Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търси в цяла България :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Свързване на няколко алтернатора
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
didopd
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 14:54    Заглавие: Свързване на няколко алтернатора Отговорете с цитат

Здравейте! Току що се регистрирах и искам да се извиня предварително, ако темата, която отварям вече съществува или не се намира в подходящата категория. След дълго търсене по бг и чужди форуми не успях да открия точно това, което ме интересува, а само някакви аналогии, които не са съвсем точни и доста противоречиви, затова се надявам тук да се намери някой, който наистина да ми даде точен отговор на моя въпрос и евентуално някаква схема, ако е осъществима идеята ми.
И така за какво става въпрос?!
Идеята ми е дали могат да бъдат свързани няколко алтернатора така, че да се получи следния резултат:
Примерно вземаме 10 броя алтернатора по 24V 50А. Мисълта ми е как да се свържат така че на изхода да получиме DC 240-250V 500A и това да стане без наличието на акумулатори? До колкото успях да разбера до момента при паралелното свързване волтажа си остава същия, но се увеличава ампеража, а при последователното ефекта е обратен т.е. увеличаване на волтажа за сметка на ампеража, а на мен ми необходимо увеличение именно и на двата фактора. За да изпреваря някои от въпросите ще уточня, че алтернаторите ще се задвижват от електромотор, а произведеното електричество ще се използва за захранването на друг много по-мощен електромотор, но проблема е че искам да имам постоянно подаване на електричество а не просто временно, ако се използват акумулатори. Друг проблем с акумулаторите е голямото пространство, което ще ми заемат и големите килограми, което е наистина проблем за мен. Ако някой знае как ще стане това нещо нека ако може да даде и принципна схема на свързване или ако това свързване не може да се осъществи без наличието на акумулатори, то нека в схемата да е включено и наличието на такива. Благодаря предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sbirov
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 15:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Забрави!Справка- перпетуум мобиле...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
expozito
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 15:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Е как от нищо ще получиш нещо..... Това само българина си мисли че го може.. Да ама не.

....че алтернаторите ще се задвижват от електромотор, а произведеното електричество ще се използва за захранването на друг много по-мощен електромотор....

Прочети що е туй КПД (коефицент на полезно действие) и ще си отговориш на въпроса.
Върнете се в началото
zapad
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Асеновград

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 16:02    Заглавие: Отговорете с цитат

240 x 500=120000W
24 x 50=1200W
А, сега си сметни колко генератора ще ти трябват за да можеш а достигнеш зелания волтаж и ампераж
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 16:27    Заглавие: Отговорете с цитат

То ампеража едно, ами каква е целта на занятието? Какъв е смисъла от задвижването на генератори от електродвигател? Черпиш ток за да произвеждаш ток. То не, че не е възможно, но получената мощност винаги ще е по-малко от черпената.
Такова свързване се използва в някои електрозадвижвания, но целта е друга, въпреки определено количество загуби.
Върнете се в началото
didopd
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 16:36    Заглавие: Отговорете с цитат

expozito,Искам да уточня някои неща:
1. Не съм тук, за да се заяждам с някого и бих искал, ако на някой не му е ясен въпроса ми и не иска или не знае как би могъл да се получи крайния резултат, то да си спести нападките и излишните обвинения.

2. Не знам дали българина иска да получи нещо от нищо, но когато не знае нещо не му е проблем да напада другия без причина.

Много добре знам какво е това КПД и никъде не споменавам, че няма да има загуба на енергия, а просто искам един вид да преобразувам от AC към DC с висок ампераж. Въпросите ми бяха достатъчно точни и ясни "възможно ли е това да стане или не", понеже инфото, с което разполагам е противоречиво и нямам точен отговор на проблема ми. Бих искал да не се нападаме без причина!

eler,Смисъла е че не искам да използвам акумулатори понеже те са временнен източник на енергия, а на мен ми е необходим постоянен източник на DC и броя на генераторите не е важен а тяхното свързване и дали могат да издържат натоварването. Знам че два алтернатора могат да се свържат последователно за увеличаване на волтажа, но не съм съвсем сигурен дали стои така въпроса и с амперите и дали ще издаржат натоварването при 10 или повече в последователност.

Exclamation Не се отговаря с този бутон Exclamation И като се присетиш за още нещо си има бутон EDIT Idea Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 16:55    Заглавие: Re: Свързване на няколко алтернатора Отговорете с цитат

didopd написа:
алтернаторите ще се задвижват от електромотор, а произведеното електричество ще се използва за захранването на друг много по-мощен електромотор

Ей това ако някой успее да го реализира ще получи сигурно нобелова награда!
Върнете се в началото
Василев65
Активен потребител
Активен потребител

Местожителство: Дебнево BG

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Този принцип се използва в електрическите локомотиви, но по друг начин и с други цели! Ако искаш се запознай там какво и как се прави,
разбира се на друг волтаж и ампераж!

А втората част в някои по-скьпи вьртолети- при авариране на централния ротор се задейства подобна "система" от акумолатори генератори и двигатели , НО само за няколко секунди за да омекоти удара при падането! За рентабилност и .... изобщо неможе да се говори!
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 18:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Знам че два алтернатора могат да се свържат последователно за увеличаване на волтажа,
Абе ти знаеш ,ама наясно ли си ,че без начален ток през възбудителната намотка никой алтернатор няма да заработи ,следователно ти трябват N на брой източници ,плаващи ,за запускане на системата . Отделно ще трябват и N на брой големи кондензатори ,чиято роля иначе се изпълнява от акумулатора .
Върнете се в началото
lz1wvm
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: с.Горица-Бургас

МнениеПуснато на: Пон Юли 19, 2010 18:42    Заглавие: Отговорете с цитат

В предните постове ти казаха,че с 10 алтернатора 24 волта,50 ампера...както и да ги вържеш,няма да получиш 240 волта,500 ампера.

didopd написа:
алтернаторите ще се задвижват от електромотор, а произведеното електричество ще се използва за захранването на друг много по-мощен електромотор

Но каквото и да получиш на изхода....този много по мощен мотор,може и да тръгне на празен ход,но няма да отдаде по голяма мощност от тази с която го захранваш.
И както споменаваш във всички тия неща има и КПД. Idea
Върнете се в началото
Потърси "Свързване на няколко алтернатора" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Свързване на няколко алтернатора" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети