Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Какъв климатик да избера
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kristianvi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 17:54    Заглавие: Какъв климатик да избера Отговорете с цитат

Здравейте,
Реших да си купя климатик за помещение от около 20 кв. метра. Но се чудя дали да купя инверторен или конвекционален. За мен най-важно е нивото на шум - колкото е по-тих климатика (и по-специално вътрешното тяло), толкова по-добре. След проучване разбрах (горе-долу) как работи инверторния климатик. Но едно нещо не ми стана ясно - само оборотите на компресора ли се намалят, или и на вентилаторите (по- специално на вентилатора на вътрешното тяло). Ако някои знае как точно работят тези климатици, моля да пише.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 18:27    Заглавие: Re: Какъв климатик да избера Отговорете с цитат

Щом си разбрал как работят инверторните климатици, ето и малко по-подробно за работата на вътрешното тяло. Скоростта се променя в зависимост от температурата на стаята. Съществен елемент от съвременния климатик са топлообменниците. Във всяко тяло, което е част от един климатик има топлообменник,в които тече фреон.Той представлява медна тръба с подходящ размер, около която са закрепени алуминиеви ламели, с които се цели увеличаване на повърхността на топлообменника. Това е така тъй като, колкото е по-голяма повърхността на топлообменика толкова повече е ефективен. В повечето климатици, които се използват за домашна или офис употреба топлообменика отдава директно на въздуха в стаята, чрез перка - вентилатор, която засмуква въздух от стаята, този въздух преминава през ламелите на топлообменика, при това си преминаване въздуха се променя. При малка стойност от зададената до изпълнимата температура в стаята, скоростта е малка, и обратното, при голяма разлика скоростта на вътрешното тяло е висока. За да може климатика да бъде контролиран (да поддържа съответна температура и влажност в стаята, както и да работи ефективно) във всеки съвременен климатик има микропроцесорно управление, което непрекъснато следи работата му и предприема съответни коригиращи действия. Необходимата информация за тези действия, той взема от известен брой датчици, които се намират, както във вътрешното така и във външното тяло. Например във вътршното тяло има датчик, който измерва температурата във стаята, на базата на този датчик се следи дали не е достигната желаната температура или пък дали не трябва да се увеличи необходимата мощност. От друга страна обикновено перките които задвижват въздуха са с променливи обороти, което дава възможност да се контролира отдадената мощност. Колкото по -висок е дебита на въздуха, толкова е по-висока мощността, която отдава климатика и обратно. Дебита обикновено е потребителска настройка, но може да бъде контролиран автоматично от микропроцесора за прецизна работа на климатика.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 19:13    Заглавие: Re: Какъв климатик да избера Отговорете с цитат

Според мен е желателно да е Инвертор. А за оборотите по-горе много правилно ти е обяснено. Аз съм с 12ка инвертор на около 5-6години и охлаждам около 35квадрата без никакви проблеми.
kristianvi
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 19:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря много за информацията. Значи - просто за да съм сигурен дали съм разбрал правилно - скоростта на вентилатора на вътрешното тяло се определя чрез дистанционното или се оставя на автоматичен режим. Или, с други думи, по отношение на работата на вентилатора няма разлика между конвекционалният и инверторният климатик.

Иначе относно модела климатик съм се спрял на климатик MIDEA MSG-12-HRDN1, защото съм чувал от много специалисти, че от евтините климатици MIDEA е най- доброто, което се предлага в момента. А съм избрал толкова мощен, защото един специалист ми каза, че ако климатика е малък за стаята, в която е сложен (говоря само за инверторните), то той се форсира, за да успее да охлади или отопли помещението, и съответно започва да "бръмчи" повече.

Последната промяна е направена от kristianvi на Сря Юни 22, 2011 19:27; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 19:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Препоръчвам ти DAIKIN. Когато си купих моя намаше по тих, в ценовия диапазон около 1500 лв. Зимата няма опир при никакви температури. А за вентилаторите Very Happy всички са с регулируеми обороти, и компресора , и вентилатора на външното тяло, и на вътрешното.
Върнете се в началото
пламенхар
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 20:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък ще споделя моя опит с климатиците.
Първия ми климатик беше Панасоник за 1000$ при скъпия долар преди
10 -15 години.Страхотен апарат.Докато го удари токов удар.
Няма да ви обяснявам как ме прекараха с гаранцията.
Ако някой го интересуват номерата на фирмите ще му ги обясня на лично.
Платих 400 лв.за платката.Работи 1 година и пак се повреди.
Хвърлих го.Оттогава съм купил 3 най прости климатика-
Елит,Хаиер и Мидея.-Работят безотказно.
Приказката-"не съм толкова богат за да купувам евтини неща"има и изключения. Very Happy
Върнете се в началото
kableman
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 21:35    Заглавие: Климатик... Отговорете с цитат

А мен ме питаха понеже не бяха случайни, а познати - как искам да се казва това което съм решил да купя???
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Сря Юни 22, 2011 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако имаш познат в тоя бизнес,иди и му кажи че искаш климатик.Кажи му какво искаш да прави климатика и го остави той да ти го избере-разбира се,ценовия диапазон опредляш ти.И не би трябвало да имаш проблеми.Колкото до марки и видове-Божа работа.Аз вече шест години нямам грижи дори при -20 с OS..KA DJ12 за 550 лева,докато на комшийката щерка и понеже защото е много учена отиде и купи НA..ER инвертор за 1200 лева и като стане вън -5 постоянно го поливат с гореща вода от бойлера.Та затова ти казах-най-добре да имаш познат и той да се хване на хорото,а ти да пускаш музиката Twisted Evil

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Biser
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Харманли

[download attachment]
МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 8:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Препоръчвам ти FUJITSU GENERAL произведен в Тайланд и да е конвенционален.Инверторите са хубави, но да са включени в електрическа мрежа като Германската.Тук има чести премигвания, импулси от какво ли не, а изгори ли инверторът цената на ремонта не ми се коментира.
Прикачвам и една класация от тези, които се занимават с поддръжката им.
RM
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юни 23, 2011 16:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Даикините в българия са предимно от завода в Чехия (мисля че е най новия ...и не ми влиза в работата да знам последните новости)
Върнете се в началото
Потърси "Какъв климатик да избера" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Какъв климатик да избера" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети