Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
управление и обръщане на импулси за серво машинки
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
duni
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Юли 03, 2005 22:20    Заглавие: управление и обръщане на импулси за серво машинки Отговорете с цитат

Здравейте!
Сега си разаработвам едно мини-хеликоптерче, но имам един проблем когато правя управлението на ротора с три серво-машинки. Ситуацията е следната:
сервотата се управляват с импулс от приемника който изглежда така:
дължина на импулса - 1ms до 2ms, повтарят се през 20ms(50Hz). Мисля че напрежението е 3.3V или 4.8V, но това няма значение. Та сервото се движи така - при 1.0ms е 0° , 1.5ms-90° , 2ms-180°.
Но за да направя смотаното нещо collective pitch трябва при подаване на сигнал различни комбинации от сервота да се движат в противоположни посоки:
т.е. при 1.2ms, примерно, имам следната схема: серво1 на 1.2ms , серво2 & серво3 на 1.8ms - т.е. все едно съм ги завъртял наобратно.(математически сигнала на 2&3 е "3-(сигнала на 1)").
та това ми е проблема... не знам как да обърна сигнала ....
до колкото четох и разгледах всевъзможни схеми из нета това се прави с таймер NE555.
аз си представям, че ми трябва нещо такова - един 555 прави при отчитане на импулса от приемателя(т.е. началото на импулса) собствен импулс 3ms (схемата я има май в datasheet на NE555 от Philips), а втория 555 изважда от тези 3ms подавания от приематяля импулс, ако няма по-лесен вариант за изваждане..... не съм много вещ в тези неща, но така си ги представям...
Искам само да отбележа, че хеликоптера е "мини", т.е. варианта 2хNE555+няколко резистора и кондензатора е доста "натоварващ", но е приемлив, но нещо по-тежко няма да сработи...

Ще Ви бъда БЕЗКРАЙНО благодарен, ако ми помогнете с идеи, насоки, схеми SmileSmile, и всичко останало!

Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AA
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Пон Юли 04, 2005 10:12    Заглавие: Отговорете с цитат

въпроса ми най вероятно е некомпетентен ама трите сервомашинки не се ли управляват независимо по три различни канала
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
duni
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 04, 2005 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

по принцип може да се управляват по три различни канала, но точно това им е проблема на хеликоптерите с т.нар. collective pitch, при който примерно за да се движиш напред става точно това което съм описал - 1 отива надолу, а 2 и 3 нагоре. И за да не натискаш някакви нямащи нищо общо с реалното движение комбинации на пулта за управление има 2 начина -
1. пулта ти е програмируем..., е, моя не е...
2. правиш миксер на сигнала > моята цел....

малко си поразмърдах мозъка по въпроса и измислих следното, но не ми идва повече... ако може помогнете Smile Smile:

мисля да направя следната схема с NE555, с която ще мога да си създам импулс 3ms, синхронен с този от приемателя:

/ R1 трябва да е към 2.73Mohm, C1 0.001uF

след това ако пусна обърнат импулс от приемателя, което не знам как да направя и моля за помощ, трябва да получа желаната разлика:

нямам си ни най-малка представа това така ли се прави.........

другия вариант е следната схема:

която да се модифицира сама да прави тези операции, ако това е възможно, което също не знам как би станало.....

накратко за информация ето ги и листовките на NE555 с примерни схеми:
http://duni-n.hit.bg/sch/2182.pdf

ами аз съм дотук, ако никой не може да помогне, май ще се сипят пари за програмируем пулт...... Sad Rolling Eyes
Върнете се в началото
Ariel
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Нова Загора

МнениеПуснато на: Пон Юли 04, 2005 19:03    Заглавие: управление на минихели Отговорете с цитат

За така наречената колективна стъпка + газ+стъпка на опашния винт
има два варианта; първия е с електрически миксери, които се мъчиш да съчиниш,и за които съм скептично настроен,и втория е да се направят механични миксери,за което трябва да си много наясно с начина на управление на хеликоптера. Има и трети начин, да си купиш предавател със встроени миксери.
duni
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 04, 2005 21:49    Заглавие: Re: управление на минихели Отговорете с цитат

Ariel написа:
За така наречената колективна стъпка + газ+стъпка на опашния винт
има два варианта; първия е с електрически миксери, които се мъчиш да съчиниш,и за които съм скептично настроен,и втория е да се направят механични миксери,за което трябва да си много наясно с начина на управление на хеликоптера. Има и трети начин, да си купиш предавател със встроени миксери.

е точно това се опитвам да кажа Smile и се надявам всъщност да съм го казал ясно, но хеликоптера ми е с 3х120 градуса плоча, която не може да се синхронизира само механично за жалост.... отначало бях с 3х90 и там става, но реших, че механика само ми прави хелито по-тежко.
та в общи линии като гледам как вървят нещата ще си купя една футаба мс10 или 12, да ми е мирна главата и за напред...... , че имам и едно самолетче дето му трябва миксиране на канали, пък с един такъв програмируем предавател нямам грижи..... дано Smile Smile
Върнете се в началото
Ariel
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Юли 05, 2005 5:27    Заглавие: хели Отговорете с цитат

Здравейте, duni, да , това е най доброто решение. Аз имам апаратура Мултиплекс 2000, с модул за хеликоптери. Правил съм хелита с механични миксери, но после с Мултиплекса използвах изцяло електронните вградени в предавателя. Разбира се че те дават голямо удобство. А сега има такива апаратури.......Съветът ми е ; не си губи времето да правиш апаратура , а го използвай за обучение за пилотаж
защото това е най трудната част. А твоят трябва да е електро?
duni
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Юли 05, 2005 11:32    Заглавие: Отговорете с цитат

прав си, и аз така реших. за хеликоптера - да с електромотор е.
искам да те попитам за предавател за хеликоптер какво би ми препоръчал на сносна цена - насочил съм се както казах към Graupner mc10 или mc12 (сега виждам че съм писал футаба - моя грешка, за граупнер става дума), повече към 10. дали ще ми свърши работа, по-точно ще ми върши работа и за вбъдеще, защото не смятам да си купувам на месец по едно Smile?
гледам пакета 10 може да се купи за към 250лв със кварцове, 1 или 2 сервота и мини-ресийвър. много ме интересува колко е мини, ама никъде не го намерих.... струва ми се добра оферта, но не знам...
затова те питам за помощ Smile
Върнете се в началото
Ariel
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Юли 05, 2005 20:16    Заглавие: хели Отговорете с цитат

Здравейте, към дуни, Най -добри апаратури правятевропейците, също и японците./Аз лично до сега за 30г. съм ползвал само Вариопроп на Граупнер-нямах никакви проблеми снего- а после минах на по новата Мултиплекс 2000. И снея не съм имал проблеми вече 20г. С нея съм карал хеликоптери, има всички необходими миксери; С нея ходих на европейско в Холандия, с нея си карам акробатичните самолети,ивсе още е актуална. За сведение на предавателя е все още оригиналния акумулатор вече 20 год.!/
Мисълта ми е че Граупнер продава добри апаратури и Мултиплекс също. Когато избираш предавател, гледай дали има хели програма , мисля че mc 10 няма. Значи трябва да спрегнеш спид контролера със
общата стъпка и/вариант -ако е с механична предавка за опашния винт-стъпката на опашния винт, ако е със елмотор на опашката ,трябва да се спрегне и спид контролера на опошния ел мотор/ Добре се увери който и предавател да вземеш дали има възможност да миксира тези три неща. Относно карането на самолет всеки предавател става за тая работа. Още нещо, при избора на фирма трябва да натежи и мощноста на предавателя. По мощния предавател е по добър в замърсен ефир ,какъвто е вече почти навсякъде по света. А какъв е размера на твоето минихели,мотор,
самоделка ли е или фирмен?
vladimir_ki4ev
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юли 05, 2005 20:31    Заглавие: Отговорете с цитат

А стига бе хора.От къде човек може да прочете и види нещо за тия неща ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
гост
Гост

МнениеПуснато на: Вто Юли 05, 2005 21:15    Заглавие: Отговорете с цитат

rcgroups.com
Върнете се в началото
Потърси "управление и обръщане на импулси за серво машинки" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "управление и обръщане на импулси за серво машинки" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети