Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
дистанционно за COM порт
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
antonantov
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Сря Ное 28, 2012 22:18    Заглавие: дистанционно за COM порт Отговорете с цитат

Здравейте! Имам това дистанционно за PC работещо на COM
http://hobby.neomontana-bg.com/schemes/131s1.gif
На старото ми дъно работеше но на това което ползвам сега в bios-a няма конфигуриране на COM като UART.
Съответно RTS и DTR са с отрицателна стойност (-12V).
Искам да попитам има ли начин софтуерно да променя порта или другия вариант да преправя изхода на приемника за -12V но не знам дали в този си режим порта ще чете командите.[/url]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Дек 06, 2012 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Има УСБ към ком емулатор. Такива са най често дата кабелите за джи ес емите. Дали не би ти помогнал такъв кабел.
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 06, 2012 20:41    Заглавие: Re: дистанционно за COM порт Отговорете с цитат

antonantov написа:

Съответно RTS и DTR са с отрицателна стойност (-12V).
Искам да попитам има ли начин софтуерно да променя порта или другия вариант да преправя изхода на приемника за -12V но не знам дали в този си режим порта ще чете командите.

По схемата която си дал RTS i DTR се ползуват за захранване ,така че опитай с подаване на +5В от компютърното захранване в катодите на VD1,2 или директно в + на C1.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
antonantov
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 06, 2012 23:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Знам че има такива но не съм пробвал . Може и да ми свърши работа но при положение че RTS и DTR са с ниво +12v. Така порта се държи когато е конфигуриран за IR. В нормалното си състояние те са на -12v и не може да се ползва за приемник на дистанционно. Ако тези преходници имат начин за конфигуриране ще стане, но ако емулират само нормален COM не ми върши работа.

И така не става. То и приемащите сигнал CTS, DSR и DCD също са със отрицателен потенциал. В случая програмата пита на кой от трите да приема сигнала по схемата е даден на DCD но и да го променя и да преместя на друг пин сигнала ефекта е същия.
Остава да пробвам с +5v захранване и един ОУ който положителните стойности да ги направи -12/+12v но и така се съмнявам защото и без сигнал програмата прави тест и казва че няма приемник.
Ще ми помогне някой които има описание м/у нормалния COM и UART и разликите им. При UART всички пинове са на +12v.
Върнете се в началото
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2012 12:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Провери com порта дали ти работи например със заглушка и терминална програма, провери -12В на захранването на компютъра дали ги има .
Виж и това
http://www.lirc.org/receivers.html
http://www.lirc.org/transmitters.html
http://www.lirc.org
приемник : http://www.manoweb.com/alesan/lirc/components-color.png

предавател :

Цитат:
Ще ми помогне някой които има описание м/у нормалния COM и UART и разликите им. При UART всички пинове са на +12v.
- това не го разбрах

виж
Върнете се в началото
tedo_kinta
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Съб Дек 08, 2012 20:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди време се мъчих да подкарам същата схема но със GIRDER на Win XP никакъв резултат, а какво ли не бях пробвал...
Просто програмата не намираше приемника.
Мисля че бях писал и тема тука и пак до никъде не я докарах
Danail Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 09, 2012 13:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега, проблема е в софтуера. Има един плъгин на Igor мисля беше, от там се настройва на DSD и всичко тръгва.
( Предполагам си с Girder по старите версии)
Върнете се в началото
tedo_kinta
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Нед Дек 09, 2012 13:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами честно да ти кажа нямам спомен вече коя версия ползвах, ама сега реших да правя нов опит със сегашната си машина под Win 7 обаче мисля да пробвам със WinLIRC. Но не ми се занимава със тая схема ще пробвам със най-абдалската от сайт им.
Дано да стане.
antonantov
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Дек 09, 2012 15:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Може би още в началото не съм разяснил достатъчно. Да, така е програмата която ползвам е girder 3.2 На времето я ползвах на дъно с процесор pentium 2 след това на друго с pentium 3 и работеше но и двете дъна имаха опция в bios за режим на COM порта. От там когато се укаже да управлява IR-приемник всичко си работи но ако няма тази опция всички изводи на COM са на -12v. Тогава лесно се ориентирах и си го пуснах сам но сегашното ми дъно няма тази опция. Операционната ми система е Win_XP не е проблема в нея може би някой от плъгините (Igor) е писан само за този вариант на COM. Порта съм го пробвал с принтер работи си явно вече никой не предвижда на новите машини да работи остаряла периферия.
Върнете се в началото
antonantov
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2012 23:08    Заглавие: Отговорете с цитат

WinLIRC не можах да я подкарам. Пулта за дистанционно го има в линка но го отваря като текстова страница а не като .cfg който да сваля.
Ще си взема USB->COM и ще пробвам с него. Относно GIRDER според мен си работи идеално но само ако може да се конфигурира порта като в описаното по горе от мен. Работата е в това че компютъра го ползвам и като телевизор и като уредба и има моменти когато е доста не удобно да се присягам до него например вечер като си легна. Той TV тунера ми има негово дистанционно но неговите функции не ми вършат работа там няма движение на мишката,ALT+F4,shutdown, стрелките от клавиатурата, + и - и други бързи клавиши. Ще следя темата и като пробвам ще пиша. Ако и тогава не стане ще си търся дъно със конфигуриране на COM в bios.
Такъв IR приемник съм пускал няколко пъти и имаше случай и да не тръгне и то точно на такива машини на които COM не се указва. За това си мисля че точно там е проблема само не знам защо това не е споменато никъде из нета.
Върнете се в началото
Потърси "дистанционно за COM порт" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "дистанционно за COM порт" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети