Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Голям LED часовник с PIC микроконтролер
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Pyce

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 16:35    Заглавие: Голям LED часовник с PIC микроконтролер Отговорете с цитат

Целта ми е да направя голям часовник със 4 или 6 седем сегментни светодиодни дисплеи. Искам да използвам PIC микроконтролер за предпочитане е 16F84 защото такива съм програмирал и ги имам налични. Та този контролер ще контролира въпросните дисплеи и ще показва часа, този проект ми трябва за да го сложа на портала на училище тъй като там няма никакъв часовник. Някой правил ли е такова нещо, има ли опит с микроконтролери...? Чух че мога вместо микроконтролер да използвам готова такава ИС (ЛМ8560) сцециално направена за тази цел, някой ползвал ли я е? Искам също да попитам какво представляват Дуплексните LED дисплеи, как се управляват .....

Ето ви и линк на подобна схема която мисля, че е най-подходяща в моя случай. Немога да ъплоудна фаилчето тъй като нямам още 50 мнения, така че моля да ме извините.

схемата - http://www.electronics123.com/amazon/datasheet/k73sch.pdf
сорс кода за PIC`а - http://www.electronics123.com/amazon/software/clocksrus.zip
снимка - http://www.electronics123.com/amazon/pictures/cps73.jpg
документация - http://www.electronics123.com/amazon/datasheet/k73.pdf

В интернет намерих доста часовници но те не ме устройват. Този според мен е най-подходящият. За предпочитане е да има отчитане не само на часове и минути а и на секунди.

Ще бъда много благодарен ако някой ми предложи друга схема с разработена платка. Smile Smile Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
elektronchika
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 16:46    Заглавие: Отговорете с цитат

аз си направих за вкъще един от Млад Конструктор - бр.3/2001г.
Реализиран е с ЛМ8560 отчита часове и минути, а с една компинация от бутони се показват и секундите, но тогава часовете не се показват. според мен той е подходящ за твоята цел. а и не излиза скъп, има напражена и платка, продават я в МК, но струва 8,40лв. ако си я направиш ти, целият ти часовник ще е по малко от 30лв.
макар че и този, който си намерил е хубав, но няма платка за него Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Няколко пъти прочетох поста ти и не разбрах какво е питането?
Имаш схема, имаш и сорс в какво е проблема....(навярно платката)

По отношение на самата схема, възможен е проблем свързан с точността (зависи от това как е написана самата програма).
Пишеш, че ти трябва голям - този не е особенно голям, но това е въпрос на размер на индикаторите.
Това
Цитат:
Дуплексните LED дисплеи
не го разбрах съвсем какво означава. Къде си срещал такъв термин?
Да не би да имаш впредвид дисплей от няколко знакоместа обединени в един корпус и опроводени вътрешно. Навън са изведени само 8 извода за отделните сегменти (а...h,dp) и общия извод за управление на всяко знакомясто.
Ако става дума за нещо такова, то тези варианти са доста удобни за работа (спестяват място на платката за опроводяване), но в твоя случай не вършат работа (без промяна на програмата).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 17:28    Заглавие: Отговорете с цитат

elektronchika, откъде да си изтегля схемата и платката? не искам да давам някви си 3 лева за "парче текстолит с дупки" на някви си хора от МК дето ти одират кожата и сам мога да си я направя. Twisted Evil Ако я няма качена платката и схемата можеш ли да я сканираш и да я постнеш? Мисля че ще излезе по-евтино с ЛМ8560.

RC, не мисля че ще има проблем с точността дори мисля че ще е много по точен отколкото този с ЛМ8560 но точността не ме бърка много дори ако е в рамките на 1,2 минути за месец, което е много като за такъв клас часовник. Относно големината на дисплеите мисля да ги направя на отделна платка, на която ще бъдат запоени светодиоди в същия вид като на 7 сегментните дисплеи ето подобен линк: http://www.quiddity128.net/WP/WP/1228200473948-sdg4digitclock04.jpg

а относно дуплексен дисплей, този термин го срещам постоянно като гледам в datasheet`ите за дисплеи и включително в datasheet`а на ЛМ8560 ето линк: http://www.jarkad.cz/katalog_listy/l/lm8560.pdf
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 17:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Quantum да, явно се има впредвид точно това за което писах по-горе. Въпреки, че ParaLight www.para.com.tw използват означения от типа DUAL (THREE, FOUR...) Digits Display.
Цитат:
дори мисля че ще е много по точен отколкото този с ЛМ8560
определено е така! Въпросната схема ползва за синхронизация честотата на мрежата и точността е под всякаква критика. Мисля, че този проблем (за въпросната схема) беше обсъждан (май беше доста отдавна).
Имай впредвид, че при такъв вариант
Цитат:
Относно големината на дисплеите мисля да ги направя на отделна платка, на която ще бъдат запоени светодиоди в същия вид като на 7 сегментните дисплеи
доста ще се повиши консумацията на самия дисплей направен по такъв начин, с всички произтичащи от това последствия.

Ето я и темата, може да ти е от полза:
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=1952&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=lm8560&topicshow=електронен%20будилник-%20проблем
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 17:58    Заглавие: Отговорете с цитат

RC, мисля че годе долу ми стана ясно за какви дисплеи става на съпрос, относно проблема, че многото диоди ще консумират бая ток мисля че съм намерил радикалното решение да управлявам всеки един от сегментите със НПН транзистори като сигнала от ЛМ8560 ще отива към базата а диодите ще са навързани на колектора. мисля че това е най-простото решение но бая ще се оскъпи тъй като 7 сегмента х 4 дисплея прави 28бр средно мощни транзестори. Чудя се дали 2Т6551 ще свършат работа или ще греят в повече Shocked не мисля че ще е така ама все пак стават всякъкви изненади ако използвам 10 диода за 1 сегмент то ако един диод черпи 30мА х 10 = 300мА консумация а на 2Т6551 ще му дойде малко в зор. Very Happy Laughing Laughing Laughing
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 18:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Quantum, имай впредвид и следното, че на съвременните светодиоди е достатъчен ток от порядъка на 10-15mA (по нататъшното увеличение не води до увеличаване на светосилата).
Може би в случая
Цитат:
7 сегмента х 4 дисплея
под дисплей разбираш диод? Ако е така то не е нужно всеки един от тях да се управлева с отделен транзистор, но при всички случаи трябва да бъдат предвидени и "токоизравняващи" резистори (или ще трябва да се подбират диодите - все пак са дискретни елементи и като светене могат да бъдат различни).
Все пак ми се струва, че ще е значително по-евтино използването готови дисплеи (дори и единични както е по схемата) отколкото направени от отделни светодиоди. Все пак зависи какъв размер се гони, но ако съм разбрал правилно при 8 диода (ако са ф5мм) то височината на цифрата ще е около 20мм, а такива (или около този размер) има готови.
Върнете се в началото
Quantum
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 18:36    Заглавие: Отговорете с цитат

RC искам дисплеите да са поне 120мм високи и 70мм дебели. Дали има готови такива дисплеи и колко ще струват?
Като казах 7 сегмента х 4 дисплея имах в предвид че общо сегментите на целия часовник ще са 28 и ще ми трябват 28 транзистора за да контролирам контролирам сегментите които аз ще се направя. А за направата на един сегмент мисля да използвам 10 5мм светодиода. А ако все пак реша де го направя със светодиоди ако използвам обикновени 5мм то мисля че няма да е толкова ярък.Но каква е цената на най-евтините 5мм светодиоди?
Върнете се в началото
elektronchika
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 18:48    Заглавие: Отговорете с цитат

пропуснах постовете на RC и твойте, защото бързам, но схемата я намя в нега, даже и аз я намям на хартия, зщото като я правих взех назаем списанието от един "другар". Влез на е-магазина на МК и от там можеш да си поръчаш списанието. Ако си от Варна можеш да отидеш до МК и да си го купиш, не видях от кой град си, защото казах че бързам сега. а то е брой 3 от 2001 година.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Нед Апр 24, 2005 19:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Quantum, нека да уточним понятията малко, защото ми е малко трудно да те разбера:
LED - Light Emited Diode, което си е светодиод.
LED Display седем сегментен - седем (или 8 с точката) диода наредени във формата на цифрата 8. Всеки един сегмен в случая е един светодиод.
Това е в случай, че дисплея е с една цифра - това е и знакомясто.

Ти искаш да замениш всеки един сегмент с паралелно свързани дискретни светодиоди (за да увеличиш размера)-нали така?
Тук почват малко да ми се объркват сметките.
Ако целта е цифрата да е около 100мм висока, то такъв дисплей готов ще ти е трудно да намериш (не че няма), но има други които са матрици 8х8 или така наречените LIGHT BAR, разгледай линка.
Върнете се в началото
Потърси "Голям LED часовник с PIC микроконтролер" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Голям LED часовник с PIC микроконтролер" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети