Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Panasonic chassis Z5- дефект в захранване и TDA8362- Решено
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Пон Май 30, 2011 13:53    Заглавие: Panasonic chassis Z5- дефект в захранване и TDA8362- Решено Отговорете с цитат

Захранването нямаше нито едно изходно напрежение - телевизора изобщо не заработваше. На "големия" електролит след мрежовия изправител има напрежение, предпазител здрав (оригинален). Прецених, че вероятно проблема е в STR51424, но явно не пробив, а прекъсване на мощния транзистор вътре в схемата. Първоначално, съдейки по схемата на захранващия блок и (вероятно подлъган) от тая тема, в смисъл, че впоследствие прецених, че не може (поне аз стигнах до тоя извод) тоя STR51424 да се замени само с два транзистора. Това го реших след като видях едно описание от руски сайт, където е дадена "вътрешна" схема:

Т.е. има и още елементи. Преди това, следвайки посоченото в цитираната тема, аз заместих STR-a с два транзистора и захранването заработи, но с изходно напрежение 140V. Затова днес купих два броя от тоя STR, сложих единия и захранването не заработва, а писка като от претоварване по ток. Премерих между 1 и 4 крак и дава 220 Om, което е твърде малко, мисля - втория STR, не е монтиран, но и той дава същото. Остава да са ментета (?), като забравих да напиша, че крачетата не са огънати като на оригиналния, а точно наобратно - т.е. на оригиналния четните крачета са огънати напред, а на тия - нечетните. Всичко това го пиша за да видя, ако някой е попадал на такъв случай, да не би с някаква ротация на изводите на тоя "нов" STR да се решава проблема или някакъв друг съвет от по- опитни колеги...
П.С. забравих да напиша, че от оригиналния STR вече не става нищо, понеже опитах да го отворя с цел да поставя на мястото на вградения мощен транз. външен такъв, но не се получи номера...
П.П.С. забравих и да питам, ако поръчам Кит 51402 от Петров, ще стане ли, понеже не съм наясно STR51402 и STR51424 наистина ли са аналози - май първия дава по- ниско напрежение (?)

Последната промяна е направена от ivankrivodol на Пет Юни 03, 2011 7:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 9:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм купувал чип STR514XX от както излязоха първите ментета преди доста години . STR51424 дава към 124 волта, а STR51402 102 волта. Тука ги има и двата кита :STR51424 и STR51402
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 10:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Като е заработило защо се занимаваш с глупости? Замисли се над делителя R1 R2 и ценера D1.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
dobrin_67
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: БУРГАС

[download attachment]
МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 10:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Правил съм го с два транзистора 2SD1710 и 2SA1013 като подпрях базата на малкия с 80-90Ком към маса и се получи някакъв компромисен вариант така че пулсирането да не влияе забелижимо на размера. Аз се водих от схемата в атача където няма делител и ценер и може би затова остана да пулсира 4-5v. резистора го подбрах опитно така че не помня точно колко беше. Така аче както каза колегата замисли се над ценера и делителя. Между другото да кажа че първо пробвах с BU508 и не тръгна. ТВто се върна след около 5-6 месеца но за PTC на размагнитването иди че обяснявай че не е същата работа, те си знаят че пак така е спрял но това е друга тема.

УСПЕХ
Върнете се в началото
valeri2636
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Левски

МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 15:18    Заглавие: Отговорете с цитат

С външен транзистор BU508 съм оправял STR51424. Емитера е кр. 4 на STR , базата кр.2 , извод 3 на STR51424 го разпоявам от платката и на неговото място запоявам колектора на транзистора.
Върнете се в началото
коцев
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 19:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Да попитам и аз тук в тая тема дали е възможно STR51402 да дава следния дефект .Пускам телевизорчето и то заработва нормално около 20 минути след което спира да работи захранването . Проверил съм всичко около естеера . Спрял съм се последно че е в него причината .Някой ако е патил да сподели .
valeri2636
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Левски

МнениеПуснато на: Вто Май 31, 2011 23:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Измери мощния транзистор в STR като спре захранването и ако е прекъснал, което е най-честия дефект на тези STR сложи му външен транзистор .
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 01, 2011 18:10    Заглавие: Отговорете с цитат

За адаша не знам, но моята "сага" с Panasonic-a продължава. Доставиха ми кит за STR-a и понеже беше за 110V, се наложи да си поиграя за да го докарам на 128 (мисля, че толкова трябва). Обаче излезе друг проблем - няма вертикално отклонение (звук има) - викам си TDA3654 (такава е на телевизора), слагам и няма никой - после с осцилоскопа видях, че няма импулс. Инт схема за развивките тук е TDA8362 S7. Дали си е от интегралата или има шанс да е от друго? На краче 43 напрежението е 3.3V (корекция - 6.3V), но импулс няма. Разполагам с TDA8362A, дали е заменяема?

Последната промяна е направена от ivankrivodol на Сря Юни 01, 2011 18:43; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
emoome
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 01, 2011 18:23    Заглавие: Отговорете с цитат

A на 42 ?
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Юни 01, 2011 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Корекция за 43 краче на TDA8362 - напрежението е 6.3V, на 42-ро е 2.7V. Съпротивленията R401 и R403 са здрави, на R401 постъпват 32V.
Потърси "Panasonic chassis Z5- дефект в захранване и TDA8362- Решено" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Panasonic chassis Z5- дефект в захранване и TDA8362- Решено" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети