Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Микро заваръчен апарат
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
goldrun
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Юни 21, 2012 11:37    Заглавие: Микро заваръчен апарат Отговорете с цитат

Здравейте!
Имам нужда от помощ.
Възможно ли е да се изработи такъв апарат в домашни условия и колко би струвал проекта (ориентировъчно)? http://www.youtube.com/watch?v=73NhhZQ_GxY&feature=relmfu Все още съм чирак и ми е рано за такава апаратура, но ми се вижда много ефикасно и бих искал някой ден да се снабдя с една такава дяволия Smile Тъй като фабрично е ужасно скъп и според моя майстор никога няма да си изкара и 10% от стойността, поне тук в България, се чудя дали няма как някой стандартен заваръчен апарат да се преправи на този от клипа?
На отзовалите се благодаря от все сърце!
На тези които ще ме наругаят за нещо (винаги има за какво) - простете за невежеството ми!
Поздрави на всички! Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 21, 2012 14:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е апарат за точкова заварка, а не стандартен електрожен за малък ток. Прави се много лесно защото работи на 3-4волта най-много. Цялата философия е да разбереш от някъде с какъв ток на заварката работи. Като гледам клипа предполагам, че работи с прав ток. Най простия вариант и евтин е с кондензатори. Мисля, че във форума има такава тема. Намираш си 10 броя български електролитни кондензатори 10 000Мф/46В или 22 000Мф. Започваш да си правиш от тях батерия като ги свързваш паралелно. Свързването става задължително с помощта на шина 5-6мм./2мм. и се правят дупки за болтовете на кондензаторите. Може да се изреже то подходяща алуминиева ламарина. Предполагам, че ще варира от 30-40 до 100-120 хиляди микро-фарада. Изработваш си някакво елементарно зарядно за да зареждаш получената батерия и си готов. Трябва експериментално да установиш какъв капацитет и до какво напрежение ще зареждаш за да се получи искания ефект. Това което гледах беше със 12В. Искат се малко стругарски умения за изработване на накрайника и един ключ за прекъсване на заряда в момента на заварката. Другия вариант е с трансформатор и управляваща електроника, както най-вероятно е изработен този апарат.
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 21, 2012 17:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай, дали това няма да ти върши работа.
ЛИНК
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юни 21, 2012 19:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен не е това, към което насочвате питащия. Това е съвсем друга технология. Повече прилича на миниатюрно телоподаващо. В някои от клиповете се вижда подаване на аргон.
Върнете се в началото
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 1:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Дадения линк си е за точкова заварка.Принципа -много голям ток за кратко време.Но освен да се направи ще трябва и доста опити докато се налучка времето за качествена заварка на различните метали и дебелини Idea Wink
shri ти как мислиш дали електролитите обичат да работят в режим на рязко разреждане-при мен обикновенно прекъсват\губят си капацитета\ Very Happy
Върнете се в началото
goldrun
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 9:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Много благодаря на отзовалите се!
Сега да си кажа какво разбрах относно тази мишина. Става въпрос за ВИГ импулсно заваряване. Електрода е волфрамов, газ защитената среда е от аргон. Пропуска се импулс от 0,001 сек и нагоре, като се регулира мощността. Примерно 3w/s за 0,003 сек. Това от английския, който чат пат хващам. На руски в училище моя набор за жалост не е обучаван Sad Добре че си имаме чичи Гугъл да превежда колкото може Smile

И още нещо за тези, които имат нужните знания:
mains voltage ~ 230 V/50-60Hz +/-10%
mains fusing T 3.15 A
power consumption 400 VA
closed-circuit voltage 30-43 V
no-load voltage 43 V
duty cycle X 80%
max. charging time 0.8 s

Това успях да сваля като технически параметри. Ако правилно изчислявам 3.15А*43V=135W максимална мощност. В случая мисля, че shri е прав във второто си предположение "Другия вариант е с трансформатор и управляваща електроника, както най-вероятно е изработен този апарат."

Очаквам с нетърпения още мнения
Поздрави!
Върнете се в началото
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 10:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Да това с кондензаторите не е най-удачния, а най-евтиния вариант. Това 3,15А ти е тока на 220В не на 43 така че сметките ти са грешни иначе си пише 400волтампера около 400вата ти е мощността. Тогава си намираш траф от малък електрожен и си правиш управляващата електроника не е сложно но е малко скъпо. Един грец с мощни диоди 200-300А и също толкова мощен тиристор. Управлението се прави с ттл логика, генератор на единични импулси. А според параметрите, че времето на заряд е о,8сек. най-вероятно времезадаващата верига да е съвсем проста кондензатор с определен капацитет зареждащ се през резистор и се подава на управляващия електрод на тиристора. Ами то няма нищо сложно от към електроника, по-сложно ще е изработката на подаването на аргон и механичната изработка. При ювелирните заварки електрода се подава ръчно не механично.
goldrun
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 12:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Shri много ти благодаря за полезната информация. Засега нищо не ми говори, но имам време да почета литература и да схвана схемата, която обстойно си обяснил. Надявам се да сме полезни и на други ентусиасти.
Поздрави! Smile
Върнете се в началото
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 17:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Забелязвам в клипчето, че след изтичане времето на таймера, електрода рязко се отдръпва от мястото на заваряване. Вероятно се задейства електромагнит който го отделя за да не залепва към заварката. Предполагам, че това е важен елемент и не е добре ако се пропусне, а не видях да е коментирано.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пет Юни 22, 2012 22:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Това на клипа няма нищо общо с апаратите за точкова заварка в традиционния им вариант - така наречените пункшвайц.
По-скоро е апарат за точкова заварка с волтова дъга или апарат за електроискрово напластяване с нетопим електрод. На кой както му харесва.
Електрода е волфрамов и наистина се отдръпва в края на дъгата от електромагнит. Работи в аргонова среда.
Повечето такива наистина използват кондензаторни батерии от над фарад. А на този от клипа заваръчния импулс е с честота 5000 херца - и цената му е по долар за всеки херц. Cool
http://www.youtube.com/watch?v=k9NJVfqKKPI&feature=player_embedded
Върнете се в началото
Потърси "Микро заваръчен апарат" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Микро заваръчен апарат" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети