Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Захранване и кондензатори на усилвател
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
resprom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 13:55    Заглавие: Захранване и кондензатори на усилвател Отговорете с цитат

Здравейте колеги!
Така, сега съм решил да правя усилвател 2x100 вата, товар около 8ома говорители. Та въпроса ми е какъв траф да купя за тея 2x100 вата. Мисля да взема 200W (незнам 200W на колко V/A се равняват) и кондензатори 47000 микрофарада би трябвало да ми свършат работа. Вия ще кажете Very Happy .
Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
miroton
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 14:04    Заглавие: Отговорете с цитат

400 va
Върнете се в началото
morpheous87
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 14:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Препоръчително е трафа да е поне 300VA, по-добре 350-400. Естествено тук роля има какъв клас ще е усилвателя. 47000 микро биха свършили работа, предполагам за двете рамена на захранването имаш предвид. В захранването "колкото повече, толкова повече" винаги е вярно Smile
Върнете се в началото
resprom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 21:16    Заглавие: Отговорете с цитат

100 вата на 8 ома sqrt(100 *8 )=28,28 Vrms,
съответстващо на синусоида с амплитуда 28,28*1.41=(+/-)39.8V.
Осигурявам запас от 3 волта 39,8 + 3 = около 43V.
Така до тука мисля, че смятам правилно захранването, това нищо не ми говори "U(t)=Uo*exp (-t/T)" какво означава
U(t) - би трябвало да значи 43v * 10ms ако не се лъжа
Uo*exp (-t/T) - това нищо не ми говори и, ако може да ми го обясните по подробно.
Цитат:
И така: ще имаме товар 4 ома (на канал), което за захранването са 2 ома. Искаме разликата в напрежението между натоварено и ненатоварено захранване да не е повече от 10%.
Имаме 4 ома на канал, но не разбирам за захранването са 2 ома. Мисля, 4 ома с 4 ома свързани успоредно правят 2 ома.
Цитат:
Следователно, exp(-t/T) > 0.9, следователно t/T<0.105

От тук следва, че при t=10ms, то T=R*C трябва да е по-голямо от 10/0.105=95ms. При товар от 2 ома, необходимият филтров капацитет ще бъде 47000 микрофарада (в рамо).

" exp(-t/T) > 0.9, следователно t/T<0.105" също и това не мога да разбера какво означава.
Ще съм много благодарен, ако отговорите на въпросите ми. Smile
Върнете се в началото
ko-pach
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Чепеларе

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 23:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти предусилвателя направи ли от предходната тема, която започваше с това, че си започнал уж усилвател с някакво TDA ..

Сега пък си започнал друг усилвател от неясен клас и правиш разни сметки дали захранването ще ти бъде достатъчно.

Реализирай поне една от идеите си, чак тогава отваряй теми за нови такива. Иначе у вас ще заприлича на склад за ел. скрап Wink
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 23:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Така както си я подкарал, няма да стане........и другите, които ти дават акъл. Нито знаеш клас на усилвателя, и има много подробности за стоте вата. Вземи и влез в аудио форума и прочети за какво става дума.
http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?3-%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D0%9C%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gigant
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 29, 2012 6:30    Заглавие: За формулите Отговорете с цитат

Какво е U(t)=............ - нарича се функция и се учи в 9-ти или 10-ти клас по математика, в случая напрежението като функция на времето. След като не знаеш какво е функция - няма смисъл да ти се обяснява на колко места си сбъркал в "сметките", прочети някой учебник или питай даскала по математика. А конкретната функция какво описва - учебника по електотехника.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
resprom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 29, 2012 15:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Да предусилвателя го направих. Той беше за стария усилвател 2X100 вата и сега го продадох, и реших да си направя нов 2x100 вата.
Цитат:
Какво е U(t)=............ - нарича се функция и се учи в 9-ти или 10-ти клас по математика, в случая напрежението като функция на времето. ....
Аз ако знаех какво е U(t) нямаше да правя подобна тема и да се занимавам с глупости. Щом питам значи не знам какво и ако може да ми го обясните. Не мога да знам всичко и затова се допитвам до вас като по знаещи да ми обясните защото имам желание да направя усилвателя. Пак ще помоля, ако можете да ми отговорите по горните въпроси. Благодаря предварително Smile
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Май 29, 2012 16:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Да почнеш от нещо по-просто? Идея: малко четене на тема що е ток и откъде минава, още малко теория и т.н.

Почни от нещо по-просто например готови китчета - избор преголям. И го довърши, чак тогава като осмислиш нещата минавай на следващото.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
resprom
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 29, 2012 21:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре. Поне кажете, че не ви се занимава да ми обяснявате и готово. Ще взимам работи на късмет па кво стане. Темата е приключена ...
Върнете се в началото
Потърси "Захранване и кондензатори на усилвател" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Захранване и кондензатори на усилвател" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети