Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kkkcorpse
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 17:58    Заглавие: ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО Отговорете с цитат

Здравейте. Пускам следния пост като още в неговото начало казвам че е само за хора техници и разбиращи от хардуер. Значи имам следния проблем с едно захранване. При една от поредните бурии то изгоря и сега не работи. И сега искам да се опитам да го поправя, но ми е първото захранване, което ще поправям. Иначе си разбирам от тахника, за това обяснявайте с научните му наименувания. Значи въпросите са ми следните. Как да го включа първо на първо за да си направя съответните измервания, тъй като съм го махнал от компа и няма ключ за включване. Ако можете да ми дадете линк към схемата на устройството и да ми кажете при такива повреди обикновенно кой елемент изгаря. Казаха ми че като е ударила гръмотевицата се е чул силен гръм(предполагам че някой кондензатор). Общо взето това е което ме интересува.
Ето и какво пише на кутията му: ATX 2.03(P4), model:200x, 350W.
Не знам дали е достатъчна информацията, за да се разбере какво е захранването, за това пишете ако ви интересува нещо. При първа възможност ще кача и снимки на самото у-во.

Ето и снимки които намерих в интернет на подобни захранвания

Подчертавам че това не е моето захранване. С червено съм означил там където са сбръчканите кондензатори, а със син цвят транзисторите които ме съмняват.

П.С. Ето и нещо ново което видях. При включване на захранването към мрежата без да дава някъде на късо по кутията ми изгаря предпазващият бушон. Замених го с втори еквивалентен на първия и пак се случи същото
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
soundMAN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: гр.Плевен

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 18:38    Заглавие: А може би Вашето PSU(захранване) е по-различно от това...?!? Отговорете с цитат

Здравейте ! Направо директно ще Ви го кажа - по-добре вземете повреденото захранване,затворете го и право при някой,който си вади хляба с поправката на такива чудеса.Ако ли пък не,рискувате след интервенцията от Ваша страна да помъкнете и целият компютър в същата посока.Нищо лично Laughing ,но дълбоко се съмнявам,че Вашето PSU е като това,показано на снимката (която пък е и малко големичка).Това,че са "набръчкани" ел.кондензатори и то в доста обширна "червена" зона не е присъщо на Enermax захранванията,а най-вероятно за някой "върл" ментак- JNC,Codegen,Max Us,Solarmax и тем подобни... .Успех в решението на проблема ...и знайте,че подмяната на елементите в "синята "зона понякога би струвала колкото ново захранване от последноспоменатите .
Върнете се в началото
kkkcorpse
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 18:44    Заглавие: Re: А може би Вашето PSU(захранване) е по-различно от това.. Отговорете с цитат

soundMAN написа:
Здравейте ! Направо директно ще Ви го кажа - по-добре вземете повреденото захранване,затворете го и право при някой,който си вади хляба с поправката на такива чудеса.Ако ли пък не,рискувате след интервенцията от Ваша страна да помъкнете и целият компютър в същата посока.Нищо лично Laughing ,но дълбоко се съмнявам,че Вашето PSU е като това,показано на снимката (която пък е и малко големичка).Това,че са "набръчкани" ел.кондензатори и то в доста обширна "червена" зона не е присъщо на Enermax захранванията,а най-вероятно за някой "върл" ментак- JNC,Codegen,Max Us,Solarmax и тем подобни... .Успех в решението на проблема ...и знайте,че подмяната на елементите в "синята "зона понякога би струвала колкото ново захранване от последноспоменатите .

Значи искам да кажа че целта ми е да видя до колко ми стигат знанията, че да мога да го посъживя малко. Може дори след това да не го употребявам за компютъра. А и между другото марката наистина не е Enermax просто такава снимка успях да намеря. Захранването е Codegen. Дано поне някой успее да ме насочи от къде да започна. защото дори не мога да го включа към мрежата. Смятам някой ден да се занимавам с нещо такова, за това се интересувам от сега.
И последно искам да кажа че го взех от сервиза, за да мога да го поправя аз
Върнете се в началото
kk
Гост

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 18:57    Заглавие: Re: ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО Отговорете с цитат

Като начало вместо бушона сложи една 220 волта 100 вата крушка и тогава мери на воля като внимаваш и ти да не светнеш. Както си писал ще го оправяш за спорта, така че вместо да очакваш съвети смени това и онова дръпни си една АТХ схема от интернет и даташита на ТЛ434 седни помисли, след това измери и после сменяй. Това със сменянето на бушона и пускането хич не е интелигентно - все пак трябва да има причина да изгори.
Върнете се в началото
soundMAN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:12    Заглавие: ...относно Codegen-а Ви . Отговорете с цитат

Освен желание ще Ви потрябват и малко технически инструментариум.Подменете всички ел.кондензатори в захранването,като тези,които са със стойност 1000 uF/10 и 16 волта е желателно да ги замените с 2200 uF/16 или 25 волта.Премерете диодите в "синята" средна зона - най-често дефектират шотки диодите-MBR(SBL,PBYR..) 1020,1040,20...3040,3045..(не знам във Вашето какви са-няма логика в тези PSU),премерете и изправителните диоди,проверете вентилатора дали не е зациклил поради прегоряла смазка,поставете предпазител,дайте накъсо зеленото и някое от черните кабелчета в широкият конектор,който се включва в дънната платка и се молете да тръгне...,пък ако тръгне премерете какво излиза на молекс конекторите за 5 и 12 волта...Ако ли не,по-нагоре съм ви посочил накъде да поемете.
П.П. това е само бегла насока за размисъл и действие Razz
Върнете се в началото
kkkcorpse
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:13    Заглавие: Re: ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО Отговорете с цитат

kk написа:
Като начало вместо бушона сложи една 220 волта 100 вата крушка и тогава мери на воля като внимаваш и ти да не светнеш. Както си писал ще го оправяш за спорта, така че вместо да очакваш съвети смени това и онова дръпни си една АТХ схема от интернет и даташита на ТЛ434 седни помисли, след това измери и после сменяй. Това със сменянето на бушона и пускането хич не е интелигентно - все пак трябва да има причина да изгори.

Еми хора нали за това се обръщам към вас. Това ми е първото устройство, което ще оправям и не съм много запознам с процедурите. Не знам къде да меря и не мога да си намеря и схемата. Ако знаех нямаше да търся помощ. Ето какво ми пише на кутията Codegen 350W ATX 2.03(P4) MODEL: 200X другите работи са напреженията които вади. От тази информация как може да се разбере какво марка е (то всъщност марката е ясна ами вида не е)
Върнете се в началото
soundMAN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:23    Заглавие: Отговорете с цитат

"тя марката ясна,но вида не ..."

Very Happy Shocked Very Happy тя марката ясна,но да видите какъв е вида на поразиите които причинява... Laughing Laughing Laughing Ще кача някой ден снимки на колекцията си от изтрещели дъна,памети,видеокарти,CD-ROM,-R,-RW и HDD-та,причинени от същият този вид,който 7 години преследвам,но ще трябва да ги посмаля.
Върнете се в началото
kkkcorpse
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе бати, хора ще помагате ли или само базици ще слушам. Айде нали сте големи "професионалисти"
Върнете се в началото
Ivo Pifa
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:36    Заглавие: Отговорете с цитат

kkkcorpse, освен нещата, които те посъветва soundMAN, провери и транзисторите в "синята зона" и пасивните елементи около тях, доста често и те дават фира.
Огледай за прогорели писти на платката.
Върнете се в началото
kkkcorpse
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Чет Май 12, 2005 19:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivo Pifa написа:
kkkcorpse, освен нещата, които те посъветва soundMAN, провери и транзисторите в "синята зона" и пасивните елементи около тях, доста често и те дават фира.
Огледай за прогорели писти на платката.

Първо няма ли да ме посъветвате как да го включа към мрежата
Върнете се в началото
Потърси "ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "ПОМОГНЕТЕ ДА СИ ОПРАВЯ ЗАХРАНВАНЕТО" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети