Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Електроинсталация в къща от трифазен към монофазен ток

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
murosl
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2013 16:02    Заглавие: Електроинсталация в къща от трифазен към монофазен ток Отговорете с цитат

Добър ден !Живея в къща и от нея сме пуснали трифазния ток към друга (нова до нея).Въпросът ми е може ли от трифазния ток да се направи заземяващ пети проводник (РЕ).От там да се вземе една фаза(L), Нулев проводник (N) и заземяващ (РЕ) проводник за да се направи инсталация с Дефектнотоковата защита.Само не ми е ясно от къде да се вземе заземяващия (РЕ) проводник. И към кого да се обърна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2013 16:29    Заглавие: Отговорете с цитат

ЗаЗЕМЯващ проводник. Познай откъде идва. Обръщаш се към фирма, която изгражда заземителни инсталации.
Това дефектнотоковата ми звучи като начин за спестяване точно на заземяването, ако инсталацията ти има заземление и уредите са със заземени корпуси стандартните автоматични предпазители ще ти свършат работа.
Върнете се в началото
gigant
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Фев 12, 2013 16:56    Заглавие: За тока и жицата Отговорете с цитат

Цитат:
Въпросът ми е може ли от трифазния ток да се направи заземяващ пети проводник (РЕ).

Не може, проводниците се правят от най-често от мед, по-рядко от алуминий. От ток проводник не може да се прави.
Цитат:
Само не ми е ясно от къде да се вземе заземяващия (РЕ) проводник.

Петия проводник се купува от магазина и се свърва към заземлението.
Цитат:
И към кого да се обърна.

Към електротехник. Той ще ти каже как се прави заземление и как се свързва ДТЗ.
Върнете се в началото
murosl
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2013 17:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ви за отговорите стана ми ясно.Старата инсталация е по схема TN-C.То май с Дефектнотоковата защита ще се оскапи много с тоя допълнителен РЕ проводник ще я караме по стария стандарт то се е видяло.Така и така съм свикнал с двупроводната мрежа.
Върнете се в началото
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2013 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти на не мислиш че ЕРП-то ще ти пусне до къщата петпровдоно захранване?Laughing Правиш го така и биеш поне един заземяващ кол при втората къща към който вързваш PE и N проводниците преди ДТЗ-то. Ако не си наясно какво правиш си викни читав електричар.
Върнете се в началото
murosl
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2013 19:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Явно трябва да извикам електричар! Ясно ми е как да свържа кръговете и това че след ДТЗ нетрябва да се свързват N и РЕ но с тия заземителни дупки няма да мога да се оправя там има значение какво ще е и съпротивлението на РЕ.
Върнете се в началото
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2013 20:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледай сега - ако говорим за промишлена среда, там заземлението трябва да е с точно определени параметри и се измерва. Ако обаче говорим за къща с нормална консумация (10тина 20 киловата потребление) не е проблем да си направиш сам заземлението. Купуваш си един поцинкован заземителен кол, избираш някое място на двора или улицата(да ти е по-близо до таблото), взимаш специализираният инструмент голям чул(млат или вария в различните краища) и изпълняваш процедурата "удри", колкото е необходимо. Най-лесно става с багер, но .... Та за тоя кол си вързваш заземителния проводник и после дефектнотокова, катоден отводнител и каквото ти душа сака..
Успех!
Върнете се в началото
murosl
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 17, 2013 16:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Да благодаря за отговора ще се справим няма как.
Другия ми въпрос е на бойлера да сложа ли ДТЗ. Питам защото съм чел из форумите че такъв консуматор(особенно ако нагреватела не е от най добрите ) има голяма отечка и ДТЗ често ще сръботва.
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Нед Фев 17, 2013 16:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Така е за бойлера, но има ДТЗ които са 'по-умни'. Прочети това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Фев 21, 2013 15:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами по принцип по новите изисквания, трябва да се слага, но това е за сгради, които се строят от фирма. Ако си е за теб, не е задължително. Слагаш си един хубав предпазител и си готов. Ако боилерът ти е хубав, а не някакъв супер измислен, няма да имаш проблеми с дефектнотоковата, дори и да е по-измислена. Разбира се ако боилерът дава някакви утечки дефектнотоковата ще стработва, то това и е работата.....
Върнете се в началото
Потърси "Електроинсталация в къща от трифазен към монофазен ток" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Електроинсталация в къща от трифазен към монофазен ток" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети