Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Търся надеждна схема на токоизправител
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 16:28    Заглавие: Търся надеждна схема на токоизправител Отговорете с цитат

Здравейте, занимавам се с електроника любителско и сега се налага даправя платка за токоизправител до 30 волта 3 амперамаксимум при по ниско напрежение. Трансформатора е 50 вата и на вторичната намотка имам 26-27 волта.Опитах тази схема http://www.dobrikit.dir.bg/page12.htm#regulizpr но резисторите 56 ома пушеха и ставаха черни, може и да са изгорели. Като изходното напрежение отказваше да се регулира и стоеше 35 волта. После се поразрових и намерих това http://dobrikit.net/Reguliruem-izpravitel-1537v3a-p-28.html Пише че входното напрежение трябва да е до 24 волта. Идеята ми е да го смъкна до 24 чрез интергрална схема L7824CV и от нейния изход да го подам на другата схема точно 24 волта. Понеже всичко това ми се вижда малко скалъпено питам някой ако е правил подобни случайни свързания ако може даде готова схема или поне да даде идея как да стане като хората. Благодаря предварително.

Последната промяна е направена от Shadow__01 на Нед Фев 27, 2011 19:51; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mario-G
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Shadow__01 написа:
...Пише че входното напрежение трябва да е до 24 волта. Идеята ми е да го смъкна до 24 чрез интергрална схема L7824CV
Ти не правиш ли разлика между променливо и постоянно напрежение? За какво смяташ са сложени тези диоди на платката?
dobrikit написа:
Регулируем изправител с 2 броя стабилизатори LM317T Вход: променливо до 24V, изход 1,5-37V/3A.

Иначе входното на LM317 е до 40V. В описанието на LM317 има доста примерни схеми, а също и в гугъл.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 17:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Правя разлика. Вместо диодите използвам готов гретц, но наистина не съм съобразил това от невнимание. Имам схема с LM317, но издържа до 1.5А а аз искам до 3А. Може би най-елементарният варианнт е да се скалъпи схема с 2 броя LM317 но как не знам как да ги свържа паралелно, какви резистори да сложа като са 2 а не само 1, какви филтриращи кондензатори... Не ми се рискува и затова търся най-елементарното решение от някой който е правил подобно нещо. Потенциометърът лпйще се се ползва е 4.7 килоома.Не искам да рискувам с опити защото всичко колкото и евтини да са чарковете все пак струват пари.

П.П. Ако сложа резистор 1.5 ома 2 вата преди LM317 ще стане ли?
Върнете се в началото
Ditronix
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Провадия

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 17:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-елементарния вариант е вместо 2 броя LM317 да ползваш една LM350!Tова дето Добри го е сътворил е тъпичко,дори доста!И как ще подпалиш тия резистори ,дето казваш-не ми е ясно!Готов кит ли си купи или го сглобява ти?Там пише,че е готов сглобен и трстван.Би трябвало само да му закачиш трафа и толкова Question

DRL модули за всички видове автомобили!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 18:05    Заглавие: Отговорете с цитат

По-евтино ми дойде да си го сглобя сам и това и направих, но явно съм подал 26-27 волта вместо 24 и може би затова. Не уча електроника и нямам познанията на някои инженери по специалността. Гледал съм много елементарно решение с LM350 ИЛИ LM338, но ги няма в магазините, а в интернет струват безумно скъпо, ако сложа и доставката отиде 15-20 лева най-малко.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 18:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Бях почнал един проект с 2 LM338 в паралел като се надявах за максимален изходен ток 5А ама то едва ли някога ще го натоваря до толкова. Но реших да сложа 2 да станат уж за 10А или както ги дават по 12А максимален (24А с 2 та) - Пълна заблуда.... греят като скъсани на 1-2А още и то с голям радиатор.. чак взех да се притеснявам. Трябва да има 2-3 намотки трафа и да се превключва изходното автоматично или ръчно така, че да няма голяма разлика от входа към изхода на стабилизатора! И накрая го зарязах в склада, че много се изнервих..... Накрая ще се опитам да подкарам някой DC2DC решение - определено ще има по-добър резултат от където и да го погледнем.
georg77
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

[download attachment]
МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 19:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако ти се занимава ето работища схема

R1=1.2Kohm C1=4700uF/63V IC1=LM723 V1=0-30V DC
R2=680ohm C2=100nF63V MKT Q1=2N3055 TR1=220VAC/ 27V 4A

R3=0.33ohm/5W C3=4.7nF63V

MKT B1=Brindge 100V 5A S1=2?10A SW
R4=15Kohm C4=220uF/63V F1=0.5A Fast Fuse
R5=3.9Kohm P1=4K7 LOG. POT. F2=2A Slow Fuse
Върнете се в началото
Shadow__01
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пет Мар 04, 2011 17:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Опитах всеизвестната схема която дават във всеки datasheet на LM317, но при входно напрежение 28, след греца 25 и на изхода от 23 до 33 волта. Не мога да кача схемата тук защото нямам права, но всеки може да я види тук. Проблема е че нямам ниски напрежения. Как?
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Мар 04, 2011 17:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Shadow__01 написа:
.. Не мога да кача схемата тук защото нямам права...

Не са ти проблем изобщо правата, а нещо съвсем друго.
А виж, за схемата не знам какво точно си правил, но явно дори и конструкторите и не са подозирали, че с нея може да се изкара по-високо изходно от това на входа.
Shadow__01 написа:
... след греца 25 и на изхода от 23 до 33 волта....

А това също е малко от сферата на черната магия и фантастиката:
Shadow__01 написа:
... при входно напрежение 28, след греца 25....

Ако под входно се разбира променливото преди изправителя.
Освен ако и тук при работата на тези прибори нещо не са го променили с някой закон в последно време и да не съм разбрал Confused
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Мар 04, 2011 18:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Да не би да свързваш LM317 като стабилизаторите от 78 серията? Разположението на изводите и не е същото.
Върнете се в началото
Потърси "Търся надеждна схема на токоизправител" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Търся надеждна схема на токоизправител" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети