Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Проблем с кит 4 - "Бягащи свтлини 6" на неомонтана
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ErU
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 17:27    Заглавие: Проблем с кит 4 - "Бягащи свтлини 6" на неомонтана Отговорете с цитат

Здравейте ето го моя първи пост! Нов съм тук а и в света на електрониката също! Имам някаква обща култура и по разчитането на принципната схема и запояването на елементите по печатната платка не срещнах никакъв проблем - хе хе поне така изглеждаше! Но след пускането на кита се изпълни само първия ефект - светването на всички диоди един след друг 1-2-3-4 и с това всичко приключи, просто си стоят светнати и следващите ефекти ги няма! Бих желал съвет от по напреднал за метода на диагностика и точки на измерване по платката за да установя проблема - като се надявам че не е от кита! Проблем имах и с два радиомикрофона пак от неомонтана като и двата не сработиха - "радиомикрофон 4" с предусилвател, 9V, 12V е единия кит! Бих желал напътствия и препоръки , а също така как да разбера дали са изгоряли дадени елементи (транзисторите, диодите и интегралите - а също така и кондензаторите)! Не отказвам и по добри схеми да разгледам!

Благодаря ви за отделеното време!

Последната промяна е направена от ErU на Нед Фев 27, 2011 18:45; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 17:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Първа препоръка:Буквата Ч при фонетична кирилица се намира на най-горния ред най в ляво - от ляво на цифрата 1. При клавиатурна подредба БДС, за която се съмнявам, че ползваш, същата буква се намира на средния ред с букви, предпоследен клавиш в дясно. Тук сме повечето заядливи дъртаци и тези неща ни дразнят.
Втора препоръка: Дай линк към схемата, която те тормози. Ако някой реши да помага, не го карай да рови из мрежата-все пак времето му може да му е скъпо.
На първо време провери електролитните кондензатори дали са правилно ориентирани.

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ErU
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 18:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето схемите за бягащите светлини:

http://hobby.neomontana-bg.com/kit4.htm

Ето схемите за микрофона:

http://hobby.neomontana-bg.com/kit53.htm

Относно Ч (копи - пейст) много добре знам къде е :р - Просто съм с едно ийй писи с развалена клавиатура - но щом е толкова дразнещо ще има копи-пейст! Извинявам се пак но реших Че няма да е проблем!

Кондезаторите са ок!

Още веднъж благодаря за отделеното врреме!

П.С: Ха ха ха и аз съм дъртак - така да се каже Wink

Edit: Оправих си ч-тата Smile!
Върнете се в началото
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 22:07    Заглавие: Отговорете с цитат

По питането за "бягащите светлини" - провери диодите "Д2" и "Д3" дали са в правилните посоки.
Върнете се в началото
emil74
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 23:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж дали не си разменил двата транзистора. Единият е NPN, другият PNP. Същото провери и за микрофона.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Пон Фев 28, 2011 13:20    Заглавие: Отговорете с цитат

След като светодиодите се палят последователно,т.е. първият ефект е налице в началният момент,диодите и транзисторите са монтирани правилно.Вземи измий платката с малко коресилин и стара четка за зъби,за да паднат остатъците от колофон и тогава огледай добре спойките с лупа.Предполагам,че някъде по платката има окъсяване-може би между съседни точки.Ако не е това,опирай да промениш R1 до 1-2К,но едва ли ще е от това.Схемите на НЕОМОНТАНА са много добри,но платките им са отвратителни!С цел да постигнат ниска цена така набутват чарковете,че е трудно дори за вряли и кипяли майстори да ги подредят без проблеми!

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ErU
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Фев 28, 2011 21:53    Заглавие: Отговорете с цитат

На първи - втори - трети оглед няма късо... Sad
Транзисторите ги подменях с някви горе долу същите показатели - няма промяна! Диодите с какво мога да ги заменя - с какъв тип или бях чувал че може и с транзистори - има ли значение или не! Само кондезаторите не съм сменял - същото е и с укв микрофона направо съм отчаян Sad! Транзисторите ги минах на мултицет - hfe-то им е от 110 до 270 на 4-та от двете схеми - мисля че са ок! Знам че пиша на посоки и сигурно изглежда зле но не знам ка точно да действам - почти на 99,9% съм убеден че транзисторите са наред и че няма късо по монтажната платка - също така че диодите са монтирани ок!

Благодаря за отделеното време!
Върнете се в началото
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 0:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Свържи един светодиод с резистор (както са другите на схемата) към извод 8 на D3 (К155ЛА3) и виж дали ще светне.
Върнете се в началото
ErU
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 1:49    Заглавие: Отговорете с цитат

При светване на последния диод-4 изгасва контролния - който е светил от началото на експеримента - един вид от началото на ефекта свети, после при светване на 4-тия изгасва!

Exclamation Arrow Не се отговаря с този бутон Exclamation
Върнете се в началото
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 01, 2011 13:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Същото трябва да се получава (при правилно работеща схема) и ако го свържеш към извод 4 на К531ТМ8, но в случая сигурно няма да е така. Затова и съмненията ми са в двата диода. Сложи някакви диоди на които е маркирана посоката.
Върнете се в началото
Потърси "Проблем с кит 4 - "Бягащи свтлини 6" на неомонтана" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Проблем с кит 4 - "Бягащи свтлини 6" на неомонтана" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети