Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Въпроси относно пирограф
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ton4o_84
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Апр 11, 2010 20:10    Заглавие: Въпроси относно пирограф Отговорете с цитат

Здравейте на всички имам питане за доста неща около пирографите.

1.Каква е схемата и какви компоненти са нужни за направата на пирограф,ако може да ми кажете и в детайли какви да са характеристиките на компонентите,че в магазинната мрежа ги има в много видове,от какъв материал трябва да използвам за нагряваната човка отпред.
-На схема от интернет видях подобно устройство но с дълго тънко реотанче за рязане на дунапрен и за да регулира температурата на реотанчето беше свързал преди трансформатора един ключ за усветление,но от онези които си регулираш силата на светлината в стаята.Как се казва самото устройство и с каква характеристика да го търся за съответната нужда.
-Мога ли за нажежаемия връх да ползвам човка от онези индукционните поялници и въпросът ми е на колко волта се зачервяват,понеже не са на 220v
-Става ли за нажежаемия връх да ползвам парченце от реотан на запалка за кола.
-Ако знаете някаква друга идея кажете,ще съм благодарен
Първия въпрос беше за направа на пирограф изцяло от компоненти от специализиран магазин.

2.А аз самия се сдобих в скоро с пирограф Узор,но той има само три степени на награвяне и външния вид ме дразни и искам да го тунинговам изцяло,като:
-като му направя друга кутия и да сместя компонентите вътре
-като оставя превключвателят на степените на нагряване който си е на самия пирограф на максималното и сложа отвън за регулиране гореспоменатият ключ който променя силата на стайното осветление преди трансформаторчето и така да си регулирам температурата на върхът.
-Имате ли си на представа на колко волта работи самия пирограф Узор и самото реотанче и какви материали мога да използвам за направа на накрайници,понеже оригиналният е груб и неможе да върши прецизна работа.Мога ли да използвам човка от индукционен поялник и на какъв волтаж работят въпросните човеки и ще може ли Узора да смогне да я загрее.
Само да спомена,че на Узор-а на кутията,където са кабелите на входящия кабел пише 220В,а на този за писалката 20ВА.

Ето и схемата която намерих и искам да посъветвам с вас дали наистина е фукционална и дали наистина ще мога плавно да регулирам температа на писеца от много ниска до максималното

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2144/19163621705005740551271008243hZVLJFwFMkLmiV3tiqAx.JPG

Извинете ме за нетехническото изказване,но предпочитам така,отколкото да кажа нещо неправилно и да сгафя.Благодаря на всички ви!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Нед Апр 11, 2010 22:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Здрасти! темата ти май е за друго място, модератора може да ни дръпне ушите. Smile Погледни този сайт:
http://www.lobzik.pri.ee/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=55&viewmode=flat&order=DESC&type=&mode=0&start=0
Има информация за теб - 13 страници.
Основната съставна част на пирографа е трансформатора. За кутията - на трансформатора му трябва охлаждане, работи в тежък режим. Читавите пирографи са с мощност на трансформатора 80-100W. Тази схема е детска играчка, ала-бала Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Нед Апр 11, 2010 22:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Предии доста години като бях доста малък баща ми имаше такова чудо. Нищо по-различно от това на схемата която си дал, просто нямаше регулатор. Иначе найстина трансформатора трябва да е корав. За предпочитане тороид... Също и кабелите към "писалката" трябва да имат голямо сечение за да е максимално ефективен.
Ton4o_84
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 8:45    Заглавие: Отговорете с цитат

dodov написа:
......

Благодаря ти за отговора!Препоръчай ми захранване,ако можеш дай и линк да видя за какво става на въпрос.Мислих със компютърно 100W захранване,но пък то не е на 12 волта,а на доста по-малко.

DJ69VN написа:
....

Благодаря и на теб за отговорът.Можеш ли и ти да ми препоръчаш въпросен трансформатор като за целта.Защо му се казва тороид Smile.
Какво имаш предвид под голямо сечение на кабелите за да е максимално ефективен ако няма да е проблем обясни ми,че времето ми е кът и нямам време да се ровя да търся Sad.
Учуди ме,че кабелите за 220-те волта са меки и многожични вътре,а тези дето са за писалката са по-дебели и вътре са като тел,плътно тяло и много твърди и неудобни,мислех и тях да сменя,че ми въртят ръката,ама май нетрябва да ги барам.Ако имаш възможност ми обясни с няколко думи
Върнете се в началото
tropan4o
Нов потребител
Нов потребител

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 16:15    Заглавие: Отговорете с цитат

DJ69VN има предвид че при по голямо сечение съпротивлението на проводника е по малко и така ще имаш по малко загуби в проводника
а това за съпротивлението спрямо сечението идва от формулата
R=&*(L/S)
& - това го приемете за "ро" то е специфичното съпротивление на матеряла
S - това е сечението на проводника
L - дължина
R - полъченото съпротивление
ПП; също така имай предвид че тази формула се отнася за плътен прожодник. Ако е многожилен е малко по различно и разликата е към по - добро ако търсиш по малко съпротивление, както е в твоя случаи
Върнете се в началото
Ton4o_84
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 21:43    Заглавие: Отговорете с цитат

От няколко дена ми се върти в главата да използвам реотанът от запалката на жигула или какъвто и да е автомобил,стига да ми излезе що годе евтин опита в случай,че не стане Smile.Това което ме спира обаче е, че е плосък доста и ако го изпиля и заобля в диаметъра на телче,може да не загрее,но ще видя и ще пробвам

тропан4о благодаря ти много и на теб!! Имам въпрос,понеже проводника за писалката е плътен и твърд и неще да се огъва и ми спъва работата и мисля да го сменя ако трябва с по-широк но многожичен,за да е по-гъвкав,мога ли да го направя,ще се отрази ли на работата на пирографа?

Имаш ли някаква идея какъв материал би се зачервил от 10-12волта Благодаря за вниманието!
Върнете се в началото
Mario-G
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 22:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз имам един пирограф, дето баща ми често ползва. Мисля че е български (не съм много сигурен), та на неговия трансформатор (мощността му е около 20-25W) регулатора е с един изолиран жичен потенциометър на първичната. Иначе е с многожичен гъвкав кабел и много удобен за работа. За върха по-добре да не го пилиш, а смачкаш та да стане по тънък. Може и да стане с човка от индукционен поялник.
Върнете се в началото
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 22:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Верно че май с реостат беше, аз сега се сетих като каза.... ама за "човката" от индукционен мисля, че малко дебела ще му дойде. С един траф 12V 50W торойд за лунички мисля, че ще си работи супер Smile .
кязъм
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Кубрат

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 22:35    Заглавие: Отговорете с цитат

С траф от лунички няма как да стане, защото ще е в режим на почти късо съединение и познай какво ще стане! Намери си траф със сечение на желязото около 6 кв.см. Остави първичната, развий вторичните намотки и вместо тях навий около 6-8 навивки проводник с не по-малко от 4кв.см. За пирографа е важен не волтажа, а ампеража. За регулиране става с потенциометър на първичната. Примерно пробвай с един от 470 кОм, но да е с пластмасова ос.
Върнете се в началото
Ton4o_84
Нов потребител
Нов потребител

МнениеПуснато на: Пон Апр 12, 2010 22:44    Заглавие: Отговорете с цитат

да,на моя на изхода за писалката пише на кирилица 20ВА,ако с това искат да кажат ватове W значи е 20вата,но си нямам на идея колко волта е.

Как е волтажът на индукционните пояници поялници,а в моя случай освен от запалка на кола,имате ли си на идея от къде и какъв материал да използвам,но да е по-твърд.

Питам за материала и твърдостта и да е с кръгло сечение,защото искам да си направя човка с малко метално валяче,че да се плъзга плавно и да прави линий,а неговия си връх е отвратителен.

казъм под първична намотка имаш предвид да го свържа към тези кабели които са на 220волта ннали?Аз горе бях показал на снимка потенциометър взет от онези ключове за промяна на осветлението.Пишеше,че било за препочитане,че били здрави,уж.Твоят потенциометър дето го казваш ще издържи ли на волтажът,ще се изгуби ли част от токът от съпротивлението,понеже този момент го нямало в ключовете за лампите,защото били имали в крайно положение директна връзка към мрежата,а останалите потенциометри дето се продават магазините го нямали,понеже било като някаква форма на защита на компонентите в платката,затова питам.

а що се отнася до амперажът и волтажът ми казаха точно обратното,че трябвало да се наблегне на волтажът,понеже ток над 2ампера вече бил опасен за здравето.отвсякъде различно чувам Sad

Хей,ужасно благодаря на всички ви,че ме просветлявате!!Изучавам доста неща,но за жалост нямам времето да изуча и елекрониката Sad
Върнете се в началото
Потърси "Въпроси относно пирограф" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Въпроси относно пирограф" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети