Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Помощ за изгорял терморегулатор на инкубатор
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nikec
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 15:18    Заглавие: Помощ за изгорял терморегулатор на инкубатор Отговорете с цитат

Преди повече от 10 години ми попадна една много лесна схема на терморегулатор за инкубатор. Имах под ръка изгорял хладилник и набързо спретнах инкубатора, заложих първите яйца и зачаках.

Един ден преди излюпването се разрази страшна гръмотевична буря , а диодите на греца бяха слаби и изтрещяха. Тогава бях още в средното училище и си мислех че предпазителите се ползват само за красота. От късото се подпалиха елементи и платки .. добре , че има табло с предпазители Smile.
По чудо пилетата на следващия ден се излюпиха - 1 ден на самолюпене !!!
Проекта инкубатор беше анатемосан от родителите ми и точка.
Така до ден днешен когато случайно открих опушената платка на инкубатора с липсващи няколко елемента - тези които не са били на платката.

За съжаление все още нямам 50 мнения във форума и не мога да качвам снимки на това което се е запазило, моля който има желание да помогне да ми пише ще намерим начин по пощата да изпратя снимки.

Това са елементите на платката :
R1 - 33 k
R2 - 22 k - потенциометър
R3 - 77,5 k
R4 - 5 k
R5 - 24 k
R6 - 1,5 k

три транзистора 2T6551
два ценерови диода D814D на 9V
един кондензатор 220u/25V

Помня, че платката директно се захранваше с 220V и грец.

Освен изброените по-горе помня, че имаше и две лампи по 25W, но дали бяха през реле или направо на схемата не помня.
Помня , че като термочувствителен елемент май ползвах някакви диоди но дали е така или не... не съм сигурен.

Ок качих снимка на схемата тук :
http://www.flickr.com/photos/26681720@N03/6938075790/

Въпросът е за какво са следните изходи от снимката :
1?
2?
3?
4?
5?
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 17:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Не си писал греца какъв е.
На 1 и 2 се включва термодатчик (може би термистор около 1к).
Най-вероятно е имало нагревател, свързан между + и 3 и тиристор с анод на 4, катод на 6 и управляващ електрод на 5.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikec
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора.
За греца нямаше изисквания и го бях направил на отделна платка но е изцяло изгорял и изхвърлен .
Помня , че небрежно бях сложил 100 V диоди КД2002 или КД2001 .

Лошото е , че не помня точно за термодатчика дали беше термистор или някакви диоди..?

Ако някои има идея какъв тиристор да тествам ще съм благодарен.
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 20:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е твоята схема:

Сега остава да се сетиш за двете лампи къде се включват и за какво се ползват.Горещо ти препоръчвам обаче да не са лампи.
Не забравяй за влагоустойчив вентилатор.
Върнете се в началото
nikec
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 22:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Хиляди благодарности "hidrazin"

Това което видях като разлика между двете схеми е , че са разменени местата на потенциометъра и термистора.

Още утре започвам да тръся елементите. Надявам се това , че изполвзам 2Т6551 вместо КТ315Г да не е проблем. Мисля да купя същия тиристор от твоята схема КУ202Н.

Има ли някакви по-специални изисквания за термистора R6 10k ?

За нагревателите най евтино, достъпно и лесно мисля че са обикновенни крушки 25 W , но съм отворен за предложения..
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 16, 2012 23:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата въобще не моя - открих я при братята.
Термистора какъвто намериш - тип NTC.Това означава че са с отрицателен температурен коефициент - като го нагряваш и съпротивлението му пада.То по принцип повечето само такива се ползват.
С лампите проблема е че не ги гледаш постоянно - ако изгори само едната добре.Ама ако си заминат и двете докато разбереш и ... Пък и като знам качеството на съвременните ламби.
Само не се пробвай с енергоспестяващи. Laughing Laughing Laughing
Някои хора си правят нагреватели, други ползват електрическо одеяло.
За целта е много добро - и като удобство и като надеждност.
За тиристора - може и такъв ако въобще намериш някъде.Питай в магазина - вероятно ще ти предложат някакъв от сорта ВТ... Гледай да е поне за 400-600 волта и 4-5 ампера.
За транзисторите също нямаш грижи.
И друго - казваш платката е опушена?Всичко черно трябва да изчезне!
Когато се изпаряват крака на елементи често това опушеното е проводник.Платката на места направо се метализира и ще ти прави проблеми.Избърши всичко със спирт и което остане го изчисти с много фина шкурка особено между пътечките.От страната на елементите - също.
Успех.
Върнете се в началото
TIReX
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Апр 17, 2012 0:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Винаги съм си мислел да използвам сешоар за целта и съответно zero-cross схема за тиристора.
Реално съвременните хладилници използват вентилатори успешно.
Много добра инертност може да постигнеш като използваш няколко резистора да загряват радиатор и да го охлаждаш с вентилатори, ако радиатора е 38С то околната ще е 37,5С примерно.
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Вто Апр 17, 2012 9:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Използвай минимално необходимата мощност на нагревателя (лампите) , използвай минимално инертен нагревател . За един хладилник 120л примерно 40W са достатъчни , но предвиждаш примерно 3 фасунги , слагаш отначало 3 лампи по 40W и като се убедиш че е много - намаляваш на 3 броя по 20W . В никакъв случай резистори сложени на радиатор , ще внесе много голямо закъснение , не ползвай мощност по-голяма от необходимата . Обмисли добре и направи добро размесване на въздуха , не просто един вентилатор . Ако си с лампи , задължително постави непрозрачен , надупчен капак над тях , за да не се допуска директно нагряване на най-долния ред яйца чрез излъчване . Обикновено основния нагревател се монтира най-отдолу , там трябва да е и изпарителя . Зависи от големината на инкубатора и най-вече от редовете (етажите) , но понякога се прави с разпределено отопление , т.е. част от лампите (да речем 20-30% от мощността) се слагат някъде към средата . Ако успееш да постигнеш еднаквост на температурата във всяка точка на инкубатора 1°C смятай че си върха . Обикновено при първоначална разработка е 5 и повече градуса Very Happy .

Признак на добра работа на цялата система (регулатор + нагревате) е един непрекъснат процес на включване/изключване , а не превключва едно известно време и после спира за 15 мин , това значи пререгулиране и големи колебания на температурата . Макар , че самите яйца , сами за себе си са инертни като обект и се загряват до усреднената температура (от тези колебания) , такъв режим не бива да се допуска . Най-важно е равномерност на температурата в обема , необходима влажност на въздуха и раздвижване на яйцата най-много през 2-3 часа , най-добре и стандартно е през 1 час . Хубаво е да е автоматизирано .

Успех !

ПП Предвиди добра вентилация , но не прекалявай с обмена на въздух , защото това ще ти влияе на влажността вътре , отначало (първите дни ) дори не е необходима , но после е задължителна ! .... всъщност важи и за вентилацията , и за поддържане на влажност Wink !

Последната промяна е направена от milmar на Вто Апр 17, 2012 10:05; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Вто Апр 17, 2012 9:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако използваш лампи за нагревател за сигурност ги свържи последователно 2по2 за 220 волта
Върнете се в началото
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 17, 2012 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето едно инкубаторче:

Годишен капацитет: 36 000 000 еднодневни пилета. Wink
Това е в с.Болярско.
Върнете се в началото
Потърси "Помощ за изгорял терморегулатор на инкубатор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Помощ за изгорял терморегулатор на инкубатор" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 1 от 11

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети