Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Плавно превключване на степени на универсален ел.двигател
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivan_ws
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 15:24    Заглавие: Плавно превключване на степени на универсален ел.двигател Отговорете с цитат

Здравейте. От доста време търся и се опитвам да измисля, някаква схема за плавно превключване на степени на универсален ел.двигател. В смисъл на един мотор съм му направил най-обикновен регулатор със семистор и закъснителна верига за контрол на предния фронт, като вместо тример за регулиране има три фиксирани резистора превключващи се с копчета. Обаче мотора е мощен, а развъртаното тяло е много инертно и вече три пъти ми се къса предаващия вал и то само при просто превключване от по-малка на по-голяма степен. Схеми за плавно вкл. бол, ама за превключване не намирам. Да, с микропроцесор ще стане страхотно, обаче не ми се простират до там познанията и желанието. Някой срещал ли е нещо такова и има ли идея. Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър Христов
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 19:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Колко е мощен двигателя?Ако можеш да си намериш регулатор от ъглошлайф спарки/не от магазина че са адски скъпи/те развъртат много плавно,а дори и ако бутнеш потенциометъра рязко промяната е много плавна-съответно ако замениш потенциометъра с резистори не би трябвало да има пробеми.
По каква схема е изпълнен регулатора който ползваш в момента?Да не се окаже че през времето на превключване има някоя секунда през която няма включен резистор или се запаралелват два резистора и тогава се подава пълното захранване и белята става...
Върнете се в началото
ivan_ws
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 21:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно така съм го направил. 4 резистора последователно и бутоните окъсяват по един резистор. Като дори последна степен е към 50-60% мощност. Тъй като двигателя е 1800 Вата, а ми трябват макс към 700-800. Това за углошлайфа ми звъчи много добре. Знам, че имат забавено стартиране, но не бях виждал с потенциометър. Трябва да потърся, някой познат с такъв, да го разглобя и да видя схемата, но имам съмнения, че е с микроконтролер. Даже на прахосмукачки съм виждал, регулатор с микроконтролер.
Върнете се в началото
Петър Христов
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Шумен

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 22:07    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление и да разглобиш някое спарки полза няма - платката е залята и нищо не се вижда ...
Ако ти се чопли заливката и успееш да свалиш схемата - качи я, че от години искам да копирам този регулатор.
От всички марки шлайфове и въобще ел. инструменти които съм ползвал (а са много), само спаркито е с мек старт, другите тръгват от място.
Сега се сетих, че моя шлайф е много по нов от този дето разглобявах и може платката да не е същата. В събота ако имам време ще го отворя да я погледна но сигурно и тя е залята Sad
Върнете се в началото
ivan_ws
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 22:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Може е това
http://vikiwat.com/elektronen-regulator-za-oborotite-na-sparky-eltos-WSBA-2300.html но не е сигорно.

Търсих доста, но навсякъде намирам готови изделия и то не малки по обем, което ме води на мисълта, че май не е проста схемата.
Върнете се в началото
TIReX
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 22:58    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото си спомням от часовете по електротехника, може да сложиш дросел(бобина) в учебника беше реактор, във веригата и няма да имаш такива резки промени.
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 23:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо ми няма поста?

Колега както си мисля няма как да е с бутони и плавно без микропроцесорно управление и да променя оборотите по определен крива между скоростите. Според мен ще най добре с потенциометър и малко механика да ти застава на исканото положение за скоростите като между тях си въртиш бавно. Дай и схемата да видя коя точно си направил.

Може да е тъп въпроса ми, ама нали не става въпрос за някой асинхронен двигател?
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TIReX
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Дек 05, 2012 23:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък мислех, че е асинхронен монофазен.
То пък няма как да му свали оборотите, без да му запали пусковата.

Това се бях сетил аз.
http://grozdeva.ucoz.com/index/puskane/0-112

индуктор последователно
ivan_ws
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 06, 2012 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето такъв е в момента: http://www.dobrikit.dir.bg/page31.htm

Двигателя е от прахусмукачка и мисля, че е унуверсален. Преди и аз мислих, че е асинхронен. Ще проверя допълнително. Иначе е 1800W ~10000-15000 rpm, доста шумен.
А за идеята с големи индуктори, може и да има някакъв ефект, но ще е доста малък, а и загубите в него ще са значителни, не че при 50херца ще им е голям импеданса, но мен ми трабва преход м/у степените поне 2-3 секунди, а за това ми трябва 20 кила индуктор, смятам. Явно няма как да избягам от микроконтролера. Sad
Върнете се в началото
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 06, 2012 19:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Явно, като те мързи да си връткаш бавно потенциометъра Wink
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Потърси "Плавно превключване на степени на универсален ел.двигател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Плавно превключване на степени на универсален ел.двигател" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети