Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Инверторен електрожен
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Нед Май 27, 2012 22:09    Заглавие: Инверторен електрожен Отговорете с цитат

Наскоро ми попадна повреден инверторен електрожен-български ,производство на някаква шуменска фирма.Писах в раздела за търсене на схеми и документация и търсих схемата му , но досега не се е появила такава.Та затова днеска го разгледах по обстойно.Състои се от три еднакви трафчета\феритни сърцевини\-според описанието му работи на 30 килохерца , 6 корави транзистора , два таймера 555 , една 084-ка и няколко логики 24 мощни изправителни диода-бързи.Та така е направена общо взето силовата част.И аз като вас се чудих защо са му три трафа , а няма дросел Rolling Eyes но днеска ме очарова идеята на шуменци да го направят с три трафа и 6 мощни транзистора и да няма дросел като се усетих че идеята им е :
1.Изправят мрежовото и го филтрират с 6 кондензатора 330микро\450 волта.
2.Три генератора на по 30 килохерца като фазите им са изместени на по 120 градуса-така постигат мощен три фазен генератор на висока честота , което след изправянето няма нужда от дросел.
Знам че за заваряването с цветни и стоманени електроди трябва стойността на постоянното напрежение да не пада под напрежението което е необходимо за поддържането на дъгата е около 30 волта и в случая тези три фази не позволяват на напрежението да пада под тази стойност и затова в случая не е необходим дросел.До тук добре ама се чудя как ли става управлението на трафчетата с по два транзистора.Ако някой може да ми посочи схема на такова управление на трафчетата ще съм му благодарен-мисля че трафчетата са без среден извод или някой ако може да ме опровергае аргументирано Exclamation и ми покаже къде греша в направените от мен заключения Rolling Eyes
Все пак за мен е важна ИДЕЯТА.

Последната промяна е направена от bvgdzk на Сря Юли 04, 2012 7:38; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stojan
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 7:28    Заглавие: Re: Инверторен електрожен Отговорете с цитат

До тук добре ама се чудя как ли става управлението на трафчетата с по два транзистора.

Един от начините е тоя-погледни схемата от линка.
http://nexor.electrik.org/svarka/barmaley/kosoy1/shema.gif
Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 28, 2012 15:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята е най-малкия ти проблем! При самата реализация какви вълчи капани има не е истина.
Що се отнася до идеята. Най-вероятно(нз какъв електрожен си отворил), за да се постигне по-голяма изходна мощност, производителят е направил 3 изходни трафа, които работят едновременно. Всеки траф трябва да има входна намотка със средна точка(предполагам). Отново предполагам използваната схема е push-pull.
Относно генераторите - те едва ли са дефазирани. Просто на изхода не ти трябват 3 фази. Вероятно генерират триъгълно(трионообразно) напрежение и управляващото напрежение на всеки транзистор се получава като резултат от наслагване на това носещо с управляващи импусли. Понеже по време на работа не се променя какво и да било по-управлението, не се използва контролер, а разни готови интегралки. Не съм много запознат с последните.

Дано съм бил полезен!

p_stoyanoff
Върнете се в началото
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Вто Май 29, 2012 14:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Двата транзистора работят в противотакт. Ако няма среден извод първичната, то най-веротно схемата е полумост. Но тогава последователно на двата общи крака на ключовете трябва да има кондензатор.
Върнете се в началото
soton
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Юни 10, 2012 21:23    Заглавие: Отговорете с цитат

И на мен ми е интересно какво са произвели в Шумен - не можеш ли да свалиш схемата на туй нещо?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес
radev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Нед Юни 10, 2012 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз съм попадал на Шуменската разработка на електрожена.Не съм се задълбавал схемно, дойде за смяна на потенциометър за регулиране и замяна със врътка,по удобно било на собственика.Доколкото и аз го огледах беше с три трафа и руските диоди за изправяне.Наистина добре пипнат,макар да се ползват широко разпространените в миналото ИС.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юни 10, 2012 22:33    Заглавие: Отговорете с цитат

http://s011.radikal.ru/i317/1206/3f/423566957619.jpg
Три такива стъпала напълно еднакви.Сигурен съм че работят в трифазен режим.Хареса ми идеята за ДВУПЪТНО изправяне на мрежовото напрежение и управление на на трафовете с по два транзистора Exclamation
Те това е силовата част.Те електрожените при мен са два като целта е от два направя един.На единия са изпукали всички мощни транзистори , а на другия са оцелели .Със скопа видях че има управляващи импулси с амплитуда около 120 волта но сглупих и прехвърлих двата транзистора от единия на този уж с работеща електроника -но уви пробиха веднага въпреки че ги пуснах през товар една лампа последователно на трафа Rolling Eyes Да свалям схемата ми се вижда къртовска работа-по лесно ще ми е да си измисля сам управлението , макар и с по остаряла елементна база но това ще стане по-нататък с времето\имам си други задачи засега/.Достатъчно ми е че имам трафовете ,високоволтовите кондензатори , мощните бързи диоди и не на последно място че всичко си е укрепено на радиатори и си има кутия Very Happy
Приемам всякакви идеи относно синтезирането на управлението или евентуалното отремонтиране на съществуващото но за оригиналната схема-забравете.
Върнете се в началото
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 11, 2012 7:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами това е най-дискусионната част. Трябва да видиш какво точно използват на оригиналната схема, за да управляват транзисторите - дали използват някакъв IGBT/MOSFET драйвер, дали прехвърлят през трансформатор управляващите импулси, дали използват т. нар. двупътно управление и т. нат. Малко ще трябва да прочетеш.
Ако разбереш как точно опушват и запушват транзисторите(без да се интересуваш от продължителността на импулсите, честоти и т. нат) лесно ще нагодиш другото. Говорим за това как чисто физически управляват транзисторите.
Когато знаеш това, предполагам ще е по-лесно да си направиш малка платчица с контролер, който да управлява схемата вместо тия техните елементи. Лично аз съм против тия статичните схеми, но ако ти изглежда по-лесно давай с тях.
ПП: Не става лесно! Докато се научиш ще изгориш доста транзистори и елементи покрай тях. Не се отказвай!
Успех!
Върнете се в началото
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 11, 2012 12:52    Заглавие: Отговорете с цитат

p_stoyanoff
транзисторите са IRGP20B120UD като има и един такъв на платката -изглежда ще да е драйвер има и две малки феритни трафчета през които става и управлението вероятно.Ако мажеш посочи ми литература за да попрочета , че като ми казаха цена за транзистор 40лв. ми се разшириха зениците и 5 минути не мога да намеря вратата за да изляза Very Happy .То че ще има лабораторни изследвания на транзисторите ще има , че ще има и доста мислене как да се провеждат експериментите- ще има.Но за всичко това е нужно време , което не мога да отделя сега Confused
Върнете се в началото
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юни 11, 2012 20:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо някой се е по-изхвърлил с тези 40 лв. Можеш да намериш подобни за 5-6 до 10 лв бройката. Просто гледаш параметрите да са сходни и да отговарят на твоята схема.
линк

линк

линк

Разгледай тези теми. Дано са ти полезни. Аз не се занимавам с електрожени. Като цяло проекта ти обхваща доста области и няма да намериш книга от сорта "как да си направя електрожен". Опитай от линковете да добиеш представа как точно работи електрожена. После предполагам въпросите ти ще станат много по-конкретни.

ПП: започни тестове с евтини транзистори от по 1-2 лв. По-евтино е като изгори.

Поздрави!
Върнете се в началото
Потърси "Инверторен електрожен" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Инверторен електрожен" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети