Форум за електроника Форуми Форум за електроника

Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Service Manual Search :   Enhanced by: Jabse.com : българската търсачка
Лаптоп Prestigio Nobile 1510. Проблем с батерия и зарядно.
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София, България.

МнениеПуснато на: Пон Мар 01, 2010 10:24    Заглавие: Лаптоп Prestigio Nobile 1510. Проблем с батерия и зарядно. Отговорете с цитат

Като цяло някои биха казали, че това са козметични проблеми, но зарядното, модел "SADP-65KB C" производство на DELTA ELECTRONICS дава прекалено голяма искра при включване в мрежата. Клемите на щепсела започват да нагарят (от десетина-петнадесет включвания).

С лаптопи не съм се занимавал. Практиката ми е основно телевизори и чат-пат някое компютърно захранване, а захранване на лаптоп с такъв проблем никога не съм имал.

Другият проблем на лаптопа е батерията.

На нея пише, че е 11,1 волта, 4,4 амперчаса. Модел BP-8x66(P).
В спесификацията на въпросния лаптоп, която изрових от интернет, пишеше, че батерията е 2 амперчаса. Това обаче не е главното. Лаптопа изобщо не опитва да зарежда тази батерия. Заявява, че е на 0% заряд и толкоз.

Ако някой от колегите, които са в София, има лаптоп, на който можем да пробваме тази батерия за да зная дали да се насочвам към нея, или към нещо в лаптопа, нека пише в темата или на ЛС.

Съвети и коментари приемам всякакви. Батерия, която е ползвана, но е в прилично състояние и на приемлива цена бих купил без да се замисля.

Не зная какво друго да ви кажа освен, че захранването дава 19,3 волта (на него пише 19) и компа си работи без проблем на зарядно. Каквото друго трябва - питайте ме.
Ilian359
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 01, 2010 13:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Със зарядното проблеми нямаш. Всички правят искри и дават отклонение в напрежението.
Батерията най-вероятно е с прекъснали елементи (т.е. напълно умрели). Тя не е с проблемен контролер и не бива да се търси вина в него.
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Пон Мар 01, 2010 13:27    Заглавие: Отговорете с цитат

При това положение съветваш ли ме да отворя батерията и да видя какви са елементите и да търся елементи за замяна?

И все си мисля, че не е нормално искрата да е чак толкова силна, че да ми нагарят клемите на щепсела. Ще отворя зарядното и ако не се оправя с него ще търся някакъв външен филтър за да я намаля.
Ilian359
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 01, 2010 13:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Елементите са 6 броя "18650".
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 8:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз забелязах, че ако пускам адаптера на празен ход искрата е по голяма, а когато е включен в лаптопа и тогава включа в 220В, почти я няма. Макар че не съм се замислял до сега, твърде е възможно да има утечка някъде в зарядното или "товарното съпротивление да си е променило стойноста" - обикновено на изхода на устройството се слага съпротивление за да може да не остава зарядното без товар.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 16:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко компютърни захранвания съм правил. Основно съм работил телевизори и ако напиша нещо не съвсем редовно не ми връзвайте кусур, но имам спомени, че съм чел, че някои захранвания имат на входа, последователно свързан елемент, който в началото е с високо съпротивление, а след това съпротивлението му намалява, и този елемент се ползва именно за да се избегнат подобни стартови искри и да намали стартовия ток.

Да имаш представа за какъв елемент става въпрос?

Иначе това за искрата ще го пробвам след няколко часа. Като се замисля аз май основно на празен ход съм го включвал.
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 22:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ползва се като защита варистор се казва. Така е, в първия момент от включването на практика има късо, макар и за части от секундата докато се зареди кондензатора на греца.
RC
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 22:55    Заглавие: Отговорете с цитат

shri написа:
Да ползва се като защита варистор се казва. ....

Бъркаш!
Това за което говори го разглеждай като позистор (термистор) с отрицателен температурен коефициент - с "високо" съпротивление в студено състояние и ниско след нагряването му при протичане на ток през него.

Последната промяна е направена от RC на Чет Мар 04, 2010 11:16; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shri
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 23:15    Заглавие: Отговорете с цитат

Ок взимам си бележка, така е.
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител

МнениеПуснато на: Чет Мар 04, 2010 10:19    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз зная, че не е нито варистор, нито термистор. Въпроса е обаче под какво име да го търся.

RC, имаш ли представа под какво обозначение да търся въпросния елемент? Изключая това захранване за лаптоп, такъв елемент ми е необходим и за други неща.
Потърси "Лаптоп Prestigio Nobile 1510. Проблем с батерия и зарядно." в магазин за електроника Pulsator.bg : БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА над 90 лв.

Покажи мнения от преди:   
Потърси "Лаптоп Prestigio Nobile 1510. Проблем с батерия и зарядно." в Интернет

Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети