Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Нещо за вертикалните развивки и синхронизацията им.
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Извън България.

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 13:23    Заглавие: Нещо за вертикалните развивки и синхронизацията им. Отговорете с цитат

Пускам темата тук, защото не става въпрос за един конкретен телевизор, макар в момента да имам един Panasonic със шаси EURO 2S, който бавно върти по кадър, или стои на половин кадър.

Това, което се питам е следното:

Вертикалната честота, на която работи вертикалната развивка (LM7830, TDA8175 и други подобни) къде се задава и по какъв начин се определя?

На старото поколение телевизори си имаше честота на вертикалната, и синхроимпулс, като честотата се определяше от няколко елемента, като транзистори, плюс вериги с резистори и кондензатори.

А на новите какво определя собствената работна честота? Изцяло с вътрешен генератор ли са?

пп. Гледах PDF-и на някои вертикални, но така и не видях отговора на въпроса си.
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 13:31    Заглавие: Re: Нещо за вертикалните развивки и синхронизацията им. Отговорете с цитат

Jet написа:

Вертикалната честота, на която работи вертикалната развивка (LA7830, TDA8175 и други подобни) къде се задава и по какъв начин се определя?
пп. Гледах PDF-и.

Тия са само изпълнители, крайни стъпала ... Idea
Гледай още пдф-и и телевизионни схеми. Там пише кое, какво прави и как го прави .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 13:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо съм почнал да се изморявам да чета нови неща. Това май означава, че започвам да ставам негоден за професията. Помня няколко телевизора, за ремонта на които съм чел по 2-3 дни разни описания, и на моменти си задавам еретичната мисъл дали си струва, и дали не трябва да помисля за смяна на професията.

И както обикновено поста ти ми е полезен и бие право в целта на това, за което питам. Благодаря ти. Дано някой ден мога да си върна тези дългове, ако не на теб, то поне на други в професията.
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 13:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Блоковата схема на един телевизор по нищо не се различава от едновремешните.Отделно всеки генератор на всеки телевизор е направен по различен начин и с ралични елементи но всички изпълняват една и съща функция.Задаващите генератори се управляват от синхроимпулсите които са включени в пълния телевизионен сигнал приемани от антената.Оформят сигнала и го пращат в крайното стъпало.Нищо сложно.
Върнете се в началото
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 13:53    Заглавие: Отговорете с цитат

На пръв поглед наистина не е сложно, но напоследък 2-3 телевизора, които имаха проблем с честотата на вертикалните си, или със синхронизациите им, ме поизтормозиха. Та може би е време да се занимая с теоретическата част на нещата, за да не ми куца практическата част. Каквото и да си говорим във вицовете, теорията и практиката трябва да вървят заедно.
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 14:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Хммм.. Cool
Jet написа:
И както обикновено ....

Май ме вземаш на подбив, а ? Laughing
Въпреки това имам такова наблюдение: някъде из дебрите на форума съм чел, че си "стар" техник от времето на "Софиите" и сервизите които ги поддържаха ... Та в тая връзка малко се учудвам на затрудненията ти с корекциите на Samsung. Още тогава не научи ли как работят на С-81", -82", -83", -84" ? Принципно разликата е, че честотата е двойна.
В този смисъл защо трябва да се помни как работи този или онзи екземпляр , вместо да се разбере как по принцип работят телевизорите, като цяло ?!
Така мисля аз Wink
Върнете се в началото
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 14:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Но според мен вертикалната и хоризонтална развивки се правят най лесно.Осцилоскопа е най добрия ми помощник.Ако нямаш импулси на входа няма как да го настроиш.
Върнете се в началото
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 14:11    Заглавие: Отговорете с цитат

emoome написа:
Май ме вземаш на подбив, а ? Laughing

Нямам този навик. Някои от познатите ми твърдят, че на моменти чувството ми за хумор е ампутирано. А това, което искам да кажа е, че (поне в моите теми със сигурност) дори и когато направиш забележка за пропуски, за мързел (правил си ми такава, и с пълно основание Very Happy ), или нещо друго, в това, което напишеш се е съдържал ако не отговора, то поне посоката, в която да го потърся.

А някои други "членове" (това нарочно е в кавички) на моменти само се подиграват, без да кажат нищо на питащия, за което да се хване и да си реши проблема.

Стар техник... ако доживея септември стават 24 години как съм в занаята. Никак не са малко. В някакъв момент обаче това започва да изморява чисто психически.

Друго нещо, което ми е още не съвсем понятно са сервизните режими. Регулира ли се вертикална честота през сервизен режим, както някога се правеше ръчно на руските кютуци, или не е предвидено това да се прави от сервизния?
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 14:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Jet написа:
Регулира ли се вертикална честота през сервизен режим ?

Е, защо да се регулира като требе да е точна ? За разлика от амплитудата например -щото стареят части, различни кинескопи, и т.н. Smile
Върнете се в началото
chikov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 14:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Регулира ли се вертикална честота през сервизен режим, както някога се правеше ръчно на руските кютуци, или не е предвидено това да се прави от сервизния?

Но ти питаш а не четеш.Нали ти писах.Когато на входа нямаш синхро-импулси няма как да го настроиш това стъпало.Едно време на кютуците и др. които работиха без процесори тези импулси идваха от амплитудния отделител непосрествено след МЧУ-то.От него се отделят вертикални и хоризонални.На днешно време всичко това прави процесора.От сервизно меню може да разгънеш екрана но не и да му промениш честотата.А тази честота е твърда за всеки модел на телевизора както е описал Emoome.Защо ще я променяш и аз не зная.Трябва да накараш генератора да заработи с честотата на синхроимпулсите и толкова. Very Happy
Върнете се в началото
Потърси "Нещо за вертикалните развивки и синхронизацията им." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Нещо за вертикалните развивки и синхронизацията им." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети