Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с усилвател 120W с крайно стъпало BDX66 и BDX67
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nikec
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Апр 15, 2012 12:01    Заглавие: Проблем с усилвател 120W с крайно стъпало BDX66 и BDX67 Отговорете с цитат

От 6-7 години не съм се занимавал с електроника и това е последният незавършен проект, може би за 2 седмици бях набрал нужните елементи, ецване на платки и сглбих всичко, но така или иначе не можах да го подкарам. И така си чака до ден днешен
Захранващото напрежение е + - 40V. След като всичко беше готово, пуснах захранването и настоих токовете на покой но не можах да изкарам мощен и качествен звук. Високите бяха много заглушени, а мощтността беше под 15-20 W .

Ако някой има желание да ми помогне - първият усилвател от долния линк :
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_48_spisak.htm

П.П.
Прави ми впечетление , че в текста пише :
"Върху платката не се монтират и крайните транзистори Т7 и Т8 и кондензаторите С7 и С8."
За транзисторите ясно но защо кондензаторите не трябва да са (при мене са си на платката) на платката и къде трябва да са в такъв сучай?

Последната промяна е направена от nikec на Нед Апр 15, 2012 13:40; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 15, 2012 12:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз тази схема не съм я правил и не ми се струва удачна с тези резистори 1 ом в емитерите на крайните транзистори.Да не би да е грешка.Тока на покой колко го остави?
nikec
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 15, 2012 13:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако имаш предвид тока на покой на крайните транзистори не помня да съм го мерил , бях настроил само тока през предпазител 2 да е около 80 mA при вход на късо.

А в момента имам и друг проблем - оказа се, че си търся траф !
Изглежда трафът ми е трябвал за други цели и съм го изкарал от кутията , не можах да го открия и не мога да експериментирам в момента:
valeddy
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 17, 2012 23:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Несъм голям майстор, но схемата и на мен не ми харесва.
Първо пробвай да откачиш R17 и R18. Ако не се оправи, следва голямо гадаене. На доста места ще трябва да премериш какво напрежение има, че от там да се умува колко би трябвало да е и евентуално да се разбере къде е проблема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lusi blazev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Свищов

МнениеПуснато на: Сря Апр 18, 2012 13:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
П.П.
Прави ми впечетление , че в текста пише :
"Върху платката не се монтират и крайните транзистори Т7 и Т8 и кондензаторите С7 и С8."
За транзисторите ясно но защо кондензаторите не трябва да са (при мене са си на платката) на платката и къде трябва да са в такъв сучай?

Слагат се на самите транзистори. Това са кондензаторчета за предпазване от самовъзбуждане.
Върнете се в началото
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Апр 18, 2012 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Предварително се извинявам за може би глупавия въпрос: Вместо пикофарадните кондензатори в схемата да не сте монтирал някой нанофараден? Режимите по напрежение на изводите на транзисторите съвпадат ли със стойностите им в схемата?
Върнете се в началото
soton
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 20, 2012 7:11    Заглавие: Схемата е съвсем нормална Отговорете с цитат

и ако се изпълни мо та мо ще работи,авно ти липсва опит и осцилоскоп.Ако искаш да получиш кадърна помощ трябва да съобщш тук всички напрежения по схемата и всички осцилограми.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес
nikec
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Апр 20, 2012 15:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за коментарите Ви !

lusi blazev написа:
.....

Предполагам това се прави за да се премахнат всички паразитни честоти и няма нужда кондензаторите да имат термична връзка с крайните транзистори ?

Wisi написа:
....

Кондензаторите C7 и C8 са пикофарадни.
Режимите по напрежение не съвпадаха с показаните на схемата , но в момента не помня колко беше разминаването - мерени са при вход на късо и без товар.

soton написа:
...

Съгласен съм , че ще работи защото съм виждал същата схема как работи - качеството много ми беше харесало и от там се хванах и аз да я правя.
Съгласен съм и за опита - то ако го имах схемата щеше да тръгне.
Също така нямам и осцилоскоп...
Относно напреженията , скоро ще мога да ви постна във форума. Очаквам до 7-10 дена да имам траф за да експериментирам.
ivo07
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: sofiq

МнениеПуснато на: Пет Апр 20, 2012 18:53    Заглавие: Re: Схемата е съвсем нормална Отговорете с цитат

soton написа:
,авно ти липсва опит и осцилоскоп.........всички напрежения по схемата и всички осцилограми.
Какви осцилограми и какви осцилоскопи ,те гонят пьк тебе ? Това сам ли го измисли ,или някои те е научил .Ако е второто, името му почва с Е ...нали !? Това което искаш да правиш сьс скопа се прави с клирфакторметьр щото там скопа е като евтин мултицет .А ако мислиш да правиш ремонт ,на НЧУ сьс скоп ,наясно ли си кво има от сигнала тук-там по схемата и вьобще виждал ли си ги тея работи ,или скопа и осцилограмите ги постави за авторитет ? Да не говорим ,че човека траф няма и дава данни по.....спомени отпреди години ,та скоп ли Rolling Eyes
P.S. А отдолу си писал :ЗАЩО ДА Е ПРОСТО КАТО МОЖЕ ДА Е СЛОЖНО ! евалааааа !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
soton
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 20, 2012 19:49    Заглавие: Re: Схемата е съвсем нормална Отговорете с цитат

nikec не може да си оживи налепена платка,а ако мислиш че оживяването става с клирфактормер...А ремонт или оживяване на каквото и да е се прави най лесно с осцилоскоп.

Това в подписа ми съм го написал точно за да илюстрирам идеи като твоята: оживяване на налепена платка с клирфактормер!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес
Потърси "Проблем с усилвател 120W с крайно стъпало BDX66 и BDX67" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с усилвател 120W с крайно стъпало BDX66 и BDX67" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети