Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Електролит и колко е опасен той
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
scorching
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 17:10    Заглавие: Електролит и колко е опасен той Отговорете с цитат

Здравейте на всички от форума. Искам да попитам следното с надеждата някои да ме успокои и да ми изясни нещата по следния въпрос. От скоро работя в предприятие за производство на акумулатори и специално работата ми изисква да работя със сярна киселина ( електролит ) най голямата концентрация с която работя е плътност 1.900. Неизбежен е по време на работа контакта ми с киселината по кожата и ръцете. След работа преди да се приберем се къпем във фирмата и не знам колко може да се изчисти това от кожата ми като се има предвид че на излизане се докосвам до такива предмети които са имали контакт с киселината. Като се прибирам в къщи също си взимам един душ за 5 мин. Имам две малки деца и много се притеснявам когато се докосват до дръжки на врати клавиатура мишка и предмети които аз сам докосвал и не знам дали това влияе и на самата техника. Нямам представа дори ако е останала киселина по кожата ми в малки количества колко време е активна тя. Най вероятно изглеждам параноичен като човек които не е сигурен, че познава изцяло това с което работи Smile Надявам се на отговор и коментари. Лек ден от мен Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тодо-р
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Г.Оряховица

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 17:21    Заглавие: Отговорете с цитат

за неутрализация по ръцете и местата които с били в допир до електролита ползвай сода бикарбонат но това не е толкова страшно по страшни са изпаренията които вдишваш.скапват ти белите дробове.
scorching
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи все пак с обилни количества вода и сапун не се изчиства напълно. Няма ли взаимодействие вода или въздух. Не се ли "изтощава" при контакт с въздуха?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 18:51    Заглавие: Отговорете с цитат

С пипането освен рани да си докараш ако е по концентрирана не е голям проблем.Едно измиване е достатъчно концентрация да да стане безопасна.Даже солна киселина се пие при проблем с киселинността на стомашния сок.Пластмасовите детайли перфектно издържат на киселината-все пак акумулаторите са пластмасови Very Happy Но с вдишването е големия проблем,не напразно бойните газове са на киселинна основа-скапват дроба-както е казал колегата по горе.Пий си млякото редовно-ако дават все още и увеличи приема на млечни продукти.Ако не работи аспирацията -лошо.

П.П.Не са ли ви чели техника на безопасност ?
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 20:33    Заглавие: Отговорете с цитат

На прима виста чичко гугъл
линк
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пон Май 16, 2011 21:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Я си виж трудовия договор каква категория труд си. Техника на безопасност, лични предпазни средства, охрана на труда, инструктажи - нещо вдяваш ли? Трябва да имате специализирано работно облекло, ръкавици, маски и всичко останало.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Вто Май 17, 2011 0:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Сярната киселина е най хидроскопична т.е. най бързо влиза в контакт с водата.При попадането и в контакт с кожата тя веднага "изсмуква" водата от нея.В твоя случай най опасно е за теб и по точно както са писали и други е това което вдишваш.
Върнете се в началото
sacho
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.ПЛЕВЕН

МнениеПуснато на: Сря Май 18, 2011 7:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Работил съм близо 10 години с акумулатори .По принцип това което са писали колегите е вярно.Според мен а и по принцип помещението трябва да е постоянно вентилирано да се изсмуква въздуха вътре и да се нагнетява свеж от вън.Като спазваш наредбите за безопасна работа и ползваш лични предпазни средства не е чак толкова рисково.По принцип трябва да се наблюдава и въздействието на ОЛОВОТО Sad При нас всяка година се правиха изследвания на ДАЛК в урината.Това е ДЕЛТА АМИНО ЛЕВОЛИНОВА КИСЕЛИНА която повишава концентрацията си в урината ако имаш въздействие или отлагане на олово в организма.Не се плаши Very Happy
georg77
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 21, 2011 21:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно сярната киселина е най-безопасна в сравнение с другите киселини.Най-важното е да се работи с нея на открито или проветриво помещение (ако няма аспирация).Обаче тя крие една опасност а именно когато в по-голямо количество киселина попадне малко количество вода , става бурна реакция на кипене(загрява се почти до 70 градуса за секунди) и може да те напръска по най-слабото място-очите.ВИНАГИ КЪМ ВОДАТА СЕ ПРИБАВЯ КИСЕЛИНАТА!!!!!! а не обратно.Неутрализира се първо със нещо алкално (най удачно е верото) и чак тогава обилно с вода.
Ако в устата имаш кисел вкус значи си дишал изпаренията повечко , не е толкоз страшно яж повечко качамак или си вземи от аптеката ябълков пектин Very Happy

Казвам това от опит на дългосрочна работа (до ден днешен) с всякакви киселини и електролити.Галванопластик съм Very Happy

Все пак виж коя категория труд си и не е лошо повече кинти към заплатата Very Happy
Успех
Върнете се в началото
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 7:26    Заглавие: Отговорете с цитат

georg77 коя киселина с която си работил има най голяма концентрация?
Защото аз съм учил че най-голямата концентрация при производството се получава при сярната 98%, азотната 56% , солната около 30%
Върнете се в началото
Потърси "Електролит и колко е опасен той" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Електролит и колко е опасен той" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети