Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Варистор -въпрос за допустим ток на късо
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kossis
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 16:16    Заглавие: Варистор -въпрос за допустим ток на късо Отговорете с цитат

Здравейте имам питане за варистор на Епкос с диаметър 20 мм. та намерих му в нета спецификациите, но нещо не мога да си изясня до какъв ток ще издържи при преминаване на праговото напрежение от 250 волта и респективно какъв бушон ще изгърми преди да е думнал самият варистора ?

Искам да го вържа на Село на таблото на фазата, но там бушона е 32 ампера.

В спецификациите дават Imax (8-20 микросек.)-8000 А и Ic-100 A. Нещо са ми неясни тия токове ?

Също с газов разрядник дали е по добре да се направи това - има на 230 волта три изводни- и тук не ми е ясно защо са с три извода и как се вързват точно тия изводи ? С два извода не е ли същото ? И на какъв ток издържат тия малките газоразрядници ?

Последната промяна е направена от kossis на Пет Фев 15, 2013 17:00; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 16:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом таблото ти се струва голям камък,къде си тръгнал да се самоубиваш ли?
kossis
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи таблото и инсталацията аз си ги подържам. Самото табло е направено от баща ми, бог да го прости и е с индикаторни глинки (даже аз ги смених с най малките цокли-щото миньонките се опушваха с годините)и тнт. Започва от 32 ампера три фази и всяка се дели на по още три бушона със по малки амперажи !
Всяка фаза захранва различни части на къщата.

Незнам кви камъни те гонят. Аз проблем с токовете нямам и с електрониката се оправям. Но има и неща дето сега си ги изяснявам. Печки перални и други електронни простотии ми е писнало да поправям и отварям !
Та аиде по същество тия дето знаят нещо за Газоразрядниците и Варисторите да пишат. Ако сложа варистор ще е пред таблото та дори и да думне да си гори отвън на спокойствие !
е тия три извода на газоразрядника ме бъркат- кои е на фаза и кой на нула и третия за чии е ?
Върнете се в началото
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

kossis написа:

е тия три извода на газоразрядника ме бъркат- кои е на фаза и кой на нула и третия за чии е ?

Ами аз нямам намерения да те обиждам, но имам чувството'че не знаеш предназначението на газоразрядника и се опитваш да усложниш едно елементарно трифазно табло.
kossis
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 17:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми изясни ми го ! Аз че ще го осложня това е ясно.
Има и с два извода -като варисторите-при тях е ясно - към фаза и нула в паралел и чакаш пикът и се молиш бушона да думне.

Обаче тоя газовият с трите нещо е малко по сложен- една схема е показано че крайните два се вързват за фаза, а средният за нула. Незнам дали е вярно това ???

Аз ако го знам няма да питам !
Върнете се в началото
Пулевски
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 17:04    Заглавие: Отговорете с цитат

kossis написа:
...е тия три извода на газоразрядника ме бъркат- кои е на фаза и кой на нула и третия за чии е ?

За допълнително намаляване на времето на задействане се използват газоразрядници с пусков (трети) електрод. Чрез прилагане на външно напрежение между него и заземения възниква разряд само в пространството между тях, който ускорява появата на основния разряд при достигане на напрежението на защита.
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 17:15    Заглавие: Отговорете с цитат

kossis написа:
към фаза и нула в паралел и чакаш пикът и се молиш бушона да думне.

Точно това искам да ти обясня,че докъто ти гръмне бушона от пренапрежение вътре в къщата вече ще има маса поразии. И какво от това,че вече ти е изгорял бушона?
kossis
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 17:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Допълнителният извод от същата мрежа ли е захранен или е от друг източник ?

Разбрах че са по бавни от варисторите по принцип.

Щото аз намерих схема която двата крайни са към фаза, а средният към нула, незнам това правилно ли е ?

Може ли да се ползва без третия извод или да търся на 230 волта двуизводно ?
Върнете се в началото
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 17:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбрах за защита от пренапрежение ли иде реч, щото тя се прави два компонента.
Иначе за защита на полупроводници се ползват свръхбързи предпазители - http://www.siba-fuses.com/front_content.php?idcat=57
Цените им не са никак красиви обаче.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Фев 15, 2013 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Прочети това:

http://www.schneider-electric.bg/documents/downloads/Surge_Arrestors_Catalogue.pdf

това което ти искаш да правиш е малкото братче ( и по-евтиното) на катодния отводител ( аресторната защита ). Дали ще има ефект - не се знае, но няма да навреди. Прочети за правилното подбиране на типа на варистора - има каталози на EPSON в нета. С газорязрядници на самото табло не бих ти препоръчал да се занимаваш - ефекта е много спорен.
Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Потърси "Варистор -въпрос за допустим ток на късо" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Варистор -въпрос за допустим ток на късо" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети