Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Купувам променливотоково моторче

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Купувам / Продавам / Заменям - Buy / sell / trade
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: в Гората

МнениеПуснато на: Чет Фев 24, 2011 19:54    Заглавие: Купувам променливотоково моторче Отговорете с цитат

Купувам моторче със следните параметри.
Синхронно,честота 50 херца,захранването може да е от 12 до 220 волта,обороти кратни на 2,4,6 или 8.Мощност до 5,максимум 10 вата....в изправно състояние.
Предложения тук или на ЛС.
Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
toncho_b4
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Фев 25, 2011 2:26    Заглавие: Re: Купувам променливотоково моторче Отговорете с цитат

Колега, това за кратността на оборотите не го разбрах какво имаш предвид?! С какво възбуждане да е ротора, след като е синхронен двигателя?А и после такава малка синхронна машина само в лабораторията на Технически Университет можеш да намериш мисля...., но ако не си сигурен, че иде реч за синхронна, а за асинхронна .... може да измислим нещо...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Фев 25, 2011 7:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Числото 3000,като се раздели на полюсите на машината,се получават реалните обороти.
Моторчето трябва да е нещо такова,но не съм сигурен дали е синхронно.
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=73333&topicshow=Данни за моторче
Върнете се в началото
toncho_b4
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 0:08    Заглавие: относно двигателчето Отговорете с цитат

Здравей, колега,според мен си в грешка, че полюсите на подобен двигател са 10, защото това означава, че ако вътре няма механизъм(аз силно се съмнявам да няма такъв, след като казваш, че е от АТЦ), който да редуцира скоростта и определя посоката на ротора , разделяш 3000 на чифтовете полюси(не на броя полюси, полюсите винаги са по чифтове) т.е. на 5 и получаваш 600 оборота в минута, при мрежова честота 50Хц.Обаче този двигател от снимката няма как да е синхронен, защото трябва да има още кабели и отвори откъдето да сменяш четките на ротора, т.е. поне още 2 кабела за възбуждане на магнитно поле в ротора, ако приемем че статора му е монофазен за 42 волта 50Хц.Така, надявам се дотук да си ме разбрал. Приемаме, че имаш поне още два кабела през които да подадеш постоянен ток на роторната намотка . В зависимост от големината на тока през последната можеш да получиш т.нар. ХЛЪЗГАНЕ при което да подминеш синхронната честота на въртене на (да кажем иначе кръговото въртящо поле създадено и от статора, въпреки че то може ако не пулсиращо да е поне елипсовидно при монофазна машина)магнитното поле на статора от 3000 оборота в минута, т.е. в конкретния случай да подминеш 600-те реални оборота на ротора , изчислени по-горе, които са за 5 чифта полюси. Не можеш да постигнеш кой знае колко повече от единица за хлъзгането, защото все пак този мотор се подчинява на всички физични закони.В общия случай очакванията за такава малка синхронна машина са за не повече от 650 об./мин.
Но това не е толкова съществено, може въпросния двигател от снимката да е с ротор тип постоянен магнит.Това не означава че двигателя е синхронен.Може да се усетят при завъртане на ръка няколко положения в които като че ли лагерите са за смяна, нещо подобно на прещракване, но е по-скоро установяване на полюсите на постоянния магнит, спрямо полюсите на статора така че магнитните силови линии да са максимално къси.Т.е. така описания двигател е стъпков.
От гореизложените ми знания следва да предположа че този двигател от снимката е всъщност стъпков, предполагам само с еднопосочно движение, което при описването на ръка на един цял оборот има 10 установени положения, и понеже е от АТЦ заема всички цифри от 0 до 9 . Последното не съм на 100% сигурен, че е задължително да е така , понеже в една книга която бях чел преди доста години беше описано използването на номероизбирач от аналогова руска АТЦ с 11 позиции, последната връща избирача в изходна позиция , когато затвориш слушалката(по принцип).
Не на последно място искам да питам за какъв тип самоделка точно поставяш такива високи изисквания за синхронен двигател? Все пак синхронни машини се използват основно за генератори, а не за задвижващи двигатели....
Върнете се в началото
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 8:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Както писах,моторчето е променливотоково,и си работи като такова.Точно определените позиции на оста ме карат да мисля,че е синхронно.Между другото,моторчетата от програматорите на пералните,какви са.
Върнете се в началото
toncho_b4
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 10:42    Заглавие: Отговорете с цитат

lz1wvm написа:
.Между другото,моторчетата от програматорите на пералните,какви са.

Ами не съм на 100% сигурен, защото само на самия програматор съм ги виждал , но мисля че както моторчетата от микровълновите печки, които въртят механичен часовник , са просто асинхронни двигатели с ротор "на късо".Вътре има доста сериозен редуктор , за да намалят скоростта ,а и затова въртящия момент вала на самия двигател не е никак голям.Обикновено са с повече от 4 полюса(2 чифта), защото така или иначе не е нужна чак такава точност на оборотите, но пък и няма толкова много място за зъбни колела, които да сведат оборотите до половин(примерно) за 2 часа и половина (при перална машина).Ако обърнеш внимание на такива механични програматори, при пералня примерно , че при няколко опита на пускане на пералнята на една и съща програма има разлика поне няколко десетки секунди от началото до края й (за най-дългата програма).Изработката на синхронен двигател за по-голяма точност на изпълнение на поставената програма би оскъпило въпросния програматор доста, както разбира се и управлението му, докато в гореописания случай има само една контактна двойка (сработва при избиране на програма с въртене на копчето на програматора), която подава нужното захранване от 220 волта на двигателя и той започва да работи.
Обърни внимание например на това, че при микровълновите печки моторите , които въртят чинията не винаги тръгват в определена посока.Там се използват също асинхронни двигатели, но ротора не е "на късо" , а е постоянен магнит, което е още по-евтино за изработване.Пак има въпросния редуктор за да намалят доста оборотите и да увеличат въртящия момент при по-ниските обороти на изходящия вал, но не ги интересува посоката на въртене.
Затова предупредих, че поставяш високи изисквания за двигател с така малка мощност...
Всъщност в заключение само да добавя още някой ред лекции по Електромеханични устройства(благодаря за търпението на модераторите).Синхронните двигатели било то явнополюсни или неявно полюсни при натоварване на вала над номиналния въртящ момент се превръщат в асинхронни машини(хлъзгането е под 1-ца).И това няма как да не е така, защото при изчислението за навиване на такъв двигател при залагане на хлъзгане, за да не се оскъпи изработката излишно(всеки предпочита най-ниската възможна цена, при еднакви основни параметри), не се избира то да е повече от 1.10, като номиналния въртящ момент е завишен с около 5% (при серийно производство на подобни машини, за да има повтаряемост на параметрите).
Та в края на краищата би ли споделил идеята за каква самоделка иде реч?
Върнете се в началото
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 17:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Маторчетата за пералните са също с магнити.....и винаги тръгват в определена посока.За микровълновите не знам,не съм отварял такива.
Продължавам да търся такова моторче.Ако някой може да помогне,ще съм благодарен.
Поздрави
Върнете се в началото
ЦЕЦО-СЗ
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Фев 27, 2011 21:40    Заглавие: Отговорете с цитат

колега, каквоточно ти трябва, защото имам няколко вида такива моторчета заедно с редуктори - от разни програматори, релета-време и т.н. Повечето са 375об/м - без редуктора.
скайпи - cvetan.spasov
t 0899853172
Върнете се в началото
Потърси "Купувам променливотоково моторче" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Купувам променливотоково моторче" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Купувам / Продавам / Заменям - Buy / sell / trade Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети