Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Усилвателя от "направи си сам" нещо...........

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Bojidar200
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Targovishte

МнениеПуснато на: Сря Юни 29, 2005 0:14    Заглавие: Усилвателя от "направи си сам" нещо........... Отговорете с цитат

http://bojidar200.hit.bg/160W%201.gif
http://bojidar200.hit.bg/160W%202.gif
http://bojidar200.hit.bg/160W%203.gif
http://bojidar200.hit.bg/160W%204.gif
http://bojidar200.hit.bg/160w.lay (Печатната платка)
Значи схемата я работя на +-55волта, травовете са ми слаби (250вата всеки)(2 канала, всеки на 2ома работи). При пълно натоварване напреженията ми клякат с по7-8волта (но да пренебрегнем това!). За драивери на краините използвам BD711-712 (беше ми писнало да сменям BD139-140(при първоначалния пик на включване гърмят!). Имам на рамо по 2х2N3055.
Проблема: Самия усилвател го избива на среди! Ниските под 50хз направо ги няма, а високите ги издокарах(горе-долу, но има какво да се желае), с "R1".
Когато пусна синусоида 5-10хз (на пълна мощност) говорителите не помръдват, а на другото ми усилвателче с TDA2005 (мостово свързване 20вата-4ома на 17.5волта) правят по 2 пръста амплитуда??
Някъкви съвети? От кондензатора C1 няма съществена разлика в ниските, но от среди направо убива!!!
И как се държи при нормални захранващи напрежения +-35волта?
И някой да има просто решение за бричиране на 2-та канала (да се направи с едно копченце).
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 29, 2005 5:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Когато пусна синусоида 5-10хз (на пълна мощност) говорителите не помръдват,

Какво си искал да кажеш с това "на пълна мощност"-максимална входна амплитуда може би? Увеличи C1 на 10 микро ,а C3 на 1 микро поне.Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojidar200
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 29, 2005 20:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Самия усилвател го бях реализирал преди доста време, но поради изброните причини, го бях захвърлил. Мисля, че бях пробвал да увеличавам С1 до 47мф, но разлика май нямаше.
Каква оценка бих те дали за този усилвател?
Как се държи при изпълнение от +-35волта (предимно в ниските честоти)?
Някакви съвети за подобрение на работата му
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Юни 30, 2005 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Аааа С3 5 uF C1 също пет или повече (насрещно вързани електролити не един електролит ! или неполярен електролит) и гледай ко става като пусна 10 херца как се местят мембраните на говорителите напред назад Laughing
Вярно високите нещо не ги изкарва съвсем добре но със тонкоректор става добре. Аз работя на +/- 26.3 V на празен ход със захранващи филтрови кондензатори 22 000 uF на 25/28 V KEA || един на за + и друг за - . 60 W мисля, че ги изкарва сравнително добре, като максимум може и над 100 W разбира се с много големи изкривявания. При 60 W на единия канал само захр. напр. пада до 24-25 V. Нормално защото меря 15.6 V синус на товарен резистор 3,9 ом / 15 W потопен във вода. Драйвери 2Т6551 и 2Т6821 (любимите ми) мощни 2N3055 или KT819Г(М) и КТ818Г(М) или дори 2Т27537 и 2Т7538

При +/- 55 волта как няма да не изгарят BD139/140 като са за 80 V а ти ги зориш на 55х2 = 110 волта Laughing А 2N3055 са Ucb 100 V само че Uce 60 V. Не знам как ще се държат на 110 волта. Трябва да се има в предвид пълното захр. напрежение Exclamation Някои бройки може и да работят стабилно но за други не е гаранция. Затова са предложили мостова схема. Wink Резистори б-е на крайните транзистори ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojidar200
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 01, 2005 3:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговора славчо. Скоро време ще пробвам и се надявам, че това което казваш за 10хз е истина. А за 2н3055 работят на ръба. За кондензторите нямай грижа, знам ги тези неща.
Имаш ли решение за мостово свързване (бридж) на две стапала от този вид (не описания начин, някой друг) който да може да се превключва с помоща на едно ключенце.
От написаното рабирам, че усилвателя се държи добре при ниски напрежения, но трябва да пробвам (с описаните от теб неща) как ще се държи на високи напрежения.
Потърси "Усилвателя от "направи си сам" нещо..........." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Усилвателя от "направи си сам" нещо..........." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети