко е тока и колко напрежение искаш да регулираш и ако не се оправиш със закона на Ома, ще помогнем.
Ако токът се променя - запиши поне две стойности на тока и съответстващите им стойности на напрежение на МАФ-а и с просгта системка от две уравнения ще разберем какво е изходното съпротивление на ЕКУ-то и ще е достатъчно да се ориентираш за потенциометъра.

Интересно ще ми е да споделиш крайния резултат от занятието с емулацията на МАФ-а. И аз си мисля че не би трябвало да има ефект, но знае ли човек... А дали не е по-добре да вземеш сигнал, управляван от ТПС-а? Как компютърът ще различи количеството свеж въздух при отворена дроселова клапа и липсата на такъв при ППХ ?

П.С. И давай малко по-спокойно...

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
opex
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 22:32    Заглавие: Отговорете с цитат

tropper - ясно. Ще проверя както си описал за вариант а) и б)

Преди доста месеци го правих това нещо, но с подръчни материали т.е. потенциометър с предполагаем 10ком обхват с незнайна мощност и някакви приблизително същите съпротивления. Имаше ефект и така карах. Беше на Мондео което харчи 14/100 градско и го смъкнах с поне 2л. Сега съм с друга кола и искам да го направя културно както трябва, това е цялата работа.

А за останалите "интересни" - tropper гледам, че е Софиянец. При наличие на достатъчно Тома-неверници не е проблем да му се покаже крайния резултат и ефект (ако е съгласен), като достоверен разбиращ представител, за да им виси една обица на ухото кога трябва да се обаждат. Wink Very Happy
Поздрави и благодаря пак tropper
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 29, 2013 22:40    Заглавие: Отговорете с цитат

С удоволствие бих наблюдавал резултата.
Колкото до смъкването на разхода на Мондеото - коментирано е многократно че замяната на МАФ-а с нов такъв има много по-голям шанс. Силно се съмнявам че Мондеото излизайки от завода пак е харчело 14 Wink Цената на МАФа обаче обезсмисля инвестицията в 20 годишна кола.

Това което правиш, има смисъл ако с тези "подръчни материали" успееш да докараш характеристиката на стария МАФ до близка на чисто нов. Ако се опитваш да правиш такова нещо по нов МАФ, резултатът ще е повече от съмнителен Very Happy

Макар че точно след като написах предишния пост, видях че на линка който даваш говорят и за HHO, което лично за мен ги компроментира Twisted Evil
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 30, 2013 7:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Орех, ако колата ти е наред нищо няма да постигнеш. Трябва да знаеш как работи системата за да я коригираш успешно. Евентуално има малък шанс ако си на газ и то не защото коригира толкова горивото, а защото при по ниско натоварване аванса е по голям. Сещаш се че по ниското напрежение на мафа е тогава когато натоварването е по малко. Да не говорим, че губиш и от динамиката на автомобила което е крайно неблагоприятно за разхода при малко по нервно каране.

Превключващата сонда работи на принципа он - офф. Докато е бедна сместа тя увеличава времето за впръскване, като се обогати и превключи почва да го намалява. С коефициента на запълване се влияе пряко на средната смес. Затова като стане бавна разхода се вдига и динамиката пада. Нормално сондата коригира сместа на около 3-8 оборота на двигателя. Обучението се състои в това че при съответната средна смес се запаметява коефициента на запълване на превключването на сондата и след изгасване и повторно запалване започва от там докъдето е стигнала при съответната смес.

Така че това което искаш да направиш може да има донякъде ефект само на една неизправна кола. Във всички останали случаи ефекта се превръща в дефект.

Само за протокола на Мондеото по ТТ-данни му дават 9,6/100 градско.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
opex
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 30, 2013 14:52    Заглавие: Отговорете с цитат

На ясно съм как работи двигателят и компютъра. За целта съм чел и литература, която поне до преди 2 години казваха, че е "секретна" или трудно се намира, т.е. вътрешна на Форд специално за работата на този компютър.
Мондеото беше '96 2.0 4х4 и разхода му е такъв.
Както казах всяко нещо за което пишете като евентуални последствия го знам и знам как да го контролирам. Не се надувам просто го обяснявам и казвам за да не си губим времето и да не се обясняваме маса пъти в дълги постове. Просто опира всичко до подбора на съпротивлението и потенциометъра така, че на празен ход като го врътна 1 градус да не ми бяга напрежението с десети, а стотни. Правил съм го вече с "някакви"Smile
Върнете се в началото
Потърси "автомобилен дебитомер (MAF) и потенциометър" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "автомобилен дебитомер (MAF) и потенциометър" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети