Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Samsung chassis S16C - не приема от дистанционното

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 13:25    Заглавие: Samsung chassis S16C - не приема от дистанционното Отговорете с цитат

Проблема се е получил след мълния (гръмотевичен). Телевизора работи нормално, но не се управлява от дистанционно, което е здраво - изпробвано на същия работещ такъв телевизор. Засега е сигурно, че инфраприемника не е наред, понеже на изхода към процесора няма изобщо напрежение, дори при откачено краче. Процесора не е окъсил на извода за управление, но не е сигурно и че е оцелял. Засега искам да пробвам с друг инфраприемник, но не намирам предлага ли се някъде такъв или с какво се заменя. Оригиналния е 356VF5, по схема е FRP-3521H31 - по данни, които намерих са еднакви, но не намирам някъде да се продават. С какво друго мога да заменя тоя приемник. Аз пробвах с два сваляни от телевизори, но не стават. Не се появява и сигнал към процесора.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 13:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Фотоприемниците се различават по:
- носещата честота към която са насочени (като правило масово 36-38 kHz). Колкото е "по китайски", толкова този параметър е от по-малко значение.
- по типа на изхода си "прав" и "инверсен". Масово се използват "инверсни", т.е. без да има сигнал, изхода е дръпнат към Vcc, а когато се появи "слиза" към маса.
- товаросимост на изхода, за целта се слага резистор който да тегли изхода. Но не мисля, че и това е проблема ти.
- захранващо напрежение "3" или "5" волтови.

Та, с какви (от какво поне) си пробвал, че чак
ivankrivodol написа:
...Не се появява и сигнал към процесора

При читав фотоприемник почти е невъзможна ситуацията (във връзка с горните изброени) да не се появява нищо на изхода му при положение, че входа на процесора не го товари. Това което излиза може да е изкривено и процесора да не го "разбира", но нищо да не излиза - почти няма никакъв шанс!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 13:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Тия с които пробвах може и да са били също дефектни. Единия е от NEC (иначе на ламаринената кутийка пишe Sony) - имаше един модел дето това им е най- честия дефект - процесора се поврежда и не приема дистанционно - също като тоя Samsung Very Happy - другите два инфраприемника не ги знам какви са - на единия не пише нищо, другия не му намерих параметри, но и на двата за съжаление не им знам изводите как трябва да са. Не получих сигнал в нито една комбинация. Не знам дали би могло да се пробва с приемник от електронско дистанционно - всичко, заедно с интегралната схема. А имам и едно модулче от стар телевизор - в ламаринена кутийка.
evgevg
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 14:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
но и на двата за съжаление не им знам изводите как трябва да са. Не получих сигнал в нито една комбинация.

А дали вси още са здрави?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 14:25    Заглавие: Отговорете с цитат

ivankrivodol написа:
... Не знам дали би могло да се пробва с приемник от електронско дистанционно - всичко, заедно с интегралната схема. ....

Ако под "Електронско" ти разбираш комплекта с 1293 и/или 1251, то - не може.
Принципа на кодиране там е съвсем друг - немодулиран.

При "ламаринените" кутийки извода за маса поне е задължително ясен -> свързан е с тенекията.
От останалите два изобщо не е проблем да се определи кой, кой е като се погледне в кутийката.
Но дори и да се пробват и двете комбинации, на приемника няма да му стане нищо.

П.П. Много обичам такива теми.
На конкретни въпроси, отговорите са от типа:
Цитат:
...другите два инфраприемника не ги знам какви са - на единия не пише нищо, другия не му намерих параметри, но и на двата за съжаление не им знам изводите как трябва да са.

П.П. А за замяна на 356VF5 ще стане всеки който е за 38kHz носеща, с инверсен изход и 5 волтово захранване. По-лесно от това - няма на къде.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 14:32    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
П.П. А за замяна на 356VF5 ще стане всеки който е за 38kHz носеща, с инверсен изход и 5 волтово захранване...

Точно това ми е и основния замисъл на темата - не намирам (в сайта на Петров например) какво се предлага и да знам към какво да се насоча. А относно ония с които пробвах дали са още здрави - вероятно вече не са, но така или иначе не ми се вярва да им намеря приложение, та ги жертвах "в името на науката" Laughing
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 14:43    Заглавие: Отговорете с цитат

ivankrivodol написа:
.... не намирам (в сайта на Петров например) какво се предлага и да знам към какво да се насоча....

Този например, този също въпреки, че е за 36 kHz не би трябвало да има особен проблем.
Пък защо не и този.

Тук също има не един и два подходящи за целта.
Върнете се в началото
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 18:50    Заглавие: Отговорете с цитат

95% са със съвместими приемници, който и да вземеш можеш да го завреш поне за проба, а и осцилоскоп има, какво още се дъвче?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Авг 08, 2010 19:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря, линковете ми бяха полезни. Аз не бях успял да ги открия - нещо не се досетих за правилната формулировка.
P.S. Оказа се, че асортимента във Враца по отношение на фотоприемници е беден. Намерих TSOP1176, който вероятно е за 36kHz, но с него заработи без проблеми. Единствено за да е обърнат правилно фотоприемника се наложи да кръстосам 1-во и 3-то краче.
Потърси "Samsung chassis S16C - не приема от дистанционното" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Samsung chassis S16C - не приема от дистанционното" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети