Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Измерване на температура- съвет
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
borkotiger
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 16, 2012 23:53    Заглавие: Измерване на температура- съвет Отговорете с цитат

Здравейте!
Трябват ми малко съвети за направата на измервателен модул на температура в диапазона -20 +40 градуса.
Идеята ми е да следя температурата в пчелен кошер и да я поддържам при слабите семейства, чрез нагревател на около 5 градуса през втората половина на зимата. Въпроса е че трябва да я следя и в никакъв случай да не допускам да надвишава 5 градуса. Измерването трябва да е близо над пчелите, което означава, че тока трябва да е възможно най-слаб и задължително без пулсации, защото пчелата е много по-чувствителна от човека.
Моята идея е термодвойка->операционен усилвател->АЦП->контролер. Термодвойката има съвсем незначителни токове и мисля, че е най-подходяща.
Нямам достатъчно практичен опит и затова Ви моля за мнение. Ще успея ли с термодвойка и добра калибрация да постигна надеждно измерване?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 1:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма проблем да се направи такъв контролер, но е по-добре с готово решение.
Правил ли си измервания на температурата на различните нива на кошера? Може би ще е добре да има поне 2 датчика за да имаш по-точни данни.
С какъв нагревател мислиш да ги загряваш тези кошери? Каква мощност? Ако ще искаш добре балансирана температура може да е нужно нещо, което да 'движи' въздуха вътре.
Какви са размерите на кошерите? Имат ли някаква външна изолация?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
borkotiger
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 1:25    Заглавие: Отговорете с цитат

За какво готово решение говориш?
Датчика не може да е вътре при пчелите, защото ще го заклеят и няма да мери коректно. Мисля да е над тях в хранилката, която ще затворя с мрежа.
До нагревателя не съм стигнал. Най-вероятно ще е кантал намотан м/у две парчета текстолит. Искам първо да видя дали ще се оправя с измерването на температурата.
Върнете се в началото
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 1:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами примерно с PLC контролер. Някои от колегите имат опит с тях.
Горе температурата е една. Долу друга Wink Трябва да се тества.
Това с кантала не е ли рисковано? И щом казваш, че пчелите ще усетят другите електромагнитни трептения, защо да не се случи същото и с тока, които преминава през кантала?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ЦЕЦО-СЗ
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 2:01    Заглавие: --- Отговорете с цитат

Не може ли с тези, коиго ги прозават в Конрад - с батерия 1,5в и дистанционно отчитане
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 3:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Модулчета с цифров термометър DS18B20. Не че с термодвойка не става, ами на тези им дават точност +- 0.5C. Схеми в интернет има премного, даже имам 2 сглобени.
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 7:54    Заглавие: Отговорете с цитат

к810 е прав. Всяка схема върши работа,аз съм пренастройвал терморегулатор от инкубатор. Сега мисля,че да се вживяваме около тези 5 градуса и да търсим космическа точност е смешно. Баща ми ,Бог да го прости имаше няколко кошера и нито ги е топлил,ното охлаждал. Е,имаше случай да умре пчелно семейство,но това си е природа. Иначе съвсем изкуствените условия в кошера мисля че ще го направят нещо като оранжерия-красиви домати и краставици,ама да не ги хапваш. Щом температура над 5 градуса е критична,прави нещо да ти поддържа 4 градуса примерно и не се вживявай. Нагревателите ги направихме от гетинакс ли беше или текстолит-не помня. Плитки каналчета по цялата повърхност,сметнати естествено според дължината на прожодника и захранване 12V от един изправител.Датчика на терморегулатора се поставя в един от кошерите.Плюс компютърни вентилатори,ама как си ги намести пчеларя-не знам,оставих го и той да свърши нещо Evil or Very Mad захранени от същия ТИ и вече трета зима май пчеличките си живеят като в Бевърли Хилз!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AA
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 8:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Действитвелно готово решение като че ли е най-лесно да се намери с DS18B20 - примерно това е изпробвано и работи прилично - http://hardlock.org.ua/viewtopic.php?f=9&t=10 Голямото предимство е, че няма нужда от настройка.
Ако наистина обаче изискването за посточнния ток при измерването е задължително като че ли е удачно да се ползува LM335Z - http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/592/ . Изхода е 10mV/ºС - няма нужда от операционен усилвател - може сигнала директно да се подаде на АЦП вход на процесор. Примерна схема на термометър с него - http://www.yarst.org/T1.htm . Това не съм го пробвал и нямам идея как работи.
Мисля че сравнително безшумен електромагнитно регулатор ще се получи на базата на 723 - http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/641/ - това ще си трябва обаче да си поиграеш с настройките.
Върнете се в началото
borkotiger
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 8:59    Заглавие: Отговорете с цитат

DS18B20 е добро решение за измерване на температура, но аз лично няма да го сложа в кошера. То е цифрово устройство и не знам дали няма да ги дразни. Човек когато не е сигурен е хубаво да се презастрахова, най-малкото за да спи спокойно. Що се отнася до мястото на измерване горе е най-топло. Следователно там не трябва да надвишава 5, че дори и 4 градуса както каза колегата.
Вентилаторите може би приятеля ти ги е ползвал с друга цел. Нали все пак има естествена циркулация на въздуха, безсмислени са в случая. Между другото може да ги е ползвал с цел вентилация лятно време, но съм почти сигурен, че е направил въздухопровод и ги е монтирал в страни от кошера.
Нагревателите и аз си ги представях точно така както си описал. Ще се захранват с възможно най-изгладено напрежение, но това е друга тема и не съм стигнал още до там.
Мислех си и за терморезистор, но май тока който ще тече през тях е по-голям. Не им знам и чувствителността.
За сега се ориентирах към споменатата схема термодвойка->операционен усилвател->АЦП->контролер. Контролера ще е ATMEGA16, защото такъв имам. Въпроса е какви точно да са останалите елементи. Термодвойка не виждам по сайтовете, какво остава за различни типове. Тези от евтините мултицетите стават нали? Те от кой тип са? Ако стават, ще Ви помоля да ми напишете и модели операционен усилвател и АЦП, с цел да са достатъчно съвместими.
Между другото някой забелязал ли е термодвойките да се влияят от влагата във въздуха?

Колега АА изпреварил си ме. Ще погледна и LM335Z, но ставам за работа.

Благодаря на всички за помощта.
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пон Дек 17, 2012 12:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля че тези на мултицетите са К тип, като тези в поялниците с измерване на температурата. Предполагам при 5 C изходното напрежение ще е от порядъка на под 1 mV .
Върнете се в началото
Потърси "Измерване на температура- съвет" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Измерване на температура- съвет" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети