Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Изправяне на двуполярно захранване
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Morphadron
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Нед Дек 04, 2011 17:36    Заглавие: Изправяне на двуполярно захранване Отговорете с цитат

Здравейте,
Като цяло концепцията за изправяне ми е ясна, но еднозначен отговор на следното не можах да получа.
Става дума за тороидален трансофрматор 12-0-12 AC и желая да захраня един компютърен вентилатор - 12в DC. Объркването ми идва, от това, че изправянето за нуждите на усилвателя е направено както си му е реда - грец схема, филтриращи кондензатори.... обаче се чудя мога ли преди този грец да подам на друг, който да изправи само тези +12-0 които ми трябват за тоя вентилатор (може и да са 2,3). Наясно съм, че след изправянето правия ток би бил около 14 волта, но смятам вентилаторите ще издържат или може би с някой резистор ще се получи... Та може ли такова нещо да изправя само полижелната полувълна (+12-0) и да добавя и кондензатор след греца, и с втори да изправя +12-0-12 за усилвателя вече. Това би ли смутило трафа по някакъв начин. Бързам да кажа, че трафа е мощен и не му е проблем да захрани всичко наведнъж.
Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Нед Дек 04, 2011 17:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Може,ама няма смисъл. Ако има отделна намотка-да. Нищо не ти пречи от положителното захранване да си вземеш и за вентилатора.И не слагай резистори,ако ти идва в повече. Аз тъй като си мисля,усилвателя щом го захранваш с +/- 12,айде да приемем +/- 14,не ти трябва кой знае какво обдухване. Тъй че спокойно можеш да инсталираш един стабилизатор 7809 със съответния филтър и да нахраниш вентилатора.Тъкмо и по- тихичък ще стане!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Carl_Cox
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Нед Дек 04, 2011 17:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако искаш да свържеш вентилатора,не ти трябва втори Грец просто го връзваш между +12В и 0В.Това не е удачен вариант защото вентилатора ще ти вкара смущения в усилвателя,най добре според мен е вентилатора да се захранва от отделен източник или ако не е наложително да не се ползва вентилатор
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Дек 05, 2011 2:58    Заглавие: Отговорете с цитат

За да се избегнат смущенията, мисля че трябва да го захраниш м/у +12 -12 и да не закачаш нищо на 0.Усилвателя е доста нечуствителен от симетрични смущения по захранването. Само трябва да ги намалиш на 12 с подходящ стабилизатор.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Дек 05, 2011 8:27    Заглавие: Отговорете с цитат

ivanovbg написа:
За да се избегнат смущенията, мисля че трябва да го захраниш м/у +12 -12 и да не закачаш нищо на 0.....

Това е интересен вариант и трябва да се пробва !
А иначе ако си вземе маса (0) точно от филтриращия кондензатор , веднага след греца мисля че няма да има проблем .
Правенето на втори изправител на същата намотка на трафа е възможно , дори двупътен с два диода - товарят се равномерно и двете намотки . Това едва ли ще има голям ефект по отношение на шума от вентилатора , на аз лично бих го направил така .
Върнете се в началото
ko-pach
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Чепеларе

МнениеПуснато на: Пон Дек 05, 2011 9:47    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз вземам от +/- волтажа, резистори (22-56 ома/1W след двете напрежения), нов грец, стаб 7912/09/05 или LM317 с тример за регулиране на напрежението (оборотите) и няма смущения Wink
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Дек 05, 2011 15:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами те повечето свестни вентилатори са безчеткови,тъй че кой знае какви смущения няма да има. Аз поне не съм имал такива случаи.Иначе идеите на колегите са интересни и заслужават внимание! И общо-взето,ако се спазват едни прости правила за опроводяване на масата в усилвателите смущенията са кът винаги!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Morphadron
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Дек 07, 2011 11:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм сигурен, че Ви разбирам... Вентилатора работи на прав ток 12 волта, а трансформатора ми е +/- 12 волта на променлив ток! След него си има изправител за усилвателя и т.н. Та затова питах как точно да го направя, да взема извода +12 и 0, да сложа грец за да изправя тока и така Smile НЕ твърдя че съм вещ затова й питам Smile Благодаря на отзовалите се, но търся и лесно решение. Като цяло монтирането на втори източник ми е проблем защото неискам излишно да оскъпявам изделието. Имам излишно компютърно захранване но си тежи и да го мъкна по партита не е мн вариант. Иначе както казахте верно не е много голяма мощността, а радиатора си е големичък... но все пак ако усетя да грее ще прибегна до принудително охлаждане и затова ми трябва съвета Ви.
Поздрави!
Върнете се в началото
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Дек 07, 2011 11:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Свържи го към + на изправеното напрежение и масата (както си написал: +12 и 0).
Върнете се в началото
Morphadron
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Дек 08, 2011 19:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Добрее да ползвам изправянето след греца за усилвателя Smile
Имам едно последно въпросче да не отварям нова тема, какви кондензатори и колко микрофарада ми трябват за да премахна ниските честоти ( под 150 херца) от сигнала??? Преди време ми бяха дали някви последователно вързани май бяха полярни (мисля че така им се вика когато имат +/-) ама не помня капацитета им... Искам да подам сигнал над 150 херца към колоните а за бас имам отделен канал. Благодаря още веднъж!
Върнете се в началото
Потърси "Изправяне на двуполярно захранване" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Изправяне на двуполярно захранване" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети