Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Пищящо захранване - Отремонтирано!
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
taralion
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Ботевград

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 13:05    Заглавие: Пищящо захранване - Отремонтирано! Отговорете с цитат

Захранването не е лошо, но в последно време прави един проблем. При първоначално включване на компютъра, примерно сутрин, захранването започва да цвърчи. По-точно издава високочестотен шум от порядъка на няколко килохерца. Това трае около минута две и след това спира. Компютърът си работи нормално. Преди това захранването беше на стария компютър и пак същата история. Разглобявах го, гледах го на тъмно да не прехвърча някъде искра, но нищо не видях. При по нататъшните включвания си тръгва нормално. Не се влияе от околната температура, а в стаята е топло и сухо. Къкъв е проблема и да очаквам ли по-лошо?

Последната промяна е направена от taralion на Сря Мар 10, 2010 18:50; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Криводол

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 13:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен е от някой електролитен кондензатор - не от най- големите стойности (2200 или 1000 uF), а от по- малките - май към 100 uF - имах такъв случай и подмяната му оправи пискането, но от бързане не записах кой е, или по- точно коя верига, но май е от захранването на StBy - така, че прегледай по- малките кондензатори.
П.С. да допълня, че и сега имам едно пискащо, но по- слабо и за кратко - около 15-20 секунди, обаче подмяната на кондензатори не го премахна, а иначе си работи добре и няма пулсации. Това пък беше с тотално надути кондензатори от по- големите стойности - нито един не беше оцелял, а е работило до последно, като не вярвам всички да са "издумкали" едновременно.
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 15:57    Заглавие: Отговорете с цитат

ivankrivodol написа:

П.С. да допълня, че и сега имам едно пискащо, но по- слабо и за кратко - около 15-20 секунди, обаче подмяната на кондензатори не го премахна,

Сложи му един друг вентилатор за проба.Вчера си играх с едно такова ,беше нестандартен размер иначе директно щях да го изхвърля.Та накрая се оказа че в началния старт вентилатора товари 12те волта но после като се развърти се оправя. Пробвай с друг вентилатор.
no money
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Бургас/Созопол

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 16:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Обикновенно, тоя високочестотен шум го издават трафчетата, особено ако не са стегнати добре.......огледай тях.
taralion
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 18:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Кондензаторите не са надути, външен оглед правих, натисках трафове и дросели нищо. Пусках го без товар, само него. Перката добре се върти, не е клеясала. То беше не от най-евтините, мисля 75 лв. и е на година и нещо.
Върнете се в началото
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 18:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Погледни тоя сайт - има полезни неща
@ г-н Войнишки - да и аз съм попадал на скърцащи вентилатори, но моя случай не е такъв, понеже го пусках и без вентилатор. Освен това вентилатора беше напълно блокирал та го смазах и работи на пушка, а пък и има схема за контрол на оборотите според температурата и в самото начало върти съвсем леко (с ниска скорост).
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 20:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ме разбра правилно.Не става въпрос за шума от вентилатора а платчицата вътре с елементите които управляват вентилатора е дефектирала може би спукана писта ,може студена спойка и като се поразвърти вентилатора се намества а може би и тока на самия мотор малко пада и спира да пиши самото захранване.Това захранване също беше с чип за управление на оборотите .Просто изтъкнах вентилатора като възможна причина.
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 20:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще го погледна пак - само не разбрах и друго - аз не съм срещал такова, но може би да има - ти говориш за захранване с отделна платчица за контрол на вентилатора ли? Това моето не е с отделна платка всеки случай - елементите си са част от самото захранване и са два транзистора, малко диоди, съпротивления, един (мисля) малък електролит и един термистор, монтиран близо до един от радиаторите. Имам схема на захранването и съвпада изцяло, само дето липсва схемата за контрола на оборотите. Колегата, пуснал темата, нека прощава за включването ми, но пък може да има някой коментар, който да му е от полза...
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 20:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Вътре в самия вентилатор има платчица която върти двигателя с 12те волта.Някой захранвания имат чип който управлява 12те волта според температурата.Аз говоря за платчицата вътре във вентилатора.Реших проблема със смяна на вентилатора.
taralion
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 21:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Захранването е това: "HuntKey V-Power LW-6500HGP". Вентилатора е 120 мм. и е монтиран на другия капак. Като го разтворих той беше на страни, така че проблема не е в него. Ще взема, като автомонтьор едни докторски слушалки и ще преслушвам локално всеки траф, за да видя откъде идва шума. Лошото е, че до една минута се оправя.
Върнете се в началото
Потърси "Пищящо захранване - Отремонтирано!" в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Пищящо захранване - Отремонтирано!" в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети