Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
гайковерт на батерия!
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
2x100+4x70
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Варна морето

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 8:43    Заглавие: гайковерт на батерия! Отговорете с цитат

здравейте колеги Smile
проблема ми е следния
имам гайковерт 24в на батерия на който реших да му направя по мощна батерия...
реших да ползвам ли-по батерия от RC модели или по точно две такива свързани последователно
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/N2200-2S-25(1).jpg
всичко вървеше добре схемата проработи и машинката видимо имаше повече сила на празен ход с новата батерия въпреки че новия волтаж на батерията беше маалко по нисък от този с оригиналната батерия.
Това докато не го тествах на работното поле... машината наистина имаше повече сила(заради по големия отдаден ток от батерията) толкова повече сила че се чува вътре механиакта как почва да страда 2-3 секудни след като гайковертът превключи на удар....
и другото което е за 15-20 минути работа загрява супер много моторчето и после изстива сигурно за час...
та страх ме е да не изгоря мотора или повредя нещо механично....

та ето и въпроса: как да огранича тока който отдава батерията примерно до 30 ампера?
оригиналната батерия на гайковерта е 24в 1700мили ампера и е никел кадмиева с нея измерих че гайковерта дърпа около 30 ампера ток при натоварване... та затова исак мда огранича тока до толкова....
новата батерия е способна да отдаде номинално 25 пъти капацитета си или 55 ампера постоянно или 110 ампера за няколко секунди!!!

мисля си дали няма да стане с мощен резистор наврян вътре в батерията....
ето от този тип
http://image.made-in-china.com/2f0j00eCsErBmkMvol/Aluminum-Cased-Power-Resistor.jpg
и ако да с какви стойности трябва да е той?
идеята ми хрумна като видях че с такъв резистор се управялва бавната скорост на климатичната перка на автомобила ми
мерси предварително на отзовалите се

Последната промяна е направена от 2x100+4x70 на Нед Апр 01, 2012 9:25; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:00    Заглавие: Отговорете с цитат

D ти знаеш ли колко ще е пада върху този резистор при 30А ? За чий ти е да качваш напрежението и после да го сваляш ? Тури си оригиналната батерия и не си играй , или си нагласи по мощна но със 24V напрежение . Все едно да туриш на трабантче мотор от BMW ,и да се чудиш , защо се е разпаднало !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
2x100+4x70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:15    Заглавие: Отговорете с цитат

колега чети внимателно
напрежението не е по високо а по ниско - тока му идва в повече
всъщност оригиналната батерия е 24волта като напълно заредена е около27.. при това пада до 24 волта
новата батерия е 22.2в като напълно заредена е 25.2 волта и при товар пада е много малък максимум до 25 волта да падне...
идеята на цялата операция беше следната да имам втора абтерия с малко по удължен живот от оригиналната...
за 20 клетки никел кадмиум 2 ампера ми искаха над 100лв!!! за твоа реших че е много по добре да мина на литиево полимерни за които имам и специално зарядно естествено
които са по евтини, отдават повече ток, няамт мемори ефект и не се саморазреждат при неизползване за ивзестно време.... ааа да и са доста по леки защото нали се сщаш колко тежи една 24 вотла батерия и ро прикачена към не лекия гайковерт....
та затова искам сега да огранича тока като по този начин да остане пак батерията малко по мощна от оригиналната или поне колкото нея и да имам удължен живот между зарежданията....

Последната промяна е направена от 2x100+4x70 на Нед Апр 01, 2012 9:26; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gogo75
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:26    Заглавие: Отговорете с цитат

А не е ли по-лесно да "научиш" пръста си да ползва ШИМ контролера?(спусъка)
Все пак много рядко са нужни 100% от машинката....

А за твоята идея: P=IxIxR-тока на квадрат по съпротивлението дава отделената мощност на огр. резистор...и ще се получи...меко казано отоплителен уред,който трябва да вградиш в батерията.
Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
2x100+4x70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:31    Заглавие: Отговорете с цитат

ами това е лошото че бутона на уреда си е само он оф... няма регулатор на оборотите....
а пък за тоя резистор мога да го изведа и извън батерията като го закрепя на корпуса и, тя е супер голяма и място има Smile
пък и по добре да грее резистора отколкото мотора....
тая формулка не я разбрах нещо? кой ток трябва да ползвам този който отдава в момента или този който искам да отдава?
ако някой ми даде точна или ориентировъчна стойност на резистора ще съм благодарен
Върнете се в началото
gogo75
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Който ти трябва.Не забравяй и общото съпротивление на веригата(мотор,ключ,вътрешно на батериятя и огр. резистор),защото то ще ти даде общия ток. Wink
Върнете се в началото
2x100+4x70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 9:50    Заглавие: Отговорете с цитат

пффф тия работи абсурд да ги сметна....
то на мотора няма ли две съпротивления ... индуктивно и кво беше другото го забравих.. тия работи мисля че нямам как да ги измеря Sad
Върнете се в началото
gogo75
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Тогава ползваш "методом научного тыка" както казват руснаците.
Вземаш няколко стойности резистори 0.1-0.3,задължително поне 150Вт и пробваш....
Laughing Laughing Laughing Нещо ще изгори,но не се притеснявай-това е очарованието на въпросния метод. Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
2x100+4x70
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 10:14    Заглавие: Отговорете с цитат

ха ама това противоречи на първоначалната цел нищо да не изгаря и да не се чупи Smile сега сериозно примерно 0.2 ома резистор дали ще свърши работа?
дали мога да взема примерно 5 -10 ватов такъв за пробата и ак остане да взема мощен...
предпоалгам няма да се опече за 3-4 секудни или бъркам?
Върнете се в началото
gogo75
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 01, 2012 10:31    Заглавие: Отговорете с цитат

За пробата-може.
Даже да го сметнем заедно-0.2х30х30(допускаме,че 0.2 ома е точно това,което ни трябва) и получаваме 180Вт Shocked Сега ти ми кажи-Ще издържи ли 10Вт резистор?

Намери си подходящ ШИМ контролер.
Върнете се в началото
Потърси "гайковерт на батерия!" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "гайковерт на батерия!" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети