Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Търся схема за токоограничаване
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
xu6thuklx
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 14:50    Заглавие: Търся схема за токоограничаване Отговорете с цитат

Здравейте!
Разгледах няколко схеми за токоограничение, но предимно от лабораторни захранващи блокове и, признавам си, не ми е ясно кое точно да взема от цялата схема.

За да е по ясно какво ми е необходимо:
Изгоря ми зарядното на винтоверта (който както иска да си го нарича Very Happy ) и по-точно първичната на трансформатора. Цялото зарядно представлява трансформатор с грец. Реших да си направя ново, като за целта имам готов трансформатор от друг проект, но е доста по-мощен от изгорелия. Около 150 вата, като изходното напрежение е около 13 волта ~. На информационната табелка на зарядното на винтовера пише за консумация от около 300-350 милиампера и следователно ми трябва схема да огранича тока на тези милиампери. Един вид малко за спорта я правя тази схема, но е важна за мен.

Няма да казвам какво съм разбрал от схемите, защото може да е нищо общо с истината, така че очаквам предложения за елементарна схема. С предимство е схема, която може да се регулира, но предполагам, че когато си изясня принципа, може и аз да стигна до извода - кой елемент ще регулира тока.

Предварително Ви благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 16:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Необходима е по вече информация. На винтоверта, тип на батерията. На оригиналното зарядно, също. При някои типове батерии, токоограничаването се прави вътре в самата батерия, с вграден термо елемент. При калпавите зарядни, токоограничаването е само през светодиода и 1 резистор.
Върнете се в началото
TIReX
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 16:46    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DCDC-Step-Down-CC-CV-Adjust-Const-current-volt-/260764219023
Имам такъв модул - DC-DC преобразувател
цената е същата - 6,7 долара или 10,5лв
Няма грец на входа, но само това му трябва реално.
Входното напрежение да е по-високо от това на батерията с поне 1 волт.
Има СМД диоди кога е заредена батерията и тем подобни.
xu6thuklx
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 16:55    Заглавие: Отговорете с цитат

12 волтов е винтовера. Токоограничение в стандартното зарядно едва ли е имало, защото на табелката си пише каква му максималната мощност. Светодиоди и резистори не е имало на зарядното - само грец след трансформатора. Зарядното не си изключва само, а когато минат определените часове изключването става ръчно Smile На батерията имаше написани номера, но в момента не мога да ги посоча съвсем точно, но типа и е като на другите винтоверти - NiCd.

По-скоро въпросът ми е принципен, но посочих и реално приложение, с цел да съм по конкретен в това което търся.

Очаквам още включвания Smile
Върнете се в началото
TIReX
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 17:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Моето става и за регулируем, лабораторен, импулсен захранващ блок 1,2-34V; 0-3A
Радиатора на чипа е задължителен при 3А
Който му се занимава с кутия и външни обикновени потенциометри ще си го сглоби много лесно.
Реално е разработка за фото-волтаични панели и прави заряда на батерията.
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 17:28    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.sectron.com/products/alarms/9/2212
Това не става ли.Напрежението се регулира от 12 до 15,5 волта с тример.Заряда е 350 или 700 милиампера.А общата консумация от зарядното е до 1,75 ампера,зарядното е импулсно.Има защита от късо.

Последната промяна е направена от lz1wvm на Нед Сеп 09, 2012 21:16; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Kacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 18:44    Заглавие: Отговорете с цитат

В магазините за електронни елементи и части има едни комплектчета за сглобяване,вкл. и платка си имат.Регулируем стабилилизатор на напрежение.Има възможност и за токоограничение.С LM 723 е изпълнено.Само подходящ радиатор трябва да си намериш.Струват към 5лв.
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Сеп 09, 2012 19:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Всичките тези изгарят когато в акумулатора има мъртви укъсили клетки. Така че оправете причината, а не следствието.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
xu6thuklx
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Сеп 10, 2012 1:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Зарядното е изгоряло следствие на неправилна употреба. При изтощена батерия, включена на заряд не е правилно да се ползва винтоверта.

В една от темите беше описан вариант с LM723, ще го погледна, но какъв е принципа на токоограничението?
Върнете се в началото
soton
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Сеп 10, 2012 5:58    Заглавие: Пак си чешем езиците Отговорете с цитат

Не четете ли че той си има траф за 13 в. - та той не става за зарядно на батерия 12 в.,че и и от горе на това с токоограничение.Схеми за източник на ток има в нета колко искаш,но началото е изчисление на прост изправител за тази батерия - също има в нета колко искаш.Иначе това е дискутирано хиляди пъти в хиляди форуми,ама кой да чете...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес
Потърси "Търся схема за токоограничаване" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Търся схема за токоограничаване" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети