Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Схема за положението на скоростите на Suzuki
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dobidob
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 05, 2012 11:59    Заглавие: Схема за положението на скоростите на Suzuki Отговорете с цитат

Може ли на тази схема вместо светодиодите да бъде използван 7 сегментен светодиоден идикатор и как трябва да се направи ако е възможно.

http://www.badongo.com/pic/14786436

Забележки:
Тази схема е пример за това как може да се изгради по-висока скорост индикатор за мотоциклети Suzuki, които имат сензор OEM предавка позиция (GPS). По същество това използва за сравнение, за да се сравни напрежение идва от GPS с предварително определени нива и тогава ще обосновем отрицателен извод на съответния светодиоден на дисплея. Светлинният индикатор ще бъде осветена в непрекъснат стил (например: 1-во ще светне 1 светодиод, 2-ри ще светне на 1 и 2 LED, трета ще светне на 1-ви 2-ри и 3-ти LED, и т.н. и т.н.

Едно обяснение на отделните части изисква:

U1 = 5V регулатор, така че референтни напрежения не се променят с източник на напрежение.

R1-R7 = резистори образуват стълба, който разгражда на 5V от регулатор на напрежението (U1) в референтни сигнали, за да се определи какво напрежения на LM339AN ще използва, за да обосноват всеки съответен светодиод. Важно е да се използва 1% резистори, за да се уверите, ще получите точните напрежения референтните, защото в по-високите предавки на сигнала е много тясно и там не е много разлика между напрежения:
Изходните напрежения от сензора са както следва
1-вия съоръжения = 1.782v
2-ри предавка = 2.242v
3та предавка = 2.960v
Четвъртия съоръжения = 3.630v
5-та предавка = 4.310v
6-та предавка = 4.660v
Неутрално = 5.000v

Сравняваните продукти в тази верига ще се включи всеки светодиод, както следва:
1-вия LED = нищо повече от 1.022v
2-ри LED = нищо повече от 2.043v
3та светодиод = Всичко над 2.660v
Четвъртия LED = нищо повече от 3.356v
Петият LED = нищо повече от 4.052v
Шестия LED = нищо повече от 4.526v

С тази настройка, Неутрално ще светват всички 6 светодиода, защото тя е над 4.526v. Това обикновено не е проблем, защото е трудно да се бърка 6-та предавка и неутрален. Той може да бъде полезно, защото тя ще ви даде индикация, ако има фалшиво неутрален ситуация. Всички светлини ще трепти и като превключите предавките, защото за един кратък миг са в фалшиво неутрален.

R8 и R13 са ограничаване на резистори за всеки светодиоден дисплей. Това е да контролира яркостта на LED и също така предотвратява LED от черпи твърде много ток и изгаряне.

Предварително благодаря.

Exclamation Arrow Коригирай си заглавието с нещо по-смислено Exclamation

Последната промяна е направена от dobidob на Пон Мар 05, 2012 12:37; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 05, 2012 12:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре дошъл!

Може и да може, ама можеше и ти да се постараеш да дадеш обяснение какво точно ти трябва да прави схемата.... Колкото по-ясно си зададеш въпроса, толкова по-голям е шансът да получиш точен отговор. Idea

Най-лесното изпълнение е от всеки изход за светодиод (1-6) да сложиш съответен брой диоди (прим. 1N4148) според сегментите, които искаш да светнеш. Диодите - в посока към компаратора и резистор последователно на всеки диод и оттам към извода на сегмента. Индикаторът трябва да е от тип с общ анод. Ще имаш доста (27 бр. за цифрите от 1 до 6) диоди с резистори, но пък е най-бързо за изпълнение с подръчни материали и минимални познания.

Дадената схема е доста теоретична. Ако успееш да намериш в БГ всичките тези стойности на резистори.... Twisted Evil
Ако е за скорости на автомобил, трябва на скоростната кутия да си сигурен, че го има сензора, иначе до никъде няма да стигнеш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dobidob
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 05, 2012 13:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега благодаря за бързия отговор.Допълних поста с информация за схемата.Превода не е добър,но смятам че се разбира за какво става въпрос.Схемата е за положението на скоростите на мотор Сузуки.Мотора има датчик за положение на скоростите ,като за всяка скорост съпротивлението на датчика е различно.За елементите наистина е съмнително дали ще ги намеря всички.Би ли начертал как трябва да изглежда това което си обяснил в твоя пост и точно какви елементи трябва да се използват.

Още малко информация: http://www.bluegauges.com/gearindicatorplans.htm
Върнете се в началото
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Мар 05, 2012 19:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно тази схема ли трябва да преработваш и защо ти е да усложняваш всичко, след като има готови със 7-сегментен индикатор? Разгледай, например това или това. Умишлено второто е на руски, защото има линк към оригинала, на англииски ако го предпочиташ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobidob
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 05, 2012 20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти за предложенията.Тази първата схема я знам,но при нея се налага да се направят изменения по датчика,а той е залят и не искам да го развалям.Освен това подава и сигнал към електронния блок.При другата схема пак трябва да се слагат допълнителни работи.На тази моята не ми харесва само индикацията и ме интересуваше дали може сравнително лесно да се преработи.но явно няма да стане .Так ,че май ще си я направя както си е, макар че много ме съмнява че ще намеря всички елементи.
Върнете се в началото
sathv
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Вто Мар 06, 2012 1:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Напротив. Много лесно може да стане. Първо сигналите от диодите ги посрещаш с един преобразувател от десетичен в двоичен код от типа 74147. След него слагаш преобразувател от двоичен в седем сегментен код от типа 7446 и накрая седемсегментен индикатор. Разгледай дейташитите на двата преобразувателя. Може да е необходимо до сложиш между тях инвертори. Много по елегантно може да стане с някой PIC , но ще трябва да пишеш програма която все пак е елементарна.
Върнете се в началото
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 06, 2012 17:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди 15-на години имах едно SUZUKI (GS 400 или нещо от сорта) , но защо ли в спомените ми светеха цифри дали бяха подсветка от лампички ... но съм почти сигурен че нямаше диоди. А мотори съм имал доста, затова ми се губят спомени.
Върнете се в началото
dobidob
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 06, 2012 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

И на мене ми харесва идеята с PIC ,но познанията ми далеч не стигат до там за съжаление.Всъщност познанията ми са доста повърхностни.Затова се надявах някои да каже какви елементи да използвам и как да ги използвам,както между другото ти си направил.Благодаря ти за предложенията.
Върнете се в началото
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 14:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
И на мене ми харесва идеята с PIC

Ето ти написано за прословутия PIC Twisted Evil
Цитат:
но познанията ми далеч не стигат до там за съжаление

До тук трябваше да ми стане ясно че усилията ми са напразни Twisted Evil
Цитат:
Затова се надявах някои ...

Предпочитам Аз да съм до тука.
Или най-малкото още , ако някой се навие да ти помогне, ще разясня как да се използва кода.
Върнете се в началото
dobidob
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 08, 2012 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички за отделеното внимание.Предложенията ви много ми помогнаха.Намерих решение как да стане.Темата може да бъде изтрита ,преместена или както модератора сметне за добре.
Върнете се в началото
Потърси "Схема за положението на скоростите на Suzuki" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Схема за положението на скоростите на Suzuki" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети