Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Транзистор 2SA1015 -datasheet

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2012 20:05    Заглавие: Транзистор 2SA1015 -datasheet Отговорете с цитат

http://phys.thu.edu.tw/~mengwen/exp-electronics/datasheet/2SA1015.pdf
Какво представлява параметъра "Base intrinsic resistance, rbb’ " ?
Питането е във връзка с ремонта на класиката захранване тв-шаси SS1.
Нямах ..1015, заместих с 2SA1013Y. Получи се ниско +B=70V. След смяната с 1015 от шаси +B=110V. Всичко точно. До сега не ми се е налагала такава замяна. Прегледал съм и темите, свързани с 1013 Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2012 20:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Параметъра е свързан с "разпределеното" вътрешно съпротивление на базовата област при високи нива на инжекция.
Влияе в/у граничната честота.
Пряко е свързан с топологията на транзистора.
При високи нива на инжекция (голям базов ток) се получава пад на напрежението в различните области (като геометрично място) на прехода Б-Е.
gigant
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2012 23:22    Заглавие: За транзистора Отговорете с цитат

emoome, просто 2SA1013 десетина пъти по-бавен от 1015...

А за rbb-то - RC , и при ниска инжекция си го има.
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 03, 2012 23:33    Заглавие: Re: За транзистора Отговорете с цитат

gigant написа:
за rbb-то - RC , и при ниска инжекция си го има.

Разбира се, че го има, няма как да го няма след като е свързано с топологията на прибора и физиката на процесите.
Въпроса е при какви условия наличието ми се проявява съществено.
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Нед Ное 04, 2012 18:15    Заглавие: Отговорете с цитат

В тази схема когато 1015 е истински може и да не грее.Ако е някой по-скапан си пече в дежурен режим Very Happy При мен също се е получавал проблема на Емо със 1013 или някое BD Very Happy
mitachi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница

МнениеПуснато на: Пет Ное 09, 2012 22:40    Заглавие: Отговорете с цитат

При първия удобен случай, ще сложа 2SA1013. Може да загрява в дежурен режим и да изгори бързо, но не ми се вярва да има проблем с напреженията. Може да е бил недоклепан самия транзистор. На мен как ми отрови живота едно 2SC1815, такива бог знае колко имам и колко съм сменил, ама на, яви се един полуработещ. Twisted Evil
В тоя аспект, не знам дали тук е подходящо да питам RC(от Ботевград е и трябва да е запознат), как българските транзистори имаха буква накрая, която показва приблизително усилването на транзистора. Това означава ли, че всичко което е излизало от машините е проверявано и сортирано?
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Ное 09, 2012 23:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам защо слагате там оригиналния транзистор ,при все ,че е ясно ,че не е оразмерен и се скапва.Аз от времето на Фунаите си слагам там BD140 и телевизор не ми се е връщал със скапан такъв.
mitachi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница

МнениеПуснато на: Съб Ное 10, 2012 1:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Веднага ти отговарям. На фунай BD140 става и няма проблем. Но на измислените китайски шасита, нещата са по странни. Правил съм най различни експерименти. Има много случаи в практиката, когато не става баш да си заместваш по параметри даден транзистор. Интересното в случая е, че 2SA1015 грее по малко от други с по добри параметри? На някои шасита слагат 2SB764, ама и това не помага. Темата отива на към говорилнята. Какво ще кажеш за транзисторите SSY20? Или за тъпия транзистор в хоризонталната развивка на едно шаси на Daewoo(не знам как се водеше, не ми се рови в интернет дето сме го обсъждали) . Не съм намерил заместител който да не прегрява. Или пък транзистора в Panasonic Euro4 шаси? Има странни неща.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 10, 2012 12:21    Заглавие: Отговорете с цитат

mitachi написа:
... как българските транзистори имаха буква накрая, която показва приблизително усилването на транзистора. Това означава ли, че всичко което е излизало от машините е проверявано и сортирано?

Да, по онова време беше точно така - 100% контрол.
При това няколко пъти - като структура на пластината още преди да бъдат затворени (корпусирани) и след това, вече като готов прибор.

П.П. Това обаче изобщо не е признак за добра технология и качество.
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Ное 13, 2012 0:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Като питам Гугъл за въпросния "Base intrinsic resistance" излизат като резултати само няколко транзистора , на TOSHIBA Rolling Eyes , ... , не мога да си направя заключения ? Rolling Eyes
Същите, от по-горе, 2SA1013Y работят в шаси PX20025 безупречно. Там оригинално беше 2SB764

На същото място 2SA1015GR_Y_O също работят.
За всеки случай заснех осцилограмата на обратната връзка от трафа:

"Нула"-та е в центъра. 5V/div, 5μs.
Върнете се в началото
Потърси "Транзистор 2SA1015 -datasheet" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Транзистор 2SA1015 -datasheet" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети