Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
ТВ KTN 21S09 - много бледи цветове-и сега избива зеленото.
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Мар 18, 2013 20:00    Заглавие: ТВ KTN 21S09 - много бледи цветове-и сега избива зеленото. Отговорете с цитат

Шаси shixun-36B - LC86353C 55K9,LA76810A, LA7642N. Телевизора имаше лоши спойки и прекъсваше. Сменени са електролитните кондензатори и напреженията са проверени с осцилоскоп.Като цяло си работи безупречно, само че има много бледи цветове на картината, дори при максимална цветност. А на дисплея цветовете са си добре. Ето как излиза календара на зелен фон подаден от генератор на ИС. (Цветността е на максимум).
http://img43.imageshack.us/img43/8530/15032013006.jpg

Помислих, че нещо в сервизното меню не е наред с цветоразликовите сигнали. Но нямаше ефект. Даже дори да сменях стойностите на R-Y и B-Y нищо не се променяше. Обхвата за цветността също го променях, но ефекта беше незначителен.

http://img28.imageshack.us/img28/5692/12032013001.jpg

Като цяло изображението е с преобладаващо синьо и червено, и точно зеленото е най слабо. А на изхода на декодера R,G,B сигналите са си със съответната амплитуда от пик до пик, като зеленото е с най голяма. Същото важи и за амплитудите след видеоусилвателя. Но на практика зеленото не е "чисто" и ме дразни. Мисля си че, нещо ми убягва, затова моля за съдействие.

Последната промяна е направена от darin1969 на Вто Мар 26, 2013 21:01; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 18, 2013 21:34    Заглавие: Re: ТВ KTN 21S09 - много бледи цветове. Отговорете с цитат

darin1969 написа:
.. 55K9, на дисплея цветовете са си добре..

Искаш да кажеш, че Меню-то ! излиза добре.
Не пипаш където трябва. В обменника има сервизно за процесора, прочети го.
Настройките на цветовия баланс са в друго меню ... "B/W BALANCE"
п.с. и си провери емиисията на киното, че никакви сервизни няма да помогнат

Последната промяна е направена от emoome на Вто Мар 19, 2013 10:20; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 18, 2013 23:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, МЕНЮ-то си е наред.Утре ще проверя пак но мисля, че и с баланса на бялото пробвах, но нямаше ефект.
Върнете се в началото
iwkom
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Чирпан

МнениеПуснато на: Вто Мар 19, 2013 8:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако по платката на видеоусилвателя има парафин, задължително почисти и припой местата.
Върнете се в началото
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 19, 2013 18:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес пак пробвах с баланса на бялото, но така и не можах да докарам хубаво зелено.Чудя се вече дали кинескопа не е поизбледнял. Все пак RGB сигнала за 'меню' е с максимална амплитуда.В сервизното меню стойностите са следните. B-DRV-47 (0-127), G-DRV-12 (0-15 - пробвах и с 15, но нямаше кой знай какъв ефект), R-DRV-48(0-127), B-BIA-102 (0-255), G-BIA-185 (0-255 - пробвах и с 255), R-BIA-134 (0-255). Направи ми впечатление ,че G-DRV е от 0 до 15.В момента имам и един ELIT (само че с 55P9) който не запомняше програмите . Та докато се ровех в неговото сервизно меню, видях че и там е от 0 до 15. Платката на видеото е презапоена и почистена. Но за сега положителен ефект нямам.
Върнете се в началото
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Мар 19, 2013 22:19    Заглавие: Отговорете с цитат

darin1969 написа:
RGB сигнала за 'меню' е с максимална амплитуда

И като е на "максимална амплитуда" ако е кинескопа менюто от къде ще вземе зелен цвят за да ти хареса.Ако го няма зеления и менюто няма да има зелено.Справка -Sony....
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 19, 2013 23:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен понякога уж добре изглеждащото зелено на OSD менюто ,хич не е добре.Аз бих проверил катодите един по един през 10 ком. към маса .Според мен кинескопа си е отишъл.
valeri2636
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Левски

МнениеПуснато на: Сря Мар 20, 2013 5:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Като гледам втората снимка, цветовете нещо ми се струват разменени. Пробвай да размагнитиш кинескопа с външна бобина.
Върнете се в началото
darin1969
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 21, 2013 19:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Днес си поиграх още с този ТВ. Размагнитването нямаше ефект. Но направих паралелно замерване на сигналите на този KTN и на ELIT-a директно на кинескопа, при един и същи входен видеосигнал. На ЕLIT-a бяха като по учебник. Примерно RED :

http://img62.imageshack.us/img62/5008/21032013017.jpg

(Извинявам се за качеството, но само телефон имах под ръка)

Но на KTN-a бяха по различни :
http://img534.imageshack.us/img534/132/21032013008.jpg

http://img805.imageshack.us/img805/5045/21032013009.jpg (мисля че това беше RED)

http://img69.imageshack.us/img69/6923/21032013010.jpg

А в сервизното меню Стойностите на R,G,B - drive и R,G,B -bias са едни и същи. Имам чувство че нещо все едно не работи матрицата добре и не са чисти цветовете. Точно в "меню" където са 'чисти' сигналите , цветовете са доста по добри. В понеделник мисля да разменя сигналите към платката на кинескопа, да видя какво ще стане.
Върнете се в началото
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 21, 2013 19:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Знаеш ли що е това "сива скала" ? Пусни я от генератора и при изправен кинескоп трябва да получиш еднакви или много подобни напрежения и осцилограми на пушките ! И чудесно чернобяло изображение !
Цитат:
-... и си провери емиисията на киното
-бих проверил катодите един по един през 10 ком. към маса

Аман!
И за мене е "пътник" ...
Върнете се в началото
Потърси "ТВ KTN 21S09 - много бледи цветове-и сега избива зеленото." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "ТВ KTN 21S09 - много бледи цветове-и сега избива зеленото." в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети