Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
преобразуване на напрежението на велосипедно динамо
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
rotola
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 16:55    Заглавие: преобразуване на напрежението на велосипедно динамо Отговорете с цитат

Здравейте,
Търся помощ от поразбиращи от мен. Можели някой да ми каже как да преобазувам променливото напрежение (ток) на велосипедно динамо, така че да мога да вържа към него фенерче от тези с един диод (силно светещите) или с обикноненни свето диоди, все тая. Направих си схема грец ама нестава, установих че е необходимо да се съобразят някой параметри който аз незнам как. Ако някой знае диоди с какви параметри да си купя или готов изправителен блок (най-добре) ще съм много благодарен. Ако не греша велосипедното динамо е с параметри 6V и 3W (промеливо напрежение/ток), а диодните фенери се захрандат с 4,5V (постоянно напрежетие). Това ми желание се породи от това че ми омръзна да купувам батерии за фенера на велосипеда ми.
Реших да попитам първо тук, отколкото да ходя и да се излагам по магазините, а и не съм сигурен до колко ще ми помогнат намясто.
Предваритено благодаря на всички който ми отделят време за моя проблем.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 17:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Динамо променливо напрежение не произвежда! Доколкото помня от буйната си младост велосипедните динама (генератори) си произвеждат постоянно напрежение. Но дори и да беше променливо,светоДИОДите ще си светят-факт! Без никакви допълнения два бели светодиода,свързани последователно биха работили- без нищо друго окло тях,ама колко време-един Бог знае.Трябва ти драйвер за тая работа,който осигурява постоянен изходен ток,но за да избереш точния такъв трябва да си наясно какви светодиоди ще ползваш.

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rotola
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

ще проверя това твърдение само да се добера до велосипеда, ама все си мисля че при наличие на на намотка и постоянен магнит, без изправителна част няма как да имаш постоянен ток директно
Върнете се в началото
Opera 3
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 19:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако е колекторен с четки може те повечето са такива.
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 19:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма такива велосипедни динама.Всички се възбуждат от магнит,ако е с колектор и четки,значи че трябва да има допълнителен източник на енергия,за възбуждането,демек акумулатор,или нещо което дава ток.
Върнете се в началото
rotola
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 19:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Хора какъв колектор какви четки, меден проводник - намотка (статор), постоянен магнит - ротор, магнита се върти. Питам за схема и параметри на елементите.
Върнете се в началото
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 20:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже велосипеда се движи с различна скорост и параметрите на динамото се менят. За да светят стабилно диодите без да се влияят от оборотите на динамото. Трябва да направиш едно зарядно устройство което да ти зарежда акумулаторна батерия от която да храниш светодиодоте. За схема не знам, може би нещо с LM2576 тя може да дава по голямо изходно напрежение от входното си.
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 20:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето схема.
http://www.nixiefunkuhr.de/index.html?mc34063a
Върнете се в началото
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 20:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също не съм виждал "динамо" Smile за колело с четки, може и да има...

Правиш си схема Грец с Шотки диоди (1N5819) и след това схема - стабилизатор на напрежение, като тази горе примерно (с 34063) . Преценяваш какво напрежение ти трябва за един или два диода последователно плюс един баластен резистор с минимална стойност, сметнат за тока на диода и спад върху себе си максимум 1V .
Върнете се в началото
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Дек 04, 2012 20:22    Заглавие: Отговорете с цитат

rotola, пробвай с грец и над 500uF след него за да се избегнат пулсациите и да не се шунтира веригата от нискоомната намотка когато паднат оборотите на динамото. Може и акумулаторче (3 V) от аварийна лампа да свържеш вместо греца. Но не виждам много смисъл от велосипедното динамо след като сега има китйски светодиодни фенерчена по лев - два (с батериите), които могат да светят часове. От младостта си помня, че като включех динамото на велосипеда, трябваше да въртя педали все едно качвам семинарията по равното, а светенето никакво го нямаше.

Е сега виждам че milmar ме е изпреварил, ама се писали по едно и също време.
Върнете се в началото
Потърси "преобразуване на напрежението на велосипедно динамо" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "преобразуване на напрежението на велосипедно динамо" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети