Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
ТКК на кондензатор и LC-метър с PIC16F84
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Дек 16, 2010 20:49    Заглавие: ТКК на кондензатор и LC-метър с PIC16F84 Отговорете с цитат

Относително с какъв температурен коефициент е кондензаторът на снимката(680pF): по-висок или по-нисък? http://wisi.hit.bg/DSC00333.JPG
с керамичен диелектрик ли е или е стирофлексен? Причината да питам: монтирах такъв в този LC метър: http://kn34pc.com/construct/lz2jow_lc_meter.html (C 8 ) и с окъсени изводи за измерване на индуктивност, при положение за измерване на индуктивност, показанието много "плава", а дори и при малка промяна на температурата в зоната на кондензатора (например при движение на въдуха) се наблюдават промени от по 0,3uH.
Въпросът ми се свежда до това: това ли е по-подходящия кондензатор за това приложение и с по-нисък ТКК няма да намеря?(или да търся друг) Също имам съмнения дали изобщо причината за "плаването" е този кондензатор.

Корекция: http://wisi.hit.bg/DSC00292.JPG Embarassed

Последната промяна е направена от Wisi на Съб Дек 18, 2010 10:23; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ststefanov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 16, 2010 21:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Е някой ако успее да ти отговори с тази снимка ще е Ясновидец на Годината!
Човече, ти погледна ли въобще снимката, която си пуснал Question Exclamation
Върнете се в началото
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Чет Дек 16, 2010 23:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Бориш се с вятърни мелници с тази схема.Това го имам направено от година и отгоре и работи много относително.Много греши-и то не само на индуктивност ами и на капацитет.За ориентация става-за точна работа-Не.Проблема не е до елементна база и "темепературно независими"елементи-Прекалено просто за да е точно Confused
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2010 9:40    Заглавие: Re: ТКК на кондензатор Отговорете с цитат

Wisi написа:

с керамичен диелектрик ли е или е стирофлексен?

Нито едното, нито другото.
Върнете се в началото
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2010 17:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко развитие: Обиколих още два магазина и купих по един от наличните кондензатори 680pF.
Снимка.
Резултат с първия и втория (от ляво на дясно) един и същ ефект - показанията не са стабилни, с третия (въпреки, че толеранса му е 2,5%, показанията плават към по-висока стойност с около 0.001uH/10s (значително по-добре) Мисля, че ако го поставя в по-благоприятни и топли условия Laughing , ще се държи сравнително добре. Четвъртия го "изкопах" от "лични запаси" и поведението му е малко по-лошо от това на предходния. Параметрите на схемата в това й състояние ме устройват.
Темата може да се смята за приключена когато някой отговори как се разпознава вида на диелектрика в един кондендатор. И какъв е той при показаните на снимката.

Благодаря за отговорите.

Последната промяна е направена от Wisi на Пет Дек 17, 2010 17:33; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2010 17:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Вида на диелектрика ,се разпознава по типа и каталога ,иначе дали е керамика или слоен се определая визуално . При теб трите са керамика ,а синия е слоен ,и то най вероятно прецизен ,защото 2,5% е нисък толеранс , обикновените са най често 10% ,най вероятно с качествен диелектрик - полистирол или поликарбонат ,такива са най подходящи за измервателна апаратура . Полиестерните ,или т.н. Полиетилен-терефталат не са толкова добри ,но по ток на утечка се доближават до качествените слойни . Такива са старите български кюстендилски червени КМПТ ,и по новите жълтички на 63V .
Върнете се в началото
gueswhoaz
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: По света и у нас

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2010 19:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами ако имате проблеми с малки капацитети ползвайте NPO кондензатори - те са най-невлияещи се от температура. 680pF спокойно може да се намери.
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пет Дек 17, 2010 22:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Програмата не е добра щом има отделни хекс файлове за 1000 и 1020 пФ. В нета се срещат аналогични схеми с pic16f84+lm311 и със свободен за сваляне хекс файл. После калибриращия кондензатор се въвежда с бутоните директно в паметта.

Аз ползвах руски кондензатор серия к71-7 с толеранс 1%,1000 пф. Доколкото знам стирофлексните(цилиндрични навити) също са с добър температурен коефициент.

Имам един такъв сглобен ЛЦ метър и в момента ми е излишен, понеже минах на този(със ESR метър) Cool
http://cgi.ebay.com/intelligent-ESR-C-L-meter-v2-/220711072531?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336367b313
Върнете се в началото
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Съб Дек 18, 2010 10:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпреки че вече направих платката и монтирах елементите, съм заинтересован за
Цитат:
аналогични схеми с pic16f84+lm311
. Предполагам, че имате в предвид нещо като http://kn34pc.com/construct/lz2xyz_lc_meter_16f628.html . Но не намирам такъв с PIC16F84 (с джъмпери да се записва капацитета на кондензатора за калибровката в паметта). За сега ще карам с този, който сглобих, а ако нещо по-добро с PIC16F84 предложите ще се спра на него. (Не искам да иезползвам PIC16F628A, защото нямам програматор за него (имам само JDM програматор) и не си струва за един брой да купувам скъп.)
Върнете се в началото
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Дек 18, 2010 10:34    Заглавие: Отговорете с цитат

За намаляване плаването на показанието пробвай да свържеш между изхода на LM311 (общата точка на R3, R4 и R5) и изв. 3 на PIC16F84 един резистор със стойност 470 ома. Също така бобината L2 трябва да има голям Q-фактор и малък собствен капацитет. А JDM програматора може да записва PIC16F628A. Скоро записвах такъв и нямаше проблеми.
Върнете се в началото
Потърси "ТКК на кондензатор и LC-метър с PIC16F84" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "ТКК на кондензатор и LC-метър с PIC16F84" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети