Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпрос за Стабилизирано захранване
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 12:19    Заглавие: Въпрос за Стабилизирано захранване Отговорете с цитат

Здравейте.Имам едно питане относно захранване което искам да конструирам.Трябва да постигна напрежения от 48в/1А -12в и 5в./500ма.не съм взел траф но мисля да е с 2 намотки по 25в променливо на всяка.Така че това остава така.Мислих какви ли не варианти.За безтрансформаторно захранване мисля че отпада тъй като няма схема с такива големи токове. За линеен регулатор LM78xx Входното напрежение е много голямо -те издържат до 36В на вход. за суичинг регулатор ..хм..замислих се но там има бобини и са СМД монтаж и няма много схеми Sad
Варианта да не стабилизирам 48в е да а няма много голям пад на напрежение при товар.Това възможно ли е да се компенсира с по мощен траф или големи филтрови кондензатори?Идеята е следната 2 по 25в прави 50В променливо умножена по 1.4 след кондензатори 70в.ОК но до колко ще остане 70в ако го натоваря с 500ма с колко ще падне напрежението.а ако го натоваря до ръба на мощноста на трафа в случая примерно 1А ще стане ли 50в.Ако ще шава така не ми върши работа .Поне да го застопоря на някакво напрежение за да си правя станалата част от схемата...с ценерите не съм много запознат но 5в резистори все ще накачуля успоредно с подходящите стоиности за да стигнат 50 но ценера 50 вата ли трябва да е???въпреки че тази идея ми изглежда малко непрофесионална.А относно 12 в и 5 в ще разискваме по нататък щом заступорим по високото напрежение
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 12:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Кажи какво си намислил да храниш ?.Колкото до пада на напрежение при натоварване-зависи от трафа.Ако вземеш траф за 200мА примерно и го натовариш с 500 със сигурност ше кляка стабилно,за това по принцип се взима траф с малко запас т.е ако ти трябва консумация половин ампер,ще търсиш такъв за малко по-голям ток респ. мощност.Иначе по принцип теоретично ,ако не превишаваш тока който е даден за трафа,не би трябвало да кляка осезаемо напрежението.Друг е въпроса ,ако е правен в някое китайско мазе.
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 12:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля да не е китайски но какво имаш предвид под осезаемо.Ще я натоваря колкото е необходимо но няма да превишавам мощността на трафа със сигурност.Ще се съобразя с това.Ако трябва ще търся траф над 1 ампер. Въпреки че консумацията ми е около 900ма на теория.Но с "осезаемо" в предния ти пост за волт два ли говориш или 5-8 .Което означава че няма да мога да ползвам кондензатори 63в а трябва 100в за филтровите говоря.Харесал съм си този
http://bg.farnell.com/multicomp/mcta050-25/transformer-50va-2-x-25v/dp/9530398.
Честно казано не знам дали е китайски.Не съм запознат толкова с трафовете но ще му се доверим...
Върнете се в началото
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 12:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Питаха те "какво смяташ да захранваш с този изправител", а ти си играеш на напрежения и кондензатори. Направи сметка при един токов удар, как ще се чувства техниката, която захранваш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 13:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Знаете ли преди малко установих че консуматора се нуждае от 42в а но 48 както съм писал.Но това не улеснява нещата тъи като пак е повече от 36 за да ползвам LM серията.
В крайна сметка въпроса е ще има ли голям пад при консумация под максимума на трансформатора.Просто някой които е запознат с захранванията да отговори тъй като нямам условията да сложа 50 вата консуматор и да пробвам
Върнете се в началото
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 13:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ориентирай се към схемите с LM2576HV. Не са SMD, а индуктивностите не са чак толкова критични. От това повече - здраве. Другият вариант е трансформатор със (средна) точка, от която да си вземаш вторичните напрежения с линейни регулатори.
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 15:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Стабилизирай си двуполярно 21V и вържи минусовото за маса . Трафа да дава 2Х 21-22V на празен ход .
Върнете се в началото
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 15:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко по подробно за това със средната точка може ли.Не можах точно да разбера замисъла.Да сложа 2 греца на всяка намотка и да ги свържа последователно ли?какъв е смисъла на това?...нещо не схващам Sad.

Аааа имаш предвид да стабилизирам със положителния lm317 и с отрицателния lm339 нещо такова http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/08/psu_sch.gif и да свържа минуса за маса.
А средната точка какво трябва да е правя.Оставям я да виси предполагам .
То може да стане така но после от същия траф ми трябват 12 и 5 волта за по 1-2 инт схеми.Тъи като съм смъкнал минуса на -21 волта /и го ползвам за маса/как да постигна 12 и 5 волта например с LM78xx за да захраня едни инт. схеми за управление.ако направя стабилизатор 21-12=9волта
Ако стабилизирам отрицателно с -9 волта спрямо -21 мога ли да го ползвам за 12 волта разлика за захранване на чипа
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 16:57    Заглавие: Отговорете с цитат

И с един грец ще стане ,средата ти е +21V ,+ два електролита . Ако туриш -9 точно 12 ще имаш ,ако направиш -16 - получаваш 5 спрямо -21 ,което е маса . Единственото лошо е ,че стабилизатора на -21 се товари с тока на 12 и 5 волта плюс този на 42 та .
Върнете се в началото
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 12, 2011 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво засега.Малко странна схема измислихме но ще видим дали ще тръгне.Само някой да ми обясни ако знае при какви условия имам този пад от консумиране при трансформатор.Ако си измисля че имам траф 1 А на примерно 12В променливо.и кондензатор 1000мФ излиза че 12х1.4 е 16л8 волта.Добре пи какви условия ще падне напрежението до напрежението на трафа.Опитвам се да избегна стабилизацията на 21 волта със мощен траф или голям кондензатор?има ли някаква зависимост?

М-у другото с един грец нещо не се връзва или аз не мога да е докарам-сега си е нахвърлях на един лист и не ми се връзва през единия полупериод но това няма значение сега-явно съм си е наумил с 2 греца.Ще я нарисувам и кача да я обсъдим а относно предния ми пост въпроса остава

Exclamation Arrow Като се присетиш за още нещо си има бутон EDIT вместо да пляскаш пост след пост Exclamation
Върнете се в началото
Потърси "Въпрос за Стабилизирано захранване" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпрос за Стабилизирано захранване" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети