Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Уред за мерене на ТХО
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
danail54
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Godech

[download attachment]
МнениеПуснато на: Пон Мар 15, 2010 18:33    Заглавие: Уред за мерене на ТХО Отговорете с цитат

Уред за мерене на ТХО

Често срещам във форума колеги , които се съмняват в ТХО а няма как да го проверят.Други колеги им препоръчват да подключат за проба Електронско ТХО.
Предлагам един уред, които всеки може да си събере за 1-2часа с които да се мерят ТХО със 100процента сигурност и импулсни трафове.Направих си го преди десетина години и отдавна се канех да го споделя във форума, защото фабричните такива са скъпи, а е добър за начинаещи(и не само).
Уреда се състои от платка ГХО отСф-21(31,респром), изрязана част от платката на Сф-21 включваща куплунга за платка ГХО и ИТ (а може и само ИТ ако не ви се реже), мощен транзистор за ТХО и измервателна система – ампермер.
Снимки и схема в прикачения файл.
Спомням си, че когато го правих и бях включил транзистора класически в сх. ОЕ и при окъсило тхо транзистора просто си избиваше. Слагах и предпазители 0,315А, 0,2А но пак си избиваше понякога.Тогава се сетих да го включа в сх. ОБ за да има ОВ и да ограничи тока.ТОВА НАПРАВИ УРЕДА ФУНКЦИОНАЛЕН. Виждам и че съм добавил 1Ом в емитера да задълбоча ОВ.Така тока в ТХО(избито) или при даване на крокодилчетата накъсо се самоограничи до около 300мА и оттогава уреда ми служи вярно.
Начин на мерене:
1. По консумация. ТХО се подключва, като В+ си е на извод В+ на ТХО(ИТ) а К на извода за колектора на транзистора.
Консумацията на здраво ТХО е 20-50мА, по рядко повече.
Консумацията на здраво ИТ е 50-200ма.
Като се даде с пинсетата накъсо някое от вторичните напрежения отива на мах.- 300ма.
При максимална(около 300мА) конумация- ТХО или ИТ е брак
С две думи за ТХО стрелката е или в ляво или в дясно:да-не, тука има-тука нема, здраво-брак.
2. За ТХО-като се поднесе извода за високото към извода ABL се получава дъга 5-6мм което е гаранция за здраво ТХО.
Внимание! Ако първичната на ТХО не е свързана В+ на В+ и К на К(разменени крокодилчета)- дъга няма.
3. Мерене(с осцилоскоп) на вторичното напрежение за отоплението което е еднакво за всяко ТХО
Обикновено меренето по точка 1 е достатъчно, а като се придобие опит може и на място да се мери.
Както се вижда от снимките, когато направих уреда, го сложих ВРЕМЕННО в картонена кутия и така си е до днес. Отгоре черната метална кутия e импулсно захранване 24в. На системата е хубаво шунта да се подбере така че пълното отклонение- 300мА да е почти докраи на хода на стрелката(при мене на две трети от хода и все се каня да сменя шунта, ама така остана откакто беше по схема ОЕ и транзистора избиваше за да виждам кога е избил)
Предполагам че уреда ще работи успешно и ако се направи на 12в и се подбере R626.Аз в началото го захранвах с 30в от изправителя, защото имитирах Сф-21.Така че може да се работи още по схемата.
Данаил Делчев гр.Годеч 03.2010г тел. 0899342005
danail54
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 15, 2010 18:39    Заглавие: Уред за мерене на ТХО Отговорете с цитат

И като ZIP

Последната промяна е направена от danail54 на Вто Мар 16, 2010 22:42; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
4avo56
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 15:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Данаиле,да си жив и здрав.Имам едно двусмислено ТХО и днес като ти видях писаното,седнах и за 1 час го сглобих този пробник.Срам ме е да помествам снимка-запазих стабилизатора на СОФИЯ-та,на същата платка монтирах и трансформатора и готово.С Электронското захранване ТХО-то показва,че е фира,а с твойта самоделка всичко е ОК--30мА и искра 6 мм.Спасих 63лв.Като минеш през Шумен-ще почерпя.
Върнете се в началото
danail54
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 17:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на 4avo56 за бързата реакция и оценката за самоделката. Получих удволетворение, че труда да опиша уреда не е отишъл напразно. Все пак ми отиде цял ден да го снимам, да нарисувам схемата като за пред хората и да напиша поста. И мене ме беше срам да покажа снимките на самоделката и може би и за това чак сега се престраших да я споделя във форума въпреки вида и. Но по важно е че работи, може да се направи бързо щото всеки ги има под ръка градивните елементи а Вие 4avo56 сте оползотворили по пъноценно платката на Сф-21.Да ти служи съз здраве.

Последната промяна е направена от danail54 на Чет Юни 10, 2010 13:25; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
zapad
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Асеновград

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 19:02    Заглавие: Отговорете с цитат

При тази проба на ТХО ,да ли ще е толкова достоверна колкото казвате,като се има предвит,че тук напрежението е 24в,а в действителност , тхо -то работи при доста по-високо напрежение
danail54
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 19:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми не ми се е случвало досегаq като го пробвам на 24в до не работи и на място. Винаги е имало друга причина за съмнението в ТХО, заради което съм го мерил. Когато е показвало брак и на място не работи, а като съм купувал ново винаги съм го мерил да направя сравнение между двете. Но наистина е възможно това, щото рядко но диодите имат така наречения ценеров пробив, които при по ниско напрежение може да не се прояви. Също може пробив в диелектрика дасе получава при по весоко напрежение, но е по малко вероятно да не се прояви и при 24в, щото ако вече е имало пробив вече има път с променене качества на диелектрика и ще го покаже и при 24в
stoyangeo
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 20:17    Заглавие: Отговорете с цитат

Само аз ли не мога да даунлодна атачмънта?Пише така
capture1.bmp (608 KB)
и нямам ZIP файл.
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Вто Мар 16, 2010 22:03    Заглавие: Отговорете с цитат

stoyangeo написа:
...

Свали първия с RaR дето е, зипнатия действително е повреден.
YURI
Опитен потребител
Опитен потребител

[download attachment]
МнениеПуснато на: Сря Мар 17, 2010 12:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето и от мен една схема която работи на 100% и досега не ме е подвеждала. Става и за проверка намотките на двигатели и трафове.
Върнете се в началото
don bazilio
Активен потребител
Активен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 17, 2010 20:45    Заглавие: Уред за проверка на ТХО Отговорете с цитат

На вниманието на участниците предлагам подобно устройство за по голям избор. Няма да го коментирам защото е статия от българско списание. Само ще добавя какво като конструкция съм сглобил.Използувал съм кутийка от ипулсен блок на компютър.Захранващия трансформатор от Юностче .Система за ток не съм монтирал оставил съм само две букси които окъсявам с ключ ако ми потрябва ползувам мултицета.Между сорса и дрейна диода не съм поставил така кара вече 5години. Всичко друго е изпълнено по схемата и гарантирам че не прави пропуски .

http://www.onlinedisk.ru/file/379543/
Върнете се в началото
Потърси "Уред за мерене на ТХО" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Уред за мерене на ТХО" в Интернет

Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети