Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Трябва ми схема за пожароизвестяване с процесор
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
flame
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 12:15    Заглавие: Трябва ми схема за пожароизвестяване с процесор Отговорете с цитат

Търся някаква схема на система за пожароизвестяване, която да е с някакъв процесор. Няма значение колко зони следи (може да е и само една), като идеята ми е след това да се свърже с компютър посредством звуковата карта и да се напише програмка, която следи състоянието на този вход и когато получи напрежение или някакъв сигнал да настъпи някакво събитие (съобщение по е-мейл, предаване в някаква приемна страна чрез интернет връзка или по LAN и т.н.). Програмата засега не е проблем. По-проблемна е схемата, защото не знам какъв процесор да избера, как да го свържа и как да го програмирам.
Надявам се някой да може да помогне.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 12:31    Заглавие: Re: Трябва ми схема за пожароизвестяване с процесор Отговорете с цитат

Подхода ти е малко странен. Стандартна система си слагате + pico или аналогичен модул и става по-гъвкаво решението.
p.s. С тази звукова карта незнам .... някак не ми се струва надежно решение. Иначе има толкова много други портове по компа Smile ..

Последната промяна е направена от DJ69VN на Чет Юли 15, 2010 14:03; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
flame
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 12:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята е да се проектира това устройство за един проект, така че това, което предлагате не ми върши никаква работа, но все пак благодаря за бързата реакция.
Върнете се в началото
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 13:26    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо пък точно звуковата карта се ползва. Не е ли по добре някой от портовете на компютъра като рс-232 или универсалната серийна шина.И какъв датчик ще се свързва към това устройство?
Разгледай това:
http://www.arduino.cc/
Има много готови сорсове и трябва да ти свърши работа.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
flame
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 18:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Може да се използва и RS232, но по-новите компютри нямат такъв порт (както и моя) и няма как да го изпробвам Smile
Датчика може да е или светодиод с приемник - един вид димно-оптичен, а другия вариант е да се следи температурата.
Главната идея е, че това е проект да се направи някаква система с процесор, която след задействие да подава сигнал на компютъра. И тъй като не съм много в час, ми трябва някаква примерна схема на такова устройство.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 19:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не ми се вярва да има дъно без 232 Smile . Да не би просто да не ти е изведен..
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 19:41    Заглавие: Отговорете с цитат

В случая ако не сте много на ти с електрониката най-лесно е както писа DJ69VN да се ползва някое piko.Тук има полезни неща.Или другата платформа с arduino и комуникация през USB. Трети вариант е някой ПИК с периферия за USB да прави всичко.Разгледай този сайт и проектите:
http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/
Мисля, че съм срещал тук подобно нещо.
Niakoi
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Каръктаун

МнениеПуснато на: Чет Юли 15, 2010 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

DJ69VN написа:
Нещо не ми се вярва да има дъно без 232 Smile...
Има, има! На моят комп, дето пиша от него в момента, няма СОМ порт. Когато се налага, работя чрез USB to COM.
А, лаптопите пък почти никой съвременен няма СОМ, само някакви НР-та имат.
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 0:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Е лаптопите - ясни, аз затова кътъм няколко IBM T21. Ами той човека ще си сложи дъно което има 232 освен това там няма да му трябва кой знай каква машинка да не казвам, че направо някой p3 ка.. Smile . Ако има кой да му напише софта.. другото е лесна работа.
Edesign
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пет Юли 16, 2010 10:40    Заглавие: Отговорете с цитат

използвай готова платка с входове и изходи, свързана към USB като например тази

http://electronicsdesign-bg.com/?t=7&rID=22

Има 5 цифрови входа и 5 аналогови, към аналоговите можеш да четеш напрежение, температура и т.н., към цифровите можеш да свържеш датчик за дим и т.н., а към изходите можеш да свържеш релета и с тях да управляваш каквото искаш
Потърси "Трябва ми схема за пожароизвестяване с процесор" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Трябва ми схема за пожароизвестяване с процесор" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети