Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Автоклиматик с ПЕЛТИЕ или друг вариант
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
crazymaster
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 22, 2012 23:15    Заглавие: Автоклиматик с ПЕЛТИЕ или друг вариант Отговорете с цитат

здравейте

тъй като карам ефтина кола(опел вектра А) и не си струва да и слагам климатик днес докато патувах се замислих над следното...

Преди време бях виждал устройство, което като му се подадат 12волта и охлажда моментално... днес потърсих в интернет и разбрах че това е "ЕФЕКТА НА ПЕЛТИЕ"

Възможно ли е с това устройство да се охлажда въздуха, който влиза в вентилатора на колата(имам предвид това което "охлажда" и "топли" вътре в купето)

Достатачна ли е мощността на този ефект за да охлади въздуха толкова бързо, че да се получи нещо като климатик... ? Всякакъв ефект би бил от полза...

Може би ако се сложи такъв ефект и се сложи някакав радиатор или нещо от сорта през което да минава въздуха би могло да го охлади малко? Дори и да са само 5-10 градуса от температурата вън би било доста добре...

Например едно такова: линк

Дали ще свърши някаква работа?

Някакви други предложения за реализиране на идеята ми имате ли?

...разбира се слагането на климатик е най-добрия вариант, но 500лв за кола която струва 1000лв е ненужно Smile така че нека обмислим друг добър вариант до 50-100лв
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Нед Апр 22, 2012 23:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен няма да има ефект. Или по-скоро за да има ефект ще трябва да сложиш поне 6-7 Wink
7бр. ще консумират ~ 70A, което си доста голяма консумация ... И ще трябва да помислиш къде ще ги поместиш ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
crazymaster
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 22, 2012 23:52    Заглавие: Отговорете с цитат

ами представях си го до 2 броя примерно... да кажем 200-400вата

мислиш че не би имало ефект така ли ? и с мястото бихме имали проблем с 2 елемента?
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 5:34    Заглавие: Отговорете с цитат

А как ще охлаждаш топлата страна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Astor
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 7:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Климатик за вектра А се намира за 250 лв. не си играй с глупости.
gigant
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 7:43    Заглавие: За климатика Отговорете с цитат

Климатика на колата е няколко киловата консумирана мощност, а топлинната е повече, защото КПД-то му е над 1-ца. Това пелтие консумира 100-150W и КПД-то му е под 50%. Трябва да наредиш не 7, а 70 за да стане работата. За да го охладиш от топлата страна ще трябва да монтираш и една самолетна тубина. С две думи - не става.
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 9:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще стопиш алтернатора, според мен, а ефектът ще е клонящ към нула.
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 10:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Горното е факт. С пелтие в колата няма да можеш да охладиш и чашка безалкохолно, пък камо ли 1куб. въздух от 40 до 25гр. и то със сравнително лоши уплътнения на стара кола.

Аз имам сходен по клас и възраст автомобил - Форд Мондео '93 и миналата година му сложих климатик (беше евтина модификация и фабрично си нямаше). 250лв е вярно за климатик на старо, обаче след това почва голямото цакане:

1) Климатик на старо - 250лв + 30лв за куриера;
2) Шансът да го намериш от един човек със здрави тръби и маркучи е минимален. Затова отидоха около 80лв за заварчик за някои от алуминиевите тръби;
3) Разглобяване на цялото табло, за да вкараш изпарителя в парното - безценно - 2-3 дена къртовска работа;
4) Нов пистов ремък + евентуално ролки и ангренаж....
5) монтаж в двигателния отсек - още 1-2 дена зор;
6) смяна бутоните за управление на парно/климатик на таблото - 20лв за панела + труд....
7) прокарване на нужното окабеляване и релета...
8.) резистор за бавна скорост на перката...
9) дехидратор - 100-150лв - купува се нов задължително; не трябва да стои разхерметизиран повече от 15мин, иначе после няма да си върши работата; принципно препоръчват и да се сменя на 2-3 години
10) първо пълнене - 100лв
11) компресора тече - ремонт - 150лв
12) второ пълнене - 60лв
13) консумативи - спирт, WD40, гумени уплътнения, крепежи и др. - около 50лв

... и така. На мен това "удоволствие" ми коства сумарно около 1200лв имайки предвид че основната част от работа сам си я правех. Никой здраво мислещ майстор не искаше да се захване. Тези, които предлагаха да го направят на пръв поглед си личеше, че няма да успеят. Поне намерих тогава един добър, при който ходих на безплатни консултации Smile

По-евтино може би ще ти излезе да смениш колата с такава с работещ климатик. Wink .... или да си караш на отворени прозорци.

П.С. Хора, моля ви, евтин се пише с В, с "Ф" изглежда уникално грозно Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
todortv
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 15:34    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.clubford.org/portal/content/view/193/
Върнете се в началото
crazymaster
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 23, 2012 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

todortv написа:
.....

Интересно изобретение, само да открием човека и да говорим с него Smile и аз съм на газ Smile

Може би сте прави за Пелтие.

Най-вероятно няма никакво решение на проблема освен смяна на колата - както е писал колегата по-горе климатика няма да ни мръдне от 500-1000лв, което е ненужно за кола която струва 1000-1500лв Smile и заводски няма климатици за нея
Потърси "Автоклиматик с ПЕЛТИЕ или друг вариант" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Автоклиматик с ПЕЛТИЕ или друг вариант" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети