Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Kъде бъркам-оборотомер?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 27, 2010 19:19    Заглавие: Kъде бъркам-оборотомер? Отговорете с цитат

Така.Директно на проблема.Конкретен код няма да давам,щото смятам ,че проблема е по-скоро в метода.Написах една програмка за контролер,която трябва да мери оборотите на двигателя и да ги изкарва на LCD.Преди да тествам в реални условия навързах една 555-ца като генератор за да видя дали мери правилно честотата процесора -няма грешка,от 1 херц до 300 пробвах (такива чаркаляци ми попаднаха за около таймера) и всичко беше ток и жица.Да ама на колата не е съвсем така.При 850 оборота на празен ход отчита около 2400 и нещо,като мърда леко.Всъщност ,като цяло около 2,5-3 пъти завишава измерената стойност при всякакви обороти.Принципа по който меря е следния:един таймер на процесора е настроен на 1 секунда интервал.През тая секунда,един брояч следи броя на импулсите,които идват от компа на колата и ги отброява.Като изтече секундата умножавам отчетената от брояча стойност по 60 т.е логиката ми е ,че колкото импулса дойдат за една секунда ,толкова оборота е направил коляновия вал,а умножавам по 60,щото търся обороти в минута.Запалването е със датчик на хол,който следи една дупка т.е по-широко място между зъбите на един венец на маховика.Когато "дупката" мине пред датчика,се индуцира импулс с по-голям период.Сигнала от датчика отива в компа и там се преобразува в правоъгълен,понеже от датчика идва синусоидален (или поне наподобява) и от там влиза в комутатора при бобината (в един корпус са).Поне такова инфо имам аз по случая,ако бъркам някой може да ме поправи Smile.Става дума за инжекцион Bosch Monopoint.От горния няколко реда съдя ,че би трябвало на оборот на коляновия ,да праща 1 импулс датчика към компа.Предположението ми е,че сигнала който отброявам (правоъгълен),не е чист правоъгълник,а има някакви пикове (брояча се активира от предния фронт на импулса) и от там отчита пиковете ,като обороти и дава грешка.За жалост нямам осцилоскоп да погледна какво става Sad.Пробвах да сложа диференциращо звено на входа (резистор и кондензатор с малка стойност,за да е малка времеконстантата,за да не влияе на отчитането),ама нищо интересно не се случва,с интегриращо пък отчита прекалено малко.Последното,което ми идва на ум е да вържа една 555-ца на входа във monostable (не се сещам българския превод) режим и всеки импулс на 2-я и крак да създава импулс на изхода и с определен период,и съответно да препрограмирам контролера за нови стойности.Някой друг сеща ли се как да манипулирам сигнала,за да е по-лесен за отчитане,или да вижда пробойна в логиката ми?.Мислех си за тригер на Шмит,ама не знам как ще реагира при правоъгълен входен Rolling Eyes
Niakoi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Каръктаун

МнениеПуснато на: Пон Сеп 27, 2010 21:29    Заглавие: Отговорете с цитат

При такива малки обороти (големи времена между импулсите), по-правилния вариант е, да се мери времето между 2 импулса.
teodor_dj
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Сеп 27, 2010 22:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбрах, откъде точно "хващаш" сигнала? При Bosch Monopoint на VW-Audi, доколкото се сещам се използва датчик на Хол, изходният сигнал на който е със стръмни фронтове, т.е. в самият датчик се формира готов за ползване сигнал. На 1 оборот на коляновия вал се изработват 2 периода(импулса), при 4-цилиндров двигател, т.е. n(обороти) = f(честота) x 30.

Синусоидален сигнал изработват индуктивните датчици, но те се използват предимно при Opel,Fiat и други Monopoint. Дай повече подробности, за каква кола става въпрос, защото явно не ползваш сигнала от Хол-датчика, иначе не би трябвало да имаш такива проблеми.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 0:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Само че аз мисля че след като мине широкия импулс, компа почва да брои късите импулси и така да определя ъгъла на коляновия вал, което е важно за момента запалването. Както и за по точно измерване на ниски обороти, предполагам те се измерват по късите импулси. Широкия импулс (или разширяването на импулса) е само за определяне на ГМТ (горна мъртва точка) или ДМТ (долна мъртва точка) или някакво друго изходно положение на коляновия вал.
Ако можеш по-добре мери по- късите импулси като не забравяй да преброиш броя на зъбите за един оборот.
Другия метод е от някоя свещ да извадиш импулс със обвит проводник. За два оборота един импулс.
Подробности за самия датчик не мога да дам. Освен това имаш ли оборотомер в колата. Щом си решил да правиш може би нямаш, а гаранция, че колата ти държи 850 на празен ход няма. Smile
Върнете се в началото
k810
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 1:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди години като си правих честотомер,разгледах много схеми и доколкото помня най-тънката част беше входното стъпало, което формира правоъгълен импулс от произолен на входа. Повечето схеми бяха еднотипни с 1 биполярен транзистор и не винаги се получаваше добър импулс за нормално измерване.Разгледай сайта на неомонтана, там предлагаха няколко готови честотомера,като можеш да им разгледаш схемата на сайта и да направиш същото входно стъпало.

Някъде на компютъра май имам и готов сорс код за pic 16f84 свален от някакъв руски сайт,който пък беше клониран и пуснат в готово изделие от "млад конструктор". Може и да се комбинира входното стъпало от неомонтана, а останалата част като при "млад конструктор" понеже сорс кода може да се намери лесно в нета )
Върнете се в началото
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 7:57    Заглавие: Отговорете с цитат

teodor_dj,Адаш,точно за индуктивен датчик става дума,ама по автофорумите сме си свикнали за по-лесно датчик на Хол (някои чули-недочули и Хоук,Хок,Хоу и т.н Razz ) да му викаме,и не съм доуточнил Embarassed .Става дума за Рено Клио 92 набор.Сигнала от датчика мисля,че отива в компа и там се преобразува от синусоида във правоъгълен,щото в Autodata-та има една малка осцилограма с формата на сигнала на изхода и е синусоида,а пък снощо по нощите набарах едно pdf-че с осцилограми за Bosch Monopoint на Клио и действително излиза правоъгълник,ама нищо не пише за броя на импулсите за оборот Confused .Ако има нужда ше линкна осцилограмките,за които говоря довечера,че сега трябва да излизам.КАто се прибера,мисля да препрограмирам чипа да мери честота,а не обороти за да видя колко импулса идват за секунда Smile
Слав,той нека си ги брои късите,като му е кеф,на мен ми трябва да знам само кога минава през ГМТ,т.е е направил 1 оборот вала Smile.Иначе оборотомер имам,тая джиджавка е за едно приятелче със същия дарак,ама без оборотомер Smile
Astor
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 9:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега защо не вземеш сигнала от комутатора ? . Там ще имаш 4 импулса на оборот който ще може по - лесно да обработиш според мен. Аз съм свързвал светодиод на комутатор на Мотроник 2.5 / 2/7 - бачка.
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 15:48    Заглавие: Отговорете с цитат

При мен както казах бобината и комутатора са в едно тяло.Като изводи има 2 пина за сигнала от датчика т.е от компютъра,и още 3 ,които са + и - за захранването на комутатора и извод за оборотомер.Пробвах да взема сигнал от извода на оборотомера,ама явно идва малко входното съпротивление на процесора и се товари електрониката в комутатора,щото стрелката на оборотомера клюмва,или пък нещо друго бърка нещата-не знам.Малко да си почина,че сега се прибирам от гаража и ше пренапиша кода,да мери само броя на импулсите,да видя как стоят нещата Smile
П.П-Мисля,че е крайно време да се замисля за осцилоскоп...
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 17:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен по добрия вариант е да се сложи преобразувател честота-напрежение, и вече проца да мери напрежение.Разбира се -пренаписване на hex-а.
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Сеп 28, 2010 19:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята е арна като цяло ,ама софтуерно се поусложняват нещата,щото трябва да се използва и АЦП после Smile.Първо мисля да пробвам да туря едно 555 като чакащ мултивибратор (Еврика,сетих се как се превеждаше monostable Laughing ) и да се надяваме,че ще са достатъчно чисти импулсите.Ако и тогава не става номера,хаквам един интегратор на изхода на 555-цата и почваме да мерим напрежение Smile.В крайна сметка не успях да стигна до тоя проект,че нещо ме опря откъм време и не успях да видя колко импулса идват Sad
Потърси "Kъде бъркам-оборотомер?" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Kъде бъркам-оборотомер?" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети