Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Схема на ЛЕ(суматор)
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
TaBaTa
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2011 15:09    Заглавие: Схема на ЛЕ(суматор) Отговорете с цитат

Здравейте, студент съм в ТУ и имам зададена курсова работа за синтез на устройство за обработка на радиолокационна информация. Там вместо скъп сигнален процесор, може да се процедира с проста комбинация от ЛЕ! ( толкова е проста, че не знам как да я направя:)

Идеята е, че имам 60 импулса ( 1 или 0 ), които условно ги разделям на 6 декади и ги прекарвам последователно през 10 линии за задръжка. Всяка линия за задръжка се свързва към търсеното от мен у-во ( според мен суматор). Това устройство трябва да събира всички импулси, които последователно идват от линиите и когато сумата стигне 9 или 10, да изпраща сигнал на изхода си, след което да се нулира и да почва да събира импулси от следващата декада. И така 6 пъти.
Ако за тези 10 импулса от линиите за задръжка, суматора преброи по-малко от 9 1ци, тогава на изхода му не трябва да се формира сигнал!

С малкото ми знания предполагам, че това е 10 входен едноразряден суматор, но нито знам дали е това нито как да го синтезирам...

Надявам се да ми помогнете! Благодаря ви предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2011 15:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей, Тава! Very Happy

Хубаво е да изясниш някои неща....

Сигналът от 60 импулса е сериен, предполагам?
Има ли си clock-сигнал с него?
Ако има - трябва да му знаеш формата и синхронизацията с информационния.
Ако няма - как разбираш дали две последователни единици са две единици или една?

Ако по някакъв начин се справиш с clock-a, то ти трябва един брояч, който да брои ако дойде единица и още един брояч (делител на 10), който да нулира първия и да дава команда за прочитане на сумата му.

Ако под "линия за задръжка" разбираш latch-тригер, то мисля че би могъл да минеш с по-малко на брой такива.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
TaBaTa
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2011 16:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Сигналът от 60 импулса е видео сигнал, който идва от приемника на радиолокационната станция. Предполагам, че е синхронизиран.Смисъл това не трябва да ни притеснява:)

Този сигнал минава през едно АЦП за да се дискретизира. След което всеки 1 от тези 60 импулса постъпва последователно в 10 линии за задръжка. Това са преместващи регистри, с време за задръжка колкото е периода на повторение на импулсната поредица.
Идеята е търсеното устройство да натрупа тези импулси и за 1 декада да събере 9 или 10 импулса (1ци) с което се гарантира вероятност 0,9, че тези импулси идват от истинска цел.

За линиите за задръжка съм сигурен, че са 10. ( професора ми каза;)
Просто не знам как да синтезирам такова устройство което да реализира описаната от мен функция
Върнете се в началото
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2011 18:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Вариантите, за които аз се сещам:
1) Брояч, ако сигналът е сериен - това е най-лесно и с най-малко схеми
2) Аналогово - слагаш по един резистор (прим. 10к) на всеки изход, събираш ги в една точка и мериш с компаратор дали напрежението е по-голямо от ( 0,85 * (Umax-Umin) + Umin ) - това може да бъде неточно, но пък е супер лесно
3) Едно кило елементарни логически схеми - при грубо преброяване са над 20 цокъла.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
TaBaTa
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Май 24, 2011 20:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Би ли разяснил, конкретно с брояч и елементарните схеми как ще стане номера? Защото тоя брояч ще има 10 входа и нещата за мен приключват както и при суматора:)
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Май 25, 2011 4:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Чета и не мога да захапя нищо.

За начало се концентрирай върху описанието на входния сигнал - спецификации, какво става ако няма цели или има няколко. Как се променя сигналът в зависимост от разстояние и други фактори.

Как ТИ си мислиш че ще стане и дали въобще може да стане по този начин засега не е интересно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Май 25, 2011 7:48    Заглавие: Отговорете с цитат

http://tyanev.com/home.php?s=65&lang=bg&mid=18&mod=1&b=7
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Сря Май 25, 2011 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

TaBaTa написа:
Този сигнал минава през едно АЦП за да се дискретизира......

TaBaTa АЦП-то трябва да цифровизира,а ЦАП да дискретизира....предполагам.Пусни една схема,за да не гадаем.
Върнете се в началото
TaBaTa
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Сря Май 25, 2011 23:44    Заглавие: Отговорете с цитат

lz1wvm написа:
....

Дискретен сигнал е този при който полезната информация се предава в крайните състояния 1 или 0, а при цифровия сигнал - в прехода от 0 към 1 и обратно. При аналоговите сигнали се използват параметрите на сигнала амплитуда, честота, фаза.

АЦП-то в случая ми накъсва видео сигнала по време и разстояние, защото с амплитудата не мога да работя по нататък!

Схема няма как да пусна, защото аз имам да правя структурна схема с блокчета, а не електрическа.
Примерно: Видео сигнал-> АЦП->Линия задръжка->Суматор-> и т.н.
А аз искам допълнително да разпиша суматора/брояча какъв е и от какви елементи е изграден, с таблици на истинност и прочие:)

Цитат:
За начало се концентрирай върху описанието на входния сигнал - спецификации, какво става ако няма цели или има няколко. Как се променя сигналът в зависимост от разстояние и други фактори.

Тъпото е , че се отплесваме в странични неща които няма да ми трябват. За това и аз съм виновен, че не съм обяснил както хората самата идея!Smile Все пак благодаря ти за отделеното време!

ivanovbg Много ти благодаря! Супер източник ми даде, намерих неща които ми се струват верни като за моя случай! Утре ги показвам на професора, дано имам успех Smile)

Благодаря на всички за отговорите и отделеното време!

Exclamation Arrow Не се отговаря с този бутон Exclamation
Върнете се в началото
мульо
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Май 26, 2011 17:53    Заглавие: Отговорете с цитат

TaBaTa написа:
Дискретен сигнал е този при който полезната информация се предава в крайните състояния 1 или 0, а при цифровия сигнал - в прехода от 0 към 1 и обратно. При аналоговите сигнали се използват параметрите на сигнала амплитуда, честота, фаза.

Това не го казвай на професора Exclamation
Върнете се в началото
Потърси "Схема на ЛЕ(суматор)" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Схема на ЛЕ(суматор)" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети