Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос за любителски тонколони.

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
pepi_penev_
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2011 21:04    Заглавие: Въпрос за любителски тонколони. Отговорете с цитат

Здравейте, искам да си "тунинговам" тонколоните вкъщи но не знам как точно. Стари са, и филтрите им според мен не са филтри, а някаква имитация. Имам три въпроса:
-Какви филтри да сложа (4 ома или 8 ома, двулентов или трилентов)?
-Да ги напълня ли със вата (И откаде да я купя)?
-Да сложа ли инвертор и какъв (мисля че така се казва отвора за басите)?
Басовите говорители са по 4 ома а средите са по 8 ома. Пищялките преди време ги бях махнал, не знам защо и мисълта ми е говорителя за СЧ да възпроизвежда и СЧ и ВЧ. В такъв случай филтъра трилентов ли да е, и да вържа изхода за СЧ и ВЧ към говорителя за СЧ, или двулентов филтър?
Знам че от тези стари говорители не може да стане нещо качествено, но все пак колкото може да се подобрят. Благодаря предварително!
Ето няколко снимки на колоните:
http://store.picbg.net/pubpic/F7/7B/b9cfa454c950f77b.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2011 21:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Не си губи времето.
Върнете се в началото
sathv
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2011 21:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Сложи си нови ВЧ говорители и това е. Тези колони вадят доста приличен звук в сравнение с много китайски ментета. Филтрите им не са имитация. Просто представляват по един кондензатор. Не си прави експерименти да сменяш говорителите с по-качествени. Първо качествените струват скъпо , но по важното е че обемът и размера на кутията се изчисляват според говорителите които ще ползваш а в твоя случай тя е константа. Една грешно пресметната кутия макар и с качествени говорители може да даде ужасен звук. Сметките не са малко като за целта има и готови компютърни програми за изчисление и симулиране. Така, че както ти каза ststefanov не си губи времето.
Върнете се в началото
pepi_penev_
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2011 21:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз не мисля да сменям говорителите, а филтрите. Мисля да сложа по един нов филтър и малко вата .
Върнете се в началото
californieca
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 13, 2011 20:23    Заглавие: Отговорете с цитат

малко вата няма да е излишна.
Филтрите са от I-ви ред,така че и да ги смениш с други...няма да е много ефектно....просто те са проектирани за "тези" говорители с тези параметри.
Сложи по една силиконова лентичка за може да уплътни говорителя там където ляга в отвора на кутията за да не "издишат" от там.
Според ме "пробвай" да "затапиш единят отвор за да видиш дали ще се подобри звуковата картина в ниски честоти.
Успех Cool
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Сря Апр 13, 2011 21:39    Заглавие: Отговорете с цитат

OTM1/12 се опитваш да ъпгрейднеш? Имам същите и съм проучвал ситуациията. За смяна - по-добре недей. Говорителите са добри. Върни ВЧ. Филтри си направи 2ри, 3ти ред, дай говорителите на този човек по-долу да ти ги барне и ще запеят като хората. Обаче ще ти струва едно 200 лева всичко поне, което за това което ще излезе е доста евтино. Всичко ново с такава цена няма да може да се мери.
http://www.bgaudioclub.org/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=31
Върнете се в началото
emilm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Дупница

МнениеПуснато на: Сря Апр 13, 2011 22:18    Заглавие: Отговорете с цитат

gueswhoaz написа:
.... дай говорителите на този човек по-долу да ти ги барне и ще запеят като хората.....

Преди да ги дава на този човек да попрочете за него какво пише из форума Very Happy .Няма смисъл от такива манипулаций,които на всичкото отгоре изглеждат отвратително!Хубави филтри,направени грамотно,със нови високочестотни говорители е напълно достатъчно за тези колони
pepi_penev_
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Апр 14, 2011 18:14    Заглавие: Отговорете с цитат

В никакъв случай 200 лв. за тези колони няма да дам Very Happy . Най-много по 20-30 лв. на колона за филтри и малко вата и това ще е, поне от мненията досега не виждам друг варянт. А ВЧ ще ги потърся ако ги пазя ще ги върна на мястото им.
Върнете се в началото
Потърси "Въпрос за любителски тонколони." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос за любителски тонколони." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети